www.infoglobe.cz » Evropa » Rakousko » Burgenland

Burgenland - Rakousko

BurgenlandBurgenland (starší český název Hradsko) se rozkládá na ploše 3 965 km2, na níž žije přes čtvrt milionu obyvatel (asi 280 000). Hraničí jednak se spolkovými zeměmi Dolní Rakousko (Niederösterreich) a Štýrsko (Steiermark), a také se Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem. Správním střediskem spolkové země je Eisenstadt (asi 14 tis. obyvatel).


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


BurgenlandSlunečnice, víno a oddych u jezera nebo na termálním koupališti – tyto pojmy nejvýstižněji charakterizují nejvýchodnější a současně třetí nejmenší spolkovou zemi Rakouska (po hlavním městě Vídeň a Vorarlbersku). Přestože se v rakouské státní hymně zpívá o zemi hor a prudkých řek (Land der Berge, Land am Strome), Burgenland je trochu výjimka. Jednotlivé výběžky centrálních Alp tu mají podobu spíše pahorkatiny (pohoří Leitha, Rosaliengebirge, Günser Berge). I vodstvo namísto dravých horských řek reprezentuje především druhé největší stepní jezero v Evropě – Neziderské (Neusiedlersee – 320 km2). Kromě tradičního zemědělství se jednou z rozhodujících oblastí ekonomiky spolkové země v posledních letech staly služby, zejména ve sféře cestovního ruchu. Hlavním předpokladem na rozvoj obou těchto klíčových hospodářských odvětví je neuvěřitelných až 300 dní slunečního svitu v dlouhodobém průměru za rok. A kde je dostatek slunce, nesmí chybět dobré víno, na něž je Burgenland zvlášť bohatý, pokud jde o aromatické bílé či plné červené odrůdy, stejně jako sladká cibébová vína, jež se tu dohromady pěstují na celkové výměře 14 500 hektarů vinic.

Bad Tatzmannsdorf thermal spaCelou třetinu země navíc pokrývají chráněná přírodní území, mezi nimi šest velkých přírodních parků (Neusiedler See-Leithagebirge, Rosalia-Kogelberg, Landseer Berge, Geschriebenstein-Írottkö, Weinidylle a park tří zemí Raab-Örség-Goricko). Velkým šlágrem posledních desetiletí se stávají termální a minerální prameny, u nichž vyrůstají lázně a akvaparky (např. Stegersbach, Bad Tatzmannsdorf, Bad Sauerbrunn, Lutzmannsburg-Frankenau či nejnovější přírůstek v nabídce St. Martins Therme & Lodge u Frauenkirchenu). Burgenland - Spring in Weinidylle regionVhodné podmínky zde našli i golfisté v areálech Donnerskirchen, Loipersdorf, Golf & Country Club Bad Tatzmannsdorf nebo největším rakouském golfovém rezortu ThermenGolfanlage Lafnitztal.

Síť cyklistických tras dosahuje délky okolo 2 500 km, specialitou je přes tisíc tras na vyjížďky do přírody na koních (součástí výstroje zapůjčeného koně může být i GPS navigace). U lázní Lutzmannsburg se nachází Rolling Area s 50 kilometry upravené rovné cesty pro inline skating, ale i středisko vlečných navijáků, jež vynesou k obloze kluzáky a rogala bez potřeby hledat vhodný kopec. BurgenlandHolé pláně a širé lány v posledním období stále častěji zaplňují rotory větrných turbin, co na jedné straně potvrzuje orientaci země na ekologičtější energetickou bilanci, na straně druhé naznačuje, že i surfaři a jachtaři si na Neziderském jezeře přijdou na svoje.

Esterhazy PalastTuristickou nabídku spolkové země doplňují kromě přírodních zajímavostí i početné historické památky (muzea, skanzeny, zámky a zejména hrady, jež daly zemi název: Burgenland = země hradů) a s nimi spojené kulturní akce. Hudebním symbolem spolkové země se stali Josef Haydn (1732-1809), jenž v Eisenstadtu prožil čtyři desetiletí svého života, a dnes tu jeho díla uvádějí od května do října přední světoví interpreti na pravidelných koncertech v Esterházyovském zámku, a také Franz Liszt (1811-1886), jehož rodný dům v Raidingu je obléhán nejen během tradičního podzimního festivalu, nesoucího jeho jméno. Seefestspiele MoerbischKe kulturním akcím, přesahujícím regionální charakter, patří například vyhledávané operní či operetní festivaly na romantickém jevišti i jezera v Mörbisch, v bývalém kamenolomu St. Marghareten nebo na zámku Tabor v Jennersdorfe, stejně jako festivaly moderní hudby (Nova Rock, Jazzfest, Sunsplash).

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Burgenland Tourismus (burgenland.info)


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Rakousko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hra barev

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Podzimní balíček plný barev
2. cena:
Podzimní balíček plný barev
3. cena:
Podzimní balíček plný barev
1. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Podzimní balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2022
K příležitosti Mezinárodního roku jeskyní se 1. října 2022 můžete mimořádně zúčastnit Dne otevřených dveří (dále jen DOD) Císařské jeskyně v Moravském krasu. Jeskyně je situovaná v Ostrovním žlabu na severovýchodním okraji Ostrova u Macochy.
27.9.2022
Podzimní číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s horským vůdcem a aktuálně ředitelem Horské záchrané služby Marekem Biskupičem, pozve vás přes kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajemství záhadných skalních hamburgrů a představí zručnosti syslů.
21.9.2022
Oslavy sběru úrody a vína probíhají už v plném proudu. V následujících řádcích vám přinášíme přehled hodových slavností i vinobraní, které by jste si určitě neměli nechat ujít.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 29. 9. 2022
svátek:
dnes:
čtvrtek 29.9.
5 °C
zítra:
pátek 30.9.
9 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X