Prešovský kraj - Slovensko

Prešovský kraj se rozprostírá v severovýchodní části Slovenka. Na severu sousedí s Polskem, na východě s Ukrajinou, na jihu s Košickým a Banskobystrickým krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Fotogalerie

SR: Sabinov – městečko na východním Slovensku
Rubrika: Města
Počet obrázků: 47 obrázků

Městečko Sabinov leží na řece Torysa, nachází se na východním Slovensku v Prešovském kraji a má okolo 12 a půl tisíce obyvatel. Toto poklidné městečko leží jen 18 km od krajského mesta Prešov a svým obyvatelům i návštěvníkům má rozhodně co nabídnout. Kromě více kulturních památek v centru města je zajímavý fakt, že v průběhu letních měsíců v roce 1964 se tady natáčel film Obchod na korze. Ten se velkými písmeny zapsal do dějin kinematografie, když mu dva roky poté udělila Americká filmová akademie zlatou sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Městečko je obklopeno nádhernou přírodou, nachází se tu zimní kluziště a městské koupaliště. V přilehlé obci Drienica je každoročně během zimy v provozu stále více vyhledávané stejnojmenné lyžařské středisko.

 

Text / foto: O. Kubáčková

Překlad:Jiří Výborný


SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 31 obrázků

Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, byla veřejnosti zpřístupněna už v roce 1965. Jde tedy o nejstarší skanzen na Slovensku. Muzeum v přírodě můžete navštívit po celý rok. Umístěny jsou tam dřevěné stavby karpatského typu, prezentující lidovou kulturu a architekturu slovenského a rusínského obyvatelstva, žijícího na území horního Šariše a severního Zemplínu v 19. a 20. století.

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popradské pleso nesvítilo slunce, ale střídalo se mrholení se slabým sněžením, dodala nám krátká túra na čerstvém horském vzduchu dostatek sil na překonání přicházející jarní únavy.

Fotografie vznikly koncem března 2011.

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 122 obrázků

Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes však už víme, že nejvyšší je Gerlachovský štít s výškou 2655 m n. m. Lomnický štít – nebo také Dědo jak ho nazývali staří Tatranci, nebo Král Tater jak ho nazývají severní sousedé Poláci – patří k nejhezčím vrcholům celých Tater. Až na samotný vrchol, kde na vás kromě vysokohorského baru čeká parádní vyhlídková terasa s božským výhledem na celé okolí, se můžete pohodlně vyvézt kabinkovou lanovkou. Díky lanovce se zdolání Lomnického štítu může změnit ve skutečnost i běžným turistům, dokonce rodinám s malými dětmi, starším lidem nebi i lidem s tělesným hendikepem. Jediné, co musíte překonat, je strach z výšky, protože pohled na lanovku, visící na laně bez jediného podporného sloupu, je skutečně ohromující. Klasická kabinková lanovka vede z Tatranské Lomnice na Skalnaté pleso přes mezistanici Štart, kde však nevystoupíte. Na Skalnatém Plese nastoupíte do velké červené kabinky, která je už skutečně jen pro odvážné, a ta vás doveze až na vrchol. My jsme se s přáteli rozhodli využít možnost ubytování přímo na Lomnickém štítu, v nejvýše položeném apartmánu ve střední Evropě, a tak bych se s vámi ráda podělila o fotky z tohoto nezapomenutelného výletu. Najdete zde různé výhledy z vrcholu, ať už denní nebo noční záběry, také můžete s námi nahlédnout do observatoře, odkud vědci pozorují slunce, nebo nahlédnout do nejvýše položeného apartmánu, kde jsme strávili noc. Na Lomnickém štítu sídlí rovněž Velvyslanectví Slunce pro celou planetu Země, co je jakási hra, při níž se lidé mohou navzájem obdarovat slunečními paprsky, a tím se jmenovat Velvyslanci Slunce. Výtěžek z této aktivity jde na provoz jednoho z nejznámějších slovenských charitativních systémů „Dobrý anjel“ (Dobrý anděl).

