www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Trnavský kraj » Články » SR, Buková: pohodová vesnička v lůně přírody - VIDEO

Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Buková: pohodová vesnička v lůně přírody - VIDEO
Publikováno: 18.10.2021
Trnavský kraj ani toto pondělí neopustíme a navštívime obec Buková, jejíž zástavba je na dně rázovité Bukovské pánve. Ve východní části obce se území zužuje v hluboký úval sevřený vápencovými kopcemi. V katastru této vesničky se nachází až pět chatových oblastí – Závršie, Hrnčeková dolina, U Maruše, Bílá Hora a Hrudky, takže je na první pohled jasné, že se jedná o oblíbenou chatařskou, turistickou i houbařskou lokalitu.

Ještě než se vydáme do samotné obce, nedá nám nevzpomenout místní Vodní nádrž Buková, situovaná v chatové oblasti Hrudky, která byla uměle vybudovaná za účelem zavlažování okolí v roce 1965, ale během letních měsíců je vyhledávanou rekreační oblastí. Navíc od vodní plochy vede několik turistických stezek například ke zřícenině hradu Ostrý Kámen nebo na nejvyšší vrch Malých Karpat – Záruby.

Buková 

Obec Buková na severu sousedí s  vesničkami Prievaly, Rozbehy (část obce Cerová), na západě s Plaveckým Petrem, na jihu se Smolenicemi a na východě s Trstínem. V samotné obci se nachází kostel, kapličky a několik soch nebo křížů. Umístění těchto pamětihodností není jen v zastavěné části obce, ale i mimo chotára.

Buková - Boží muka

Naši procházku začínáme u Božího muka na konci vesničky směrem na Prievaly a Plavecký Peter. Kamenná muka je drobný náboženský stavební objekt, ve kterém se v nice nachází socha Panny Marie. Jedná se o poměrně často vyskytující dílo lidové architektury. Přesouváme se do středu obce a před domem číslo 140 nacházíme Sochu Svatého Floriána z roku 1857 umístěnou v kovové ohrádce a před domem č. 134 zas Sochu svatého Vendelína z roku 1899. O něco dál před domem číslo 68 stojí Kamenný kříž s Ukřižovaným Kristem s rokem osazení 1797.

Buková - Kamenný kříž 

Buková - Socha svätého Floriána Buková - Socha svatého Vendelína

V poměrně nepřístupném terénu na kopečku pozorujeme Železný kříž, který byl postavený približně v roce 1945 na památku ukončení 2. světové války. Jako v jiných námi navštívených obcích, ani v Bukové nechybí Socha svatého Jana Nepomuckého (dům č.160) pocházející z roku 1832. Světské dílo je dokladem toho, že na Slovensku, jako i v celé střední Evropě, patří sv. Jan Nepomucký mezi nejvíce uctívané svaté.

Buková - Železný kříž Buková - Socha Panny Marie

Buková - Socha svatého Jana Nepomuckého

Před domem č. 154 se můžete zastavit u Sochy Panny Marie z roku 1758, která je postavená na valcovitém sloupu osazeném do hranolovitého podstavce. Dominantou vesničky je už z dálky pozorovatelný farský kostel zasvěcený ke cti Navštívení Panny Marie. Stojí na jednom z nejvyšších míst obce. Jedná se o pozdněbarokní stavbu vybudovanou v poslední třetině 18.století z části na místě a s použitím zdiva původně staršího kostela. Původní věž byla v průběhu dob nadstavěná a upravená současně s dostavbou kostela. Vnitřní zařízení je víceméně novodobé. U kostela se tyčí Kamenný kříž z roku 1906.

Buková - Kostel Navštívení Panny Marie .

Buková - Kostel Navštívení Panny Marie (interiér) Buková - Kostel Navštívení Panny Marie (interiér)

Dalším sakrálním klenotem obce je Kaplička Božského srdce Ježiše, která byla postavená v roce 1999 podle myšlenky Jozefa Ondruše, farníka z obce Buková, na počest konce 20. století a 2. tisíciletí. V nice kapličky je osazená socha Božského srdce. 

