www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Trnavský kraj » Články » SR, Bohdanovce nad Trnavou: vesnička s gotickým kostelem – VIDEO

Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Bohdanovce nad Trnavou: vesnička s gotickým kostelem – VIDEO
Publikováno: 27.9.2021
Necelých 8 kilometrů od Trnavy, v centrální části Trnavské pahorkatiny, se rozprostírá obec Bohdanovce nad Trnavou. Tato středně velká vesnička bezprostředně sousedí s obcí Šelpice a opodál s obcemi Boleráz, Dolná Krupá nebo Špačince.

Obec s farou se vzpomíná už v letech 1332 až 1337. Z těch dob se zde dochovalo i několik památek. Mezi ty nejvýznamnější se řadí zdejší kostel, pozdně barokní kaplička, fara, památník obětem války, cihlový most, jakož i budova základní školy z roku 1914. Bohdanovčané si svoje památky z minulosti opravdu opatrují a dnes sa vydáme za jejich poznáváním. 

Bohdanovce nad Trnavou

Jako první navštívime kapličku sv. Jana Nepomuckého, kterou dal postavit farář Ján Salava. Při stavbě tohoto svatostánku sa použil materiál ze zdi, který se získal při rozšiřovaní hřbitova. Ve vežičce kapličky se nachází zvon z roku 1803 a v zasklené nice nad vchodem je socha světce. 

Bohdanovce nad Trnavou – kaplička sv. Jana Nepomuckého

Ve středu obce sa vypíná socha sv. Floriána, patrona požárníků, pocházející z roku 1907. O kousek dál stojí budova fary, její fasádu zdobí pamětní tabule věnovaná rodákovi Alfonzi Pavlovi Krchňákovi a Imrichovi Slovákovi. Oba byli členy Slovenského učeného tovarišstva, prvního kulturního spolku Slováků.

Bohdanovce nad Trnavou - socha sv. Floriána

Bohdanovce nad Trnavou - pamětní tabule na budově faryBohdanovce nad Trnavou - kamenný kříž

U zdejší školy nacházíme nádherný pomník padlých v 1. a 2. světové válce od sochaře z Trstína. Pomník  tvoří dvě sochy symbolizující slovenského partizána a sovětskeho vojáka. Naproti (u budovy hasičské zbrojnice) stojí kamenný kříž z roku 1804. 

Bohdanovce nad Trnavou – pomník padlých

Na konci hlavní ulice sa nachází impozantní kostel svatého Petra a Pavla. Sakrální stavba byla vybudovaná ve 14. století v gotickém slohu, po poškození dělostřeleckou palbou byl po roce opravený a nakonec v roce 1939 se uskutečnila komplexnejší přestavba a rozšíření kostela. Staronový kostel sv. Petra a Pavla vysvětili v roce 1940 a díky své výjimečnosti se stal národní kulturní památkou. U kostela nechybí misijní kříž s roky 1940, 1990 a 2010. Za kostelem je najdete hřbitov, na kterém  jsou kamenné kríže z konce 18. století. Nechybí ani ústřední kamenný kříž z roku 1807.

Bohdanovce nad Trnavou - kostel sv. Petra a Pavla

Bohdanovce nad Trnavou - misijní kříž Bohdanovce nad Trnavou - ústřední kříž na hřbitově

K památkám obce patří i cihlový obloukový most sv. Jana, který spojuje Bohdanovce se sousedními Šelpicemi. Na mostě přes řeku Trnávka stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1907.

Bohdanovce nad Trnavou - most sv. Jana

Bohdanovce nad Trnavou oplývají bohatou historií, ale i kulturním životem. Pokud byste se chtěli dozvědět o této obci něco víc, doporučujeme vám stáhnout si TUTO bezplatnou monografii a po jejím přečtení určitě nevynechte i osobní návštevu.  

Bohdanovce nad Trnavou - socha sv. Jana Nepomuckého (most sv. Jana)

GPS: 48°26'05.8"N 17°32'25.9"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com, Moonlight Mastered – 4736

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Vištuk: starobylá malokarpatská vesnička - VIDEO
Publikováno: 1.11.2021
V západní části Podunajské nížiny se nachází obec Vištuk, která hraničí s katastrem Budmeríc, Modry, Šenkvíc, Báhoňou a vesničkou Jablonec. Vištuk patřil v minulosti do Bratislavské župy a okresu Modra, ale od roku 1948 je zařazen pod okres Pezinok a Bratislavský kraj.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.

SR, Radošovce: Obec se starodávným mlýnem - VIDEO
Publikováno: 13.9.2021
Přibližně 15 km od krajského města Trnava, v nádherném údolí potoka Blava, se nachází obec Radošovce. Jejími nedalekými sousedy jsou lázeňské Piešťany, zámecký Hlohovec nebo vězením známý Leopoldov. Dnes se vydáme poznávat tuto nevšední vesničku, která administrativně vznikla ne až tak dávno (1. ledna 1991), a to odčleněním se od Jaslovských Bohunic.

SR, Šelpice: venkovská turistika - VIDEO
Publikováno: 4.10.2021
Po návštěvě Bohdanovců nad Trnavou z minulého týdne se přes most přesuneme do sousední obce Šelpice. Od krajského města Trnava jsou vzdálené jen 6 km severozápadním směrem. Známými se staly hlavně díky výšivkářství, vinohradnictví a divadelní činnosti místních ochotníků.

SR, Jaslovské Bohunice: Procházka částí Paderovce - VIDEO
Publikováno: 20.9.2021
Po procházce obcí Radošovce jsme se při návratu domů ještě zastavili v Jaslovských Bohunicích, které jsou nám známé díky nedaleké přítomnosti atomové elektrárny. Konkrétně jsme navštívili obecní část Paderovce. Zajímavostí je, že ještě před třemi desetiletími byla tato část samostatnou obcí, proto se není co divi,t že do současnosti nabízí k vidění vícero krásných pamětihodností.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR: Netradiční rekordy Tater i Trnavy
Publikováno: 3.1.2021
Teprve nedávno spatřily světlo světa dvě nové publikace z rodinného vydavatelství Dajama, které se věnují nejen slovenským, ale i evropským a světovým rekordům Tater a Trnavy.

SR, Dechtice: kostel a klášter svaté Kateřiny - VIDEO
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Cyril a Metod
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X