Text a foto: O. Kubáčková


SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 15 obrázků
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále nezakrývá ostré hrany skal či štítů, pohled na měnící se počasí, které jsme zachytili v různých částech Vysokých Tater nás přesvědčuje o tom, že málo je někdy opravdu více ;-) Přesvědčte se sami ...

Text a foto: Oskar Mažgút

SR: Čergov - Z Drienice na Lysou
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Jen čtyři kilometry od východoslovenského okresního města Sabinov leží obec Drienica, která je mezi milovníky zimních sportů známá díky stejnojmennému lyžařskému středisku. I když v době naší návštěvy bylo ještě málo přírodního sněhu, lyžování na Drienici již bylo díky sněžným dělům v plném proudu. Cílem našeho výletu však nebyla obec Drienica, ale vrch Lysá (1068 m n.m.), který patří k nejnavštěvovanějším vrcholům pohoří Čergov. Na jeho svazích se nachází lyžařské středisko Drienica-Lysá, které má svou největší slávu už pravděpodobně za sebou. Na rozdíl od dolního střediska Drienica je odkázáno pouze na přírodní sníh, a tak se v době naší návštěvy na sjezdovkách místo lyžařů bavily pouze děti na sáňkách. Od horské chaty Šport, se po zelené značce dostanete na vrchol Lysé za chvilku. Pokud sem přijedete za dobrého počasí, Vysoké Tatry, Královou holi, nebo údolí Šariše budete mít odsud jako na dlani.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová

 


SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 24 obrázků

Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném sopečném kopci v nadmořské výšce 570 metrů ukrývají zříceniny Šarišského hradu. Pojďte je spolu s námi navštívit.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Prešov – Národní kulturní památka Solivar
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 29 obrázků

Prešovský Solivar je jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v rámci Slovenska. Areál pánevního solivaru, který v minulosti sloužil na těžbu a zpracování prešovské soli, každoročně navštíví mnoho domácích i zahraničních návštěvníků. Dnes zde můžete obdivovat unikátní komplex technických objektů pocházejících ze 17. století, které sloužily k čerpání a vaření soli ze solanky. Součástí muzea je i expozice s mnoha dobovými fotografiemi, nebo množství zajímavých zmenšených modelů.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry - zimní šat
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 21 obrázků

Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější právě v zimním "slunečném" období. Zima umocňuje jejich krásu a mohutnost. Zasněžená údolí, tyčící se štíty zpod ledové peřiny či zamrzlé vodopády, dávají Tatrám kouzlo pohádkové země. Turisté, lyžaři i skialpinisté si mohou dosyta zasportovat a nabrat tak energii v náručí vzácné a jedinečné tatranské přírody.

Podívejte se spolu s námi na sluncem zalitý zimní šat této přenádherné části Slovenska, která se rozprostírá od Koprové doliny až k  Belianským Tatrám.

 

Text: Oskár Mažgút
Foto: Beáta Firicová

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Tatranská Lomnica: Tatranský fotomaratón 2012
Rubrika: Ostatní
Počet obrázků: 31 obrázků

Pro všechny milovníky fotografování a Tater se už podruhé ve Vysokých Tatrách konala událost pod názvem Tatranský fotomaratón. Událost se skládala ze dvou částí. V první soutěžní části měli účastníci prezentovat svůj pohled na město a přírodu prostřednictvím fotografie. Museli se poprat s osmi tématy za osm hodin. V druhé části byla díla účastníků vyhodnocena a oceněna. Soutěžící byli pozváni na slavnostní vernisáž vítězných fotografií, kde proběhlo i samotné předávání cen. Náš cestovatelský - informační portál Infoglobe byl mediálním partnerem akce. Na vernisáži prezentoval nejnovější katalog "Turistické cíle České a Slovenské republiky", který byl přijat se zájmem nejen samotných účastníků akce, ale i široké veřejnosti.

