Ústecký kraj - Česká republika

Jeho hranice tvoří z větší části hřeben Krušných hor s nejvyšší horou Klínovec (1244 m), která částí náleží do sousedního Karlovarského kraje.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

ČR, Krabčice – hora Říp
Publikováno: 16.7.2020
Pár kilometrů od Roudnice nad Labem stojí hora, která se nesmazatelně zapsala do dějin českého národa. Vystoupat na ni můžete z Rovné, z části obce Krabčic v Ústeckém kraji, kde i dobře zaparkujete.

Říp, lipová alej

Jedním ze symbolů českého národa je hora Říp, v jejímž okolí se podle pověsti usadili první Slované. Cílem jejich pouti vedené praotcem Čechem bylo najít sobě novou vlast. Tak i my se vydáváme po stopách prapředka a stromovou alejí mírně stoupáme asfaltovou cestou, která vede až na úpatí. Není náhoda, že stromořadí tvoří lípy, další symbol české státnosti.

Říp, Mělnická vyhlídka   Říp, cesta

V zalesněné části se pohodlný terén i stoupání mění, a proto budete rádi, když si odpočinete na lavičce u Mělnické vyhlídky. Výhled vám poskytne na královské město Mělník, jež dalo vyhlídce jméno, a siluetu zámku s přiléhající věží kostela Petra a Pavla. Nalevo je Vrátenská hora s rozhlednou, hrad Bezděz a v pozadí Vrátenské hory.

Říp, Mělnická vyhlídka

Stoupání pokračuje lesní kamenitou cestou až k vrcholu (455 m n. m.). Špičatý vrchol ale nečekejte, už z dálky hora Říp připomíná tvar klobouku, na jehož rovinatém vrcholu jsou rozmístěné stavby. Jednou z nich je nejstarší dochovaná stavba v Čechách – románská rotunda zasvěcená svatému Jiří a Vojtěchovi. K ní se také koná každoroční pouť vždy v neděli před svátkem sv. Jiří. Mimo bohoslužby je rotunda v čase otevření návštěvníkům přístupná za 60 Kč. Románská stavba byla zbudována na nejvyšším místě hory Říp v roce 1126 (na místě původního dřevěného kostela) jako památka vítězné bitvy knížete Soběslava I. nad německým králem v bitvě u Chlumce.

Říp, románská rotunda sv. Jiří a Vojtěcha

Druhou stavbou na vrcholu je turistická chata Říp, kde si kromě nákupu suvenýrů dáte jídlo a pití z lokálních surovin. Provozovatelé považují Říp za důležité místo, a tak se snaží udržovat stavby, kopec i okolí v důstojném stavu, za což jim patří velký dík.

chata Říp   Říp

Po prohlídce rotundy se nezapomeňte vydat po modré značce na Pražskou vyhlídku. Za dobré viditelnosti uvidíte dominanty Prahy, například chrám sv. Víta, vpravo od něj Brdy a lesy Křivoklátska. Těsně pod Řípem je starobylá vesnice Vražkov, kde je vlaková zastávka a začátek žluté turistické značky vedoucí k vrcholu z opačné strany. Výhled uzavírá staročeská vesnice Ctiněves, kde se podle kroniky nachází hrob praotce Čecha. Ten nebyl ale nikdy archeology objeven.

Říp, Pražská vyhlídka   Říp, Pražská vyhlídka

Říp, Pražská vyhlídka

Hora Říp, která byla původně holou a nezalesněnou vyvřelou horou z doby třetihor, se postupem času stala památným místem pro poutě, táborem lidu, inspirací pro malíře i básníky, domovem místní fauny a teplomilné flóry – státní přírodní rezervací, místem, odkud pochází základní kámen budovy Národního divadla v Praze.

obec Krabčice   hora Říp

GPS: 50°23'13.4"N 14°17'24.1"E

Text a foto: Monika Babická


Souvisejicí články

Roudnice: bohatý turistický potenciál - VIDEO
Publikováno: 15.6.2010
Roudnice nad Labem disponuje vším potřebným, aby se mohla rozvinout v turisticky atraktivní místo. Městu v Ústeckém kraji ale zatím pořád něco málo chybí.

Litoměřice: město?..ne, to je zahrádka - VIDEO
Publikováno: 25.1.2011
Litoměřice - další z měst, které si podobně jako Slaný říká královské. Bez urážky slánských si ale Litoměřice tento přívlastek zaslouží víc než Slaný. Možná taky proto, že patří k jednomu z nejstarších českých měst.

ČR, Mělník: památky historického jádra
Publikováno: 27.3.2016
Centrum Mělníka představuje náměstí Míru, odkud máte památky hezky dokola, jen pár kroků od sebe. V turistickém informačním středisku za rohem vám se vším ochotně poradí sedm dní v týdnu po celý rok. Zde je také vstup do podzemních prostor, kde se chodbou dostanete k nejširší studni v České republice.

ČR, Opárenské údolí: romantika v Českém středohoří - VIDEO
Publikováno: 3.6.2014
Vítejte v ráji! Hlavně Vy, kdo milujete klidnou přírodu a její romantická zákoutí. Vítejte v Opárenském údolí, které se zařízlo do krajiny Českého středohoří, aby přinášelo svým návštěvníkům radost.

Mělník: místo patriotů - VIDEO
Publikováno: 1.2.2011
Mělník. Kdo by neznal město, alespoň podle názvu, proslulé vinařstvím a soutokem dvou nejdůležitějších českých řek – Labe a Vltavy.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nic a všechno - VIDEO
Publikováno: 12.6.2012
Čedičový kopec podivného tvaru, který spolu s ostatními „velikány“ dává Českému středohoří jeho, u mnohých zatím neobjevený, půvab – Radobýl. A Kamýk, hradní zřícenina, která nabízí dokonalý výhled po kraji.

ČR, Mšeno: vstupní brána do Kokořínska – VIDEO
Publikováno: 27.8.2013
Na první pohled se tohle maloměsto, kde žije asi 15 set stálých obyvatel, ukazuje jako velmi příjemné. Horko z rozpáleného asfaltu a dlažby chodníků na hlavním prostranství místní hasí zmrzlinou v cukrárně, pivem v hospodě u Zlatého lva nebo v blízkosti městské kašny.

ČR: Liběchov - v polozbořeninách ukryté bohatství - VIDEO
Publikováno: 20.3.2012
Dlouho se nám nepodařilo narazit na takhle kompletně rozbořené město jako je Liběchov, stojící na levém labském břehu nedaleko Mělníka.

ČR: Budyně nad Ohří - zpátky do pohádky - VIDEO
Publikováno: 28.2.2012
Teploměr ukazuje šest stupňů a ve vzduchu je cítit jaro. Na podrážky se lepí všudypřítomné bahno. Jenže bláto spojené s koncem zimy lidé přijímají mnohem líp, než bláto coby symbol podzimu.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Česká republika

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Klára
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X