Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO
Publikováno: 31.5.2021
Za krásami sakrálních památek se vydáme i dnes. Tentokrát navštívíme obec Čáry v severní části Záhorské nížiny. Nachází se v údolí řeky Myjava, zhruba 22 km od okresního města Senica. Sousedí s významným poutním městečkem Šaštín-Stráže či obcí Gbely, proslulou nalezišti ropy.

Vesnička Čáry je situována v příhraniční oblasti s Českou republikou i Rakouskem. Určitě jste ji mnohokrát míjeli cestou k hraničním přechodům Kúty a Brodské. Tentokrát ji už neobjedeme.

socha sv. Vendelína

Sakrální památky

Z deseti ulic, které se v obci nacházejí, je nejdelší ulice Martina Kollára, kde uvidíte nejvíce sakrálních památek. Po příjezdu do obce vás uvítá socha svatého Vendelína, ztvárněného jako staršího pastýře. Na podstavci se nachází nápis, ze kterého se dozvíte, že sochu dala postavit obec v roce 1854.

kamenný kríž   socha sv. Floriána

Nevšední je také kamenný kříž v nádherně kované ohrádce. Dala ho postavit Rozália Komorníková, roz. Poláková, v roce 1908 a zrenovovaný byl krátce před rokem 2011.

Na spojnici ulic Martina Kollára a Poštovní objevíte pro změnu sochu svatého Floriána, který je patronem hasičů. V textu na jeho kartuši je nápis: „O svatý Floriane proti ohňu Patrone k tebe sa utiekame teba vrúcne prosíme ochraň nás od časného Ohňa obvzlaštne večného.“ Sochu dal postavit Jakub Šedivý v roce 1895.

socha sv. Michaela Archanděla

U parčíku, kde ústí Agnelliho ulice do Ulice M. Kollára, jsou postaveny pomníky padlých občanů – vojáků z druhé světové války, sovětských vojáků padlých na území obce a také pomník padlým občanům v první světové válce. Zajímavostí je, že na starém kříži jsou připevněny pamětní tabule, na které se podle staré kroniky nedostali všichni padlí občané v první světové, ale pouze ti, jejichž rodiny za zapsání zaplatili. Pozoruhodná je i socha sv. Michaela Archanděla.

kostel sv. Martina z Tours

Největší dominantou obce je kostel svatého Martina z Tours, který pochází z poloviny 18. století, ovšem postavený je na základech z roku 1666. Koncem 19. století byl přestavěn. V posledních dvou až třech letech byl kostel zrekonstruován a s ním i budova fary. Obec v současnosti nemá vlastního kněze, ale spadá do působnosti kněze ze sousední vesnice Smolinské. Církevní život v obci je však i přesto čilý.

fara

Kolem kostela svatého Martina z Tours je situován hřbitov, na kterém najdete i hrob básníka a spisovatele T. B. Lachmanna. Další zajímavostí v obci je památný dům Martina Kollára (1853–1919), vědátora a publicisty, který se v obci narodil a působil zde v letech 1884–1914.

památný dům Martina Kollára

Kromě těchto památek se zde nachází také socha svatého Jana Nepomuckého, která byla nedávno přenesena z pole před kostel svatého Martina z Tours. Pokud se vydáte do okolní přírody, při vstupu do lesa vás okouzlí kaple u cesty – boží muka se Sedmibolestnou Pannou Marií.

boží muka

socha sv. Jana Nepomuckého   okolní příroda

Vynechat byste neměli ani návštěvu areálu Mandelíkova mlýna a strojírny, který se nachází u kanálu Kopánka řeky Myjavy na jižním okraji vesničky. V současnosti se doslova ztrácí v hustém porostu stromů a keřů náletové zeleně a je jen otázkou času, kdy zanikne úplně.

areál Mandelíkova mlýna

Mnozí obyvatelé obce ani netuší, jaký slavný a významný mlýn v obci mají (více o historii si přečtěte zde). Areál mlýna a strojírny začal chátrat po roce 2001 a v současnosti je jeho stav více než žalostný.

areál Mandelíkova mlýna   areál Mandelíkova mlýna

Obec Čáry je také rodištěm významné slovenské herečky Mariny Kráľovičové a největší úspěchy v pěstitelské práci zde dosáhl i světoznámý botanik Jozef Agnelli. Našli byste tu i důl na těžbu hnědého uhlí (lignitu) a mnoho dalších pozoruhodností. Určitě doporučujeme spojit návštěvu vesničky i s výlety do jejího okolí, protože jen o pár kilometrů dál se nachází obec Kopčany, kde uvidíte nádherný hřebčín či jeden z nejstarších kostelů na Slovensku – kostel sv. Margity Antiochijské z 9. nebo 10. století. Od Kopčan je už jen na skok do Holíče, kde můžete zas navštívit například holíčský zámek s nádherným okolím či jediný větrný mlýn na Slovensku.

GPS: 48°39'14.9"N 17°05'28.7"E

 

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Autumn Breeze - Caffeine Creek Band


Souvisejicí články

SR, Vysomarch: cyklomost spojující národy – VIDEO
Publikováno: 26.6.2022
Když v minulosti bylo na rakousko-slovenské hranici až 12 míst (mostů a brodů), kudy se dalo přejít přes řeku Moravu, tak v období tzv. železné opony nepřežil ani jeden cestní most. Výjimkou byl jen železniční most mezi Děvínskou Novou Vsí a městem Marchegg, ale i ten fungoval jen v omezeném režimu.