Vítězné fotografie si můžete prohlédnout TADY.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lákají svou krásou, mohutností a drsností turisty z celého světa. Jsou sice menší ve srovnání ze sousedními Alpami, ale to na jejich jedinečnosti neubírá. Nyní, v zimním období je pokryl sníh, který spolu se silným mrazem vytváří pomyslnou velkou bílou peřinu, ze které místy vyčnívají křišťálově třpytící se rampouchy či jiné bizarní útvary. A pokud se k této symbióze přidá ještě sluníčko, pohled na toto dílo se změní na umělecký zážitek. Vychutnejte si záběry naší redakce na zimní bílou impresi přírody, která doufáme, okouzlí nejednoho z vás.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 24 obrázků

Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní přírodu. Ano, na malém slovenském území se ukrývají fascinující přírodní klenoty, ke kterým jednoznačně patří i Vysoké Tatry. V zimním období jejich drsnost a mohutnost zmírňuje souvislá sněhová pokrývka, která je obalí do "teplého" bílého svetru. Ať už cestujete autem nebo autobusem, jejich šat vás bude vítat zdaleka a zároveň vás bude zvát k bližšímu seznámení. Impozantnost z dálky, křehkost z blízka, i takové jsou jejich milované malé - velké velehory. Objektiv fotoaparátu nikdy nezachytí ten krásný pocit, který zažijete při osobní návštěvě tohoto malebného kousku Slovenska.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 28 obrázků

Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili Chatu u Zeleného plesa. Po zaparkování auta na placeném a hlídaném parkovišti jsme sešli údolím Bílé vody na 2 a půl hodinovou procházku. Cestou jsme si přečetli, že údolí bylo za chráněné území vyhlášeno v roce 1991. Jeho přírodní bohatství pokrýval sníh, ale nebylo nám to líto. I samotný pohled na zasněžené stromy, potoky plné bizarních útvarů a ledové štíty byl pro nás nevšedním zážitkem. Po více než dvou hodinách příjemné procházky, po mírně stoupající lesní cestě, jsme v dálce spatřili náš cíl - Chatu u Zeleného plesa, v níž jsme si chvíli odpočinuli. Cestu zpět jsme zvládli podstatně rychleji. O zvýšený adrenalin se nám postarali lyžaři - běžkaři, kteří kolem nás občas profrčeli. Vymrzlí a příjemně unavení jsme ve zdraví dorazili k autu. Pojďte se s námi i vy na chvilku přenést do této bílé tatranské nádhery.

Text a foto: Oskar Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Bardějovské lázně
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 23 obrázků

Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohromady deset. Bardějovské lázně patří ke třem nejoblíbenějším, nejnavštěvovanějším a počtem lůžek největším slovenským lázním. Zároveň se pyšní tím, že patří mezi nejstarší lázně s nejdelší tradicí poskytování lázeňských služeb. Vychutnávala si je zde i například manželka Františka Josefa I. císařovna Alžběta, zvaná Sissi, jejíž socha se vyjímá v lázeňském parku. Pobýval zde i rakouský císař Josef II. (1783), Marie Luisa, pozdější manželka císaře Napoleona (1809), ruský car Alexandr I. atd. V Bardějovských lázních se pravidelně konají Bardějovské Lázeňské dny (v roce 2013 bude 10. ročník), 59. ročník Mezinárodního hudebního léta, pravidelné koncerty klasické hudby a Alžbětinský den na počest císařovny Sissi. Kromě toho se mohou návštěvníci těšit na výstavy květin.

Text a foto: Bardějovské lázně a.s.

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Spišský hrad, hradní vrch a okolí
Rubrika: Památky
Počet obrázků: 25 obrázků

Symbol Spiše – Spišský hrad, který je postavený na travertinovém kopci, patří k největším hradům střední Evropy. Počátky osídlení spadají do mladší doby kamenné, ale nejstarší dochovanou částí hradu je kruhová obytná věž z 11.–12. století. Celý hrad je postaven z travertinu, který mu dodává typickou bílou barvu. V průběhu staletí se hrad rozšiřoval do majestátnosti. V roce 1780 vyhořel a od těch dob je zcela opuštěn. V současnosti patří Spišský hrad pod správu Slovenského národního muzea. Kromě množství akcí, které na hradě celoročně probíhají, nabízí i nezaměnitelné panoramatické výhledy do okolí. V těsné blízkosti hradu se nacházejí jedinečné travertinové kupy s výskytem chráněných rostlin a živočichů. Všechny přírodní a kulturní hodnoty na trase naučné stezky, jejíž součástí je i Spišský hrad, jsou zapsány ve světovém přírodním a kulturním dědictví UNESCO.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Poprad – vstupní brána do Tater
Rubrika: Města
Počet obrázků: 23 obrázků