Buková - Kaplička Božského srdce Ježíše

Buková - Kostel Navštívení Panny Marie (interiér) Buková - Kamenný kříž

Nevynecháme ani návštěvu místního hřbitova, kterému dominuje Ústřední kamenný kříž z roku 1801. V novější části pietního místa je situovaný i Dřevěný kríž. 

Buková - Kríž na hřbitově

Buková - Dřevěný kříž Buková - Kamenný kříž (detail na podstavec)

Obec Buková nabízí ideální podmínky na výlet za sakrálními i středověkými památkami (hrad Ostrý Kameň) s možností turistiky popřípadě cykloturistiky v Chráněné krajinné oblasti Malé Karpaty nebo rekreace  u vody, proto vám její návštěvu můžeme vřele doporučit. 

 

 

GPS: 48°32'32.7"N 17°23'47.9"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola 

Hudba: Pixabay.com, Battle of the Dragons - 8037

Překlad: Stanislava Waniová

 

 

 

 

 

 

 


Souvisejicí články

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikováno: 6.4.2014
Jako každé pohoří, i Malé Karpaty mají své dominantní vrchy, které výrazně vyčnívají přes široké okolí. Vrcholky těchto málo četných velikánů dotvářejí charakteristické panorama Malých Karpat. Tvoří výrazné dominanty, jsou výbornými orientačními body a také nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jedním z těchto impozantních Malokarpatských titánů je i vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikováno: 12.2.2015
V Malých Karpatech se nachází množství zajímavých lokalit, které patří mezi často navštěvované a turisty oblíbené cílové oblasti. Jsou to především vrchy nabízející úžasné výhledy na okolí, které lákají mnohé turisty k výstupu. Mezi tři nejvyšší vrcholy Malých Karpat, ze kterých se naskýtají fantastické panoramatické výhledy na okolí, patří i vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty: Roštún - neobyčejně krásná příroda
Publikováno: 11.2.2022
Na sklonku zimy jsme se vydali na výlet do národní přírodní rezervace Roštún, která se nachází v pohoří Malé Karpaty. Za vstupní bránu jsme si vybrali obec Plavecké Podhradí. Co všechno jsme viděli a zažili, se dočtete v následujících řádcích.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikováno: 4.1.2017
Minulý týden jsme vyrazili z obce Jablonica přes lokalitu Dúbrava a Lipový vrch až do místní části Cerová-Rozbehy. Zde jsme navštívili nádhernou rozhlednu a krátce nato se vydali do středověku, přesněji řečeno k hradu Korlátka.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenici a Černou skálu – VIDEO
Publikováno: 24.4.2022
Pokud máte rádi turistiku a krásné výhledy, vydejte se spolu s námi na jednu nenáročnou vycházku do Malých Karpat. Její začátek bude v obci Plavecký Mikuláš, odkud vede několik značených turistických stezek.

SR, Ostrý Kameň: strážce v Malých Karpatech – VIDEO
Publikováno: 10.11.2015
U obce Buková v okrese Trnava se nachází zřícenina hradu Ostrý Kameň, který kdysi hlídal tzv. Českou cestu. Jeho historie sice v porovnání s ostatními hrady není až tak bohatá, přesto je dnes oblíbeným turistickým místem, které jsme se rozhodli navštívit.

SR, Malé Karpaty – unikátní turistický průvodce
Publikováno: 6.6.2021
Pokud se rádi touláte po Malých Karpatech, určitě byste si měli pořídit nové turistické průvodce, zavítáte s nimi na jih i sever tohoto malebného pohoří. 20 nejkrásnějších túr v okolí Bratislavy a Trnavy spolu s výřezy map, profilem tras a tipy či zajímavostmi na trasách dozajista potěší všechny milovníky hor a přírody.

SR, Smolenice – Hlbočianský vodopád – VIDEO
Publikováno: 24.3.2015
Po krátké přestávce jsme se opět vydali na procházku do Malých Karpat, tentokrát do Hlbočianské doliny, která se nachází nedaleko obce Smolenice.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Cyril a Metod
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X