SR, Malacky: dobré místo pro život II. - VIDEO
Publikováno: 27.2.2022
V návštěvě okresního města Malacky budeme pokračovat i dnes. Po tom co jsme poznávali Pálffyovský zámek s přilehlým parkem, synagogu nebo vojenské památníky, jsme se přesunuli k farskému Kostelu Nejsvětější Trojice, který se řadí k nejstarším zachovaným stavbám v Malackách.

SR, Malacky: dobré místo pro život I. - VIDEO
Publikováno: 20.2.2022
Více než 17-tisícové okresní město Malacky je srdcem Dolního Záhoří, regionu mezi řekou Moravou a Malými Karpatmi. Už samotná poloha města ho předurčuje k nesmírné přírodní, kulturní i architektonické rozmanitosti. Vydejte se ji poznávat v následujících řádcích.

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO
Publikováno: 22.11.2021
Dnes se vydáme na slovenské Pomoraví resp. Záhorie, kde navštívime obec Kuklov. Tato vesnička je od okresního města Senica vzdálená přibližně 25 km a nejbližšími sousedy jsou městečka Šaštín-Stráže, Gbely, Kúty nebo obce Čáry a Borský Svatý Jur.

Vysoká u Moravy: Nový cyklomost už spojuje oba břehy řeky Morava
Publikováno: 17.11.2021
Slovenskou obec Vysoká u Moravy a rakouský Marchegg jen nedávno spojil nový cyklomost, který přinese regionální rozvoj turismu, ekologickou cyklodopravu, jakož i přeshraniční spolupráci.

SR, Prievaly: vesnička se skrytým pokladem - VIDEO
Publikováno: 25.10.2021
V západní části Slovenské republiky, přesněji v okrese Senica, se nachází obec Prievaly, která je vzdálená od Malacek 34 a od hlavního města 68 kilometrů. Vesnička se stala známou díky nálezům pokladů v podobě zlatých a stříbrných mincí při bourání místních budov. Část tzv. Pokladu prievalského hostinského si můžete prohlédnout ve sbírkách Slovenského národního muzea.

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO
Publikováno: 11.10.2021
Naším dnešným tipem na výlet bude Lakšárská Nová Ves, obec nacházející se v jihozápadní části Slovenska, uprostřed Záhorské nížiny, v povodí řeky Morava. Od okresního města Senica je vzdálená 17 km a tvořená je dvěma katastrálními územími, a to Lakšárská Nová Ves a Mikulášov. Sousedí se Šaštínem-Stráže, Borským Mikulášem nebo vojenským obvodem Záhorie.

SR, Petrova Ves: obec s unikátním kostelem i rybníkem – VIDEO
Publikováno: 2.8.2021
Zveme vás na výlet do vesničky Petrova Ves (okres Skalica), která se rozprostírá sice ve výškově nevelké, ale o to malebnější Chvojnické pahorkatině. Jejími sousedy jsou Gbely, Šaštín-Stráže, Letničie, Unín, Radimov a Holíč. Území obce je z větší míry odlesněné a intenzivně zemědělsky využívané. Nejstarší písemná zmínka o obci pochází z roku 1392.

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO
Publikováno: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec u řeky Moravy na okraji Borské nížiny. Dostupná je třeba po romantické cyklostezce z bratislavského Děvína. A co vás tu čeká? Krásná přírodní scenerie v povodí řeky Moravy, zajímavosti hraniční linie, monumentální starý cukrovar i půvabné sakrální památky, a to vše jen 40 km od hlavního města.

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
Publikováno: 29.6.2014
Čím dalším si nás získal Západoslovenský region Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrální stavba z dob Velké Moravy a která to vlastně je? Odpovědi na tyto, ale i mnohé jiné otázky se dozvíte v dnešním článku.

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků
Publikováno: 19.6.2014
Krásná Adamovská jezera, která patří do katastrálního území města Gbely, houfně vyhledávají především rekreanti a chataři. Oázu klidu zde však našlo i několik tisíc vodních ptáků, které může trpělivý návštěvník pozorovat z přístřešku dřevěné rozhledny.

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda
Publikováno: 16.8.2012
Po několika týdnech, strávených více méně doma před televizí, protože jsem si během bláznivé jízdy na motokárách polámala žebra, jsem se už nemohla dočkat dalšího výletu. Na dlouhé túry si mé tělo ještě netroufalo, a tak jsme se rozhodli, že se vydáme někam k vodě.

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn
Publikováno: 6.8.2015
Dnes se přesuneme do regionu Záhoří, kde navštívíme město Holíč, které se může pochlubit unikátním barokně-klasicistním zámkem, holíčskými megality a v neposlední řadě větrným mlýnem, jehož návštěva bude naším cílem.

SR, Skalica: Baťův kanál
Publikováno: 13.12.2012
Podmanivé městečko Skalica, ležící na jihozápadním cípu Slovenska, je známé svými historickými památkami, tradicí vinohradnictví, jakož i místní specialitou - Skalický trdelník. Kromě zmíněných lákadel typických pro tuto oblast a krás okolní přírody Chvojnické pahorkatiny, může tato lokalita návštěvníkům nabídnout i další nevšední turistickou atrakci - Baťův kanál.

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou
Publikováno: 1.8.2013
Starobylé město Skalica ukrývá mnoho pozoruhodných památek, ale i jednu proslulou gastronomickou specialitu - dutý koláč Skalický trdelník, který v roce 2007 získal jako první slovenský potravinářský výrobek ochrannou známku Evropské unie.

SR, Jablonica – turistická vycházka
Publikováno: 28.12.2016
Dnes vás zavedeme k úpatí Malých Karpat, přesněji k obci Jablonica.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Darina
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X