Okresní město Poprad se nachází na severovýchodě Slovenska a již od nepaměti je považováno za vstupní bránu do Tater. Právě z popradské železniční stanice vede přímé spojení k jedinečné pýše Slováků - k Vysokým Tatrám. Pokud se již vydáte na turistiku do našich malých velehor, neměli byste vynechat alespoň chvilkovou zastávku v tomto městě. Poprad nabízí svým návštěvníkům krásnou zrekonstruovanou pěší zónu, unikátní galerii v budově bývalé parní elektrárny, Podtatranské muzeum se stovkami historických exponátů z regionu, nebo relax a odpočinek v přilehlém aquaparku. Poprad je i městem sportu, o čemž svědčí nejen místní hokejový klub, ale i dvojnásobná kandidatura města na pořádání zimních olympijských her​​. V Popradu najdete domácí pivovar, největšího slovenského zpracovatele kávy a čaje, nebo světově významného výrobce železničních vagónů.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Spišská Sobota – zachovalá historie
Rubrika: Města
Počet obrázků: 29 obrázků

Město Poprad ve své severozápadní místní části zvané Spišská Sobota ukrývá nádherné zachovalé historické centrum, které tvoří gotické, renesanční i barokní měšťanské domy, evangelický klasicistní kostel, renesanční zvonici, kapli a dominantní katolický kostel. Díky této skvostné architektuře bylo samotné náměstí prohlášeno za městskou památkovou rezervaci. Ale nejen navenek je tato místní část bohatá. Právě naopak! V kostele na začátku náměstí se nacházejí díla nevyčíslitelné hodnoty, jejichž autorem není nikdo jiný, než mistr Pavel z Levoče. Historii mohou návštěvníci poznávat i v místním muzeu a atmosféru zažívat v tradičních středověkých restauracích, které jsou součástí náměstí.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: TF 2013 – nevšední fotografování hor
Rubrika: Ostatní
Počet obrázků: 32 obrázků

V sobotu 19. října 2013 se ve Starém Smokovci v Horské klubovně uskutečnila slavnostní vernisáž spojená s oceňováním účastníků v pořadí již třetího ročníku Tatranského fotomaratonu. Tři nejlepší fotografické kolekce v kategoriích HORY a MĚSTO byly zhmotněné společností ImagePoster.eu v podobě velkorozměrových posterů. Ocenění účastníci si odnesli množství hodnotných cen, mezi kterými nechyběly ani katalogy Turistických cílů od portálu Infoglobe, který byl jedním z hlavních partnerů akce. Návštěvníci si zase mohli vychutnat nevšední pohledy na malé velehory Vysoké Tatry. Na všechny přítomné čekalo dobré pohoštění a příjemná atmosféra okořeněná vyprávěním zážitků Horalů. Organizátoři akce děkují generálním partnerům, společnostem Kozler s.r.o. a ImagePoster, jakož i všem ostatním partnerům a dobrým lidem, kteří se podíleli na podpoře této jedinečné akce.

Portál Infoglobe vám prostřednictvím fotogalerie nabízí nejen vítězné kolekce fotografií letošního Tatranského fotomaratonu, ale také možnost nahlédnout do soutěžní nebo vernisážní části akce. Výstava fotografických děl potrvá do konce roku.

