Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Košolná: neustále se rozvíjející obec – VIDEO
Publikováno: 30.8.2021
Obec Košolná se rozprostírá na pravém břehu úrodné nivy říčky Parná, přibližně 12 km severozápadně od okresního města Trnava. Katastrální území s rozlohou 959 hektarů na severu sousedí s Bolerázem, na východě a jihu se Suchou nad Parnou a na západě s katastrem Dlhé a Dolních Orešian.

Naše procházka po obci Košolná, o které první písemná zmínka pochází z roku 1296, začína na místím hřbitově, kde nechybí ústřední kríž z roku 1810 a dům smutku. Na hřbitově je pochováno i několik obětí války.

Košolná

místní hřbitov   ústřední kříž na hřbitově 

Ze hřbitova se přesouváme k prvnímu dřevěnému kříži s korpusem ukřižovaného Ježíše Krista. Ďalší výraznou pamětihodností obce je čtrnást zastavení křížové cesty, kterou si postavili místní obyvatelé podél cesty, a to v letech 2014 až 2018. 

křížová cesta

dům smutku   dřevěný kříž

Určitě nejvýznamnější místní cirkevní památkou je barokní kostel Povýšení sv. Kříže, který dal postavit místní rolník Andrej Štrbík. Tento fakt sa dozvídáme z latinského nápisu nad oltářem: IN HONOREM EXALTATATES S: CRUCIS EX VOTO CURAVIT DNUS: ANDREAS STRBIK. ANO 1732. RENOV 1803. Součástí chrámu je představěná věž s jehlanovou střechou.

kostel Povýšení sv. Kříže (Starý kostel)

památník Pavla Tajcnara   kostel Povýšení sv. Kříže (Nový kostel)

Vpravo od vchodu do kostela se nachází památník Pavla Tajcnara, mladého muže, který padl v Karpatech 6. června 1915 ve věku 25 let. Vzpomínaný kostel dlouho uspokojoval hodně věřících přicházejícich na bohoslužby, avšak časem byla potřebná výstavba většího kostela. Ten postavili v těsném sousedství starého kostela a zasvětili ho stejnojmenně Povýšení svatého Kříže. Moderní chrámová loď nemá věž, protože na svolávání věřících na bohoslužby slouží původní věž se zvonem.

kamenný kříž

Před novým kostelem se nachází také misijní kříž s uvedeným rokem 2017. Opodál na křižovatce ulic vedoucích do obce Dlhá a Dolné i Horné Orešany se nachází kamenný kříž s uvedeným rokem 1948. 

svatý Florián

Ani v této obci nechybí socha svatého Floriána, která má své místo po levé straně budovy obecního úřadu a vedle budovy hasičské zbrojnice. Směrem na obec Dlhá sa nachází i druhý dřevěný kříž s korpusem Ježiše Krista, který je identický s tím prvním. 

kaplička

socha Panny Marie Mariazellské   dřevěný kříž

Další významnou sakrální památkou je kaplička, která se nachází na horním konci obce (na levé straně cesty směrem do Dolních Orešian). Na základě písemných pramenů je možné její vznik datovat na rok 1808. Kaplička je po generální opravě, v rámci které byla osvětlena. V interiéru se nachází socha Panny Marie Mariazellské zhotovené zdejším rodákem a národním umělcem – Ignácem Bizmayerem.

stará škola

stará škola   hasičská zbrojnice

V obci Košolná najdete i první školu – stará škola pocházející z roku 1902. Od tohoto roku zde probíhalo vyučování až do roku 1986, kdy byla škola zrušená a přiřazená ke škole v Suché nad Parnou. V současnosti budova slouží jako fitness centrum. 

Košolná

GPS: 48°25'28.8"N 17°27'48.6"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay: Chillout 113-5070

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.

SR, Lošonec: výlet do podhorské obce – VIDEO
Publikováno: 12.7.2021
Obec Lošonec se nachází na výběžku Trnavské pahorkatiny. Převážně zalesněné katastrální území obce má rozlohu 2371 ha a nachází se v nadmořské výšce 215–662 metrů. Přes území vesničky protéká potok Smutná, který je přítokem řeky Trnávka.

SR, Smolenice – Hlbočianský vodopád – VIDEO
Publikováno: 24.3.2015
Po krátké přestávce jsme se opět vydali na procházku do Malých Karpat, tentokrát do Hlbočianské doliny, která se nachází nedaleko obce Smolenice.

SR: Smolenice - Smolenický zámek a krásy okolí
Publikováno: 17.5.2012
Pohádkově krásný Smolenický zámek dnes slouží jako kongresové centrum Slovenské akademie věd, a tak si mnozí lidé myslí, že je pro veřejnost uzavřen. Není tomu tak.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 12. 8. 2022
svátek:Darina
dnes:
pátek 12.8.
14 °C
zítra:
sobota 13.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X