Text : Oskár Mažgút

Foto : Oskár Mažgút , fotomaraton.hory.sk

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Spišská Belá a Strážky
Rubrika: Města
Počet obrázků: 44 obrázků

Na východním Slovensku se nachází mnoho krásných míst. Určitě jedním z nich je i město Spišská Belá, které návštěvníkům nabízí nevšední procházky po historickém centru, aktivní odpočinek u Belianského rybníka nebo pohlazení duše v objektu zámečku Slovenské národní galerie ve Strážkách. Není krásnějšího a barevnějšího období, jako je podzim. Proto se vydejte spolu s námi na toulky tímto městem, plným nádechů historie.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Litmanová – jednodenní lyžovačka
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 27 obrázků

Obec Litmanová není známá jen díky údajným zjevením Panny Marie, které se měly odehrát na hoře Zvir v letech 1990 až 1995, ale také díky lyžařskému středisku, které kromě domácích lyžařů navštěvuje stále více zahraničních vyznavačů zimních sportů, především Poláků. My jsme se sem vydali na jednodenní lyžovačku, kterou jsme si navzdory chudší sněhové nadílce díky sněžným dělům opravdu vychutnali.

Text a foto: O. Maňáková

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Rubrika: Ostatní
Počet obrázků: 24 obrázků

Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké díla, jejichž základem byl netradiční materiál, a to led. Jedinečná ledová katedrála s prvky tatranské přírody se nacházela přímo na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Před větrem a sněhem byla chráněna designovým stanem ve tvaru iglú. Exteriér i interiér byl efektně nasvícen, což umocňovalo umělecký zážitek. Po konání soutěže TATRY ICE MASTER 2014, kde nejlepší mistři svého umění z 8 zemí Evropy vytvořili neuvěřitelně krásné ledové sochy, bylo okolí ledové katedrály doplněné o další díla z ledu. Naše redakce byla při tom, a proto vás zve na malou vzpomínku, kde krása ledu přeměněná zručností lidských rukou dávala radost návštěvníkům Tater.

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 36 obrázků

Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký Kriváň. Každoročně ho zdolávají tisíce turistů a milovníků hor. Jeho vrchol nabízí pohled od Nízkých Tater, přes tatranské štíty až po Fatranské vrcholy. Atmosféru krásy dotvářejí okolní plesa, květena a skalnaté suti. Vydejte se spolu s námi na zajímavou vysokohorskou procházku na vrchol tohoto národního symbolu Slovenska.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch nejnáročnějších turistů. Okružní celodenní trek přes Mlynickou a Furkotskou dolinu bývá častou volbou mnoha horalů. Následující fotoreportáž nám přiblíží túru, která vedla těmito dvěma krásnými tatranskými dolinami. Začínáme na Štrbském plese, odkud se vydáme po žluté turistické stezce do Mlynické doliny. Procházíme kolem vodopádu Skok, míjíme Pleso nad Skokem a následně procházíme kolem Capieho plesa.

Na konci doliny začínáme strmě stoupat do sedla Bystrá lávka. Zde můžeme odbočit a absolvovat krátký výstup na nedaleký Furkotský štít (2 405 m n. m.). Vrátíme se zpět do řetězy jištěného sedla Bystrá lávka a klesáme strmě dolů do Furkotské doliny k Vyšnému Wahlenbergovu plesu. Naše túra pokračuje dále kolem Nižného Wahlenbergova plesa, neustále klesáme, až se nakonec napojíme na červenou turistickou stezku vedoucí na Štrbské pleso.

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Nestville Park – ráj vyznavačů whisky
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 28 obrázků

Jen pár kilometrů od Staré Lubovně se rozprostírá vesnička Hniezdne, která nabízí jednu unikátní turistickou atrakci, kterou široko daleko nenajdete. Jedná se o lihovar Nestville Park doplněný o historické expozice zachycující zdejší řemesla a výjimečnou zručnost lidí žijících na tomto území. Park vás kromě miniskanzenu a prohlídky lihovaru provede i čokoládovým královstvím a pestrým světem suvenýrů.

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 20 obrázků

Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrách. Populární a rozšířený je zde hlavně skialpinismus, avšak v tomto kouzelném koutě Vysokých Tater můžete absolvovat i zimní vysokohorské túry. Zelená turistická stezka vedoucí Malou Studenou dolinou až po Téryho chatu je totiž pro návštěvníky otevřena celoročně, dokonce i během sezonní zimní uzávěry většiny turistických stezek v Tatranském národním parku. V této galerii vás zveme nahlédnout do oblasti Malé Studené doliny – do jejího nehostinného, ale zároveň krásného zimního království.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry – v chladném objetí Velké Studené doliny
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 20 obrázků

Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno dostupná od Hrebienku po červenené značce s následným odbočením na rozcestníku „Nad Rainerovou chatou“ na modrou turistickou stezku. Na tuto trasu se nevztahuje zimní uzávěra turistických stezek, takže pro návštěvníky Vysokých Tater je dostupná během celého roku (až po Zbojnickou chatu). Kromě turistiky poskytuje Velká Studená dolina výborné podmínky pro skialpinismus. Zimní přechod touto tatranskou dolinou je zajímavým a nezapomenutelným zážitkem. Nelze opomenout ani návštěvu Zbojnické chaty, která jako maják ve sněhově bílé pustině poskytuje nejen útočiště, ale i zahřátí u šálku čaje či teplé zelňačky.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Kozie chrbty –  kouzelné zimní krásy vrchu Kozí kámen
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 20 obrázků

Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostírá se v podcelku Dúbrava a je součástí hlavního hřebene v oblasti mezi Svitem a Vikartovcemi. O vysoké turistické atraktivnosti Kozího kamene svědčí především nezapomenutelné výhledy. Jako první nás jistě zaujmou Vysoké Tatry, které před námi leží jako na dlani. V dálce vidíme několik známých tatranských vrchů, jako jsou např. Kriváň, Velké Solisko, Satan, Vysoká, Končistá, Gerlachovský štít, Slavkovský štít, nebo Lomnický štít. Výhledy do podtatranské kotliny, na Západní Tatry, jakož i na hory Nízkých Tater jsou také působivé a okouzlující. Kozí kámen je skvělým tipem na nenáročnou túru nabízející pěkný zážitek z jedinečných výhledů na nejvyšší pohoří Slovenska.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 20 obrázků

Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný celý rok. Tento vrch tvořící jižní okrajovou část Soliskového hřebene se vypíná do výšky 1 117 m, je populárním cílem turistických treků i během studených zimních dní. Trasa výstupu vede po značené turistické trase ze Štrbského plesa, prochází lyžařským střediskem směrem nahoru k Chatě pod Soliskem, až nás nakonec přivádí ke konečnému stoupání na vrchol. Hora vás zaujme zejména atraktivitou výhledů ze svého vrcholu. Výhledy do Podtatranské kotliny, na hřeben Nízkých Tater, jakož i do Mlynické a Furtkotské doliny jsou zde pověstné.

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Podzimní splavování Dunajce
Rubrika: Řeky
Počet obrázků: 22 obrázků

Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji malebnou obec Červený Kláštor. Kromě procházky po památkách zde zažijete i jedno úžasné dobrodružství v podobě splavu řeky Dunajec. Goralští voraři vás provezou vskutku nádhernou soutěskou obklopenou vysokými skalami, pestrobarevnou zelení a klikatícími se meandry.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Jozef Dovičin

Překlad: Stanislava Waniová


SR: Vysoké Tatry –  přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben Tater
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 25 obrázků

Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysokými Tatrami. Na levé straně se vypínají vrchy Liptovských kop, které tvoří východní okraj Západních Tater. Pravá strana již patří Vysokým Tatrám. Velmi pěknou celodenní túru můžeme absolvovat se začátkem buď u rozcestníku „Bývalá Važecká chata“, nebo od Tří studánek a následným přechodem červenou stezkou přes nevelký hřeben. Napojíme se na modrou stezku, která nás zavede až k rozcestníku „Hlinská dolina, ústí“. Dále pokračujeme po zelené trase vedoucí malebnou Kobylí dolinkou až do sedla Závory (1 877 m n. m.). Odtud míříme po červené značce přímo do Hladkého sedla (1 993 m n. m.), které se rozprostírá na hlavním hřebeni Vysokých Tater. Otevřou se nám výhledy na Zadní Tichou dolinu a Liptovské kopy, jakož i na polskou část Tater – do kouzelné doliny Pięciu Stawów Polskich i na mohutnou Svinici (2 301 m n. m.) a Kozi Wierch (2 291 m n. m.).

 

Text a foto: Radoslav Biskupič

 Překlad: Stanislava Waniová


SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Rubrika: Příroda
Počet obrázků: 34 obrázků

Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistickou vycházku Tichou dolinou, která měří úctyhodných 16 km a tvoří hranici mezi Vysokými a Západními Tatrami. Z Podbanského jí vede žlutě značená turistická stezka, která vás zavede až na Kasprův vrch. Pokud ale v Liptovské ohradě odbočíte na červeně značenou stezku, tak se dostanete do sedla Závory, resp. Hladkého sedla, odkud se vám naskytne pohled do doliny Pięciu Stawów Polskich. Ta už je ale součástí polského Tatranského národního parku.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 25 obrázků

Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symbolem Slovenska. Avšak tentokrát se nezaměříme na turistiku, ale na poznávání jeho skrytých krás a pozoruhodností. První z nich je partyzánský bunkr, kde se odehrál boj německých fašistů s příslušníky partyzánského oddílu Vysoké Tatry. K tomuto památnému místu dojdete z turistického rozcestí Tři studánky a vede po zeleně značeném turistické stezce na vrchol Kriváně. Značená odbočka k bunkru se nachází v první třetině výstupu, pod vrchem Grúnik.

Druhým nevšedním zastavením budou Kriváňské doly, kde se těžilo zlato, stříbro a jiné minerály. Nenašlo se jich sice mnoho, ale i to málo stačilo k opředení Kriváně nádhernými legendami. Pozůstatky dolů najdete pod samotným vrcholem štítu, jakož i v nižších polohách. Jejich přesnější umístění najdete na mapě ve Slovenském muzeu ochrany přírody a jeskyňářství v Liptovském Mikuláši nebo zde. Upozorňujeme, že přístup k dolům je povolen jen s oprávněnou osobou.

 

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o. z.

Překlad: Stanislava Waniová


SR, Belianské Tatry – Skicentrum Strednica ve Ždiaru
Rubrika: Zajímavá místa
Počet obrázků: 39 obrázků
Lyžařské středisko Strednica v Belianských Tatrách je ideální pro rodinnou lyžovačku. Místní svahy jsou přiměřeně široké, s mírnějším sklonem a jsou vhodné zejména pro začátečníky i malé děti. Najdete zde ale i prudší delší svah, který je ideální pro zkušené lyžaře. Kromě lyžařské školy, skiservisu, restaurace, bufetu nebo stánku se suvenýry zde najdete také dětský zimní kolotoč, který jistě potěší vaše ratolesti.
 
 
Text a foto: O. Maňáková 
Překlad: Stanislava Waniová

Pohoří Vysoké Tatry
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 40 obrázků

Vysoké Tatry jsou jednou z nejhezčí a turisty vyhledávanou oblastí cestovního ruchu ve Slovenské republice. Najdeme je v severní části republiky, podél hranic s Polskem. Pohoří poskytuje dobré podmínky pro vysokohorskou turistiku, lyžování i rekreaci.

Téměř ve středu pohoří  se nachází jeho nejvyšší vrchol Gerlachovský štít, vysoký 2 655 m.n.m.

Foto: M. Musil (photoguide.cz), Ivo Sčensný (scensny.blog.sme.sk)


Vysoké Tatry: hory, které vás uchvátí
Rubrika: Pohoří
Počet obrázků: 46 obrázků

Fotografie byly pořízeny na podzim v roce 2009. Tehdy bylo těsně po konci letní sezony a počasí zrovna vydařené nebylo. To ale zase mělo tu výhodu, že na našich výletech na Lomnický Štít a Štrbské pleso jsme, až na dopravní prostředky, téměř nikoho nepotkali...

Foto: Štěpánka Svobodová

 Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 19. 6. 2021
svátek:Alfréd
dnes:
sobota 19.6.
32 °C
zítra:
neděle 20.6.
32 °C