Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy V
Publikováno: 25.6.2017
Minulý týden jsme se procházeli historickým centrem lázeňského města Piešťany a skončili jsme u funkcionalistického Kolonádového mostu, který je nazýván také jako Skelný most.

Touto národní kulturní památkou začneme návštěvu pýchy celého města – Lázeňského ostrova. Kolonádní most nad řekou Váh je dílo architekta Emila Belluše a řadí se mezi nejdéle kryté mosty na Slovensku. Železobetonová (148 metrů dlouhá) stavba byla vybudovaná v letech 1931 až 1933. Most je rozdělen na dvě části – pěší promenádu ​​a vozovku, avšak ta je v současnosti pěší zónou. Předělení těchto částí je zajištěno zasklenou stěnou, která je v přibližném středu mostu obohacena o umělecké lepty do skla – „Písně Dětvy“ a „Na salaši“ podle návrhu akademického malíře Martina Benky.

Kolonádní most

Kolonádní most (umělecké lepty do skla malíře Martina Benky)   pohled z Kolonádního mostu

Ještě před rokem 1945, kdy německá armáda zničila velkou část mostu, byly lepty odebrány, a tak jejich krásu a výjimečnost lze obdivovat dodnes. Kvůli ochraně před vandalismem jsou v současnosti na mostě nainstalované kopie. Obnova mostu na základě původního projektu trvala celých 11 let. Jeho součástí jsou i kiosky na obou stranách, nacházejí se zde suvenýry, prodejna uměleckých předmětů i cestovní agentura. Mostem také vede žlutá turistická trasa.

noční pohled na Kolonádní most

 Kolonádní most    Kolonádní most

Na průčelích ze strany od města je umístěn latinský nápis z básně Adama Trajana (1642) – „Nejuzdravující piešťanské lázně“ a ze strany ostrova nadpis – „Vstaň a jdi“, který se váže k evangeliu podle Matouše. Uzdravující sílu lázní dokládá i snad nejznámější symbol Piešťan – bronzová socha lamače berlí z r. 1933.

Kolonádní most a socha lamače berlí

Kolonádní most a socha lamače berlí   Kolonádní most a socha lamače berlí

Zde se střetávají návštěvníci města s lázeňskými hosty a domácími v nádherném přírodním prostředí.

 parčík před hotelem Thermia Palace

Za mostem pak můžete navštívit léčebné lázně světového ohlasu. Ty poskytují lázeňskou péči za pomoci minerálních pramenů s obsahem zejména sirovodíku a léčivého bahna, které patří mezi nejznámější peloidy světa.

 hotel Thermia Palace

Hned po pravé straně nás vítá 5hvězdičkový secesní hotel Thermia Palace, který otevřeli v roce 1912. Je obklopen parkem, sochařskými díly a fontánou. Vnějšek ani zdaleka nevystihuje nádheru citlivě zrekonstruovaného a bohatě zdobeného interiéru. Kromě vitrážového schodiště a velkorysých prostor nabízí i úžasnou restauraci Grand, kde je umístěna pětiúhelníková olejomalba Alfonse Muchy, který ji lázním věnoval jako projev vděčnosti za poskytovanou léčbu. V roce 2000 byl obraz odcizen, naštěstí byl po čtyřech letech nalezen, zrestaurován a vrácen na původní místo. Zajímavostí je, že až do samotné krádeže byl obraz považován za nástěnnou malbu.

 hotel Thermia Palace

hotel Thermia Palace (olejomalba od Alfonse Muchy)   hotel Thermia Palace (restaurace Grand)

Pokud nejste hosty luxusního hotelu a chtěli byste umělecké dílo světově uznávaného malíře vidět, stačí jít na recepci, kde vám personál určitě vyjde vstříc.

lázně Irma

Hotel Thermia Palace je propojen s lázněmi Irma, které jsou jedním z nejvyhledávanějších procedurních míst Piešťan. Pokud se ptáte proč, tak odpověď vám prozradíme už za týden.

GPS: 48°35'17.2"N 17°50'23.9"E

 

Text a foto: Oskár Mažgút

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Piešťany – uzdravující město
Publikováno: 18.1.2017
Navštivte spolu s námi jedno z nejvýznamnějších lázeňských měst na Slovensku, kde si můžete užít nejen přírodní bohatství, ale i kulturu či úchvatné památky. Tím místem jsou Piešťany.

SR, Vrbové: městečko proslavené Šikmou věží – VIDEO
Publikováno: 5.6.2022
Více než 5 a půl tisícové městečko Vrbové se nachází u úpatí Malých Karpat na Trnavské pahorkatině a od lázeňského města Piešťany je vzdálené jen 10 km západně. Zajímavostí je, že statut města získalo Vrbové v roce 1967 a tím se stalo jen druhým městem v Piešťanském okrese.

SR, Piešťany – nezapomenutelný zážitek v Eko Parku
Publikováno: 11.10.2020
Tentokrát vás zavedeme do malého zvířecího ráje, který našel své místo nedaleko Piešťan, u břehu vodní nádrže Sĺňava. Zdejší Eko Park v sobě snoubí kontaktní zoo, neobvyklé ubytování i příjemné posezení.

SR, Radošina: přírodní památka Čertova pec – VIDEO
Publikováno: 12.12.2017
Podzimní období nám pomalu vrcholí. Než ho nahradí zima, vydáme se do okresu Topolčany, přesněji do obce Radošina, kterou proslavilo vyhlášené Radošinské naivní divadlo. Nicméně naším cílem nebude samotná obec, ale přírodní památka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VII
Publikováno: 9.7.2017
Poslední týdny jsme si představovali památky, přírodní zákoutí a pozoruhodná místa lázeňského města Piešťany. Dnes naše procházky pomalu ukončíme, a to návštěvou osobního přístavu na pravém břehu řeky Váh, odkud vyrazíme na dobrodružnou plavbu.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy VI
Publikováno: 2.7.2017
Po procházce po Kolonádním mostě jsme přišli na Lázeňský ostrov. Tato oáza zdraví je zahalena do upravené zeleně, kterou protínají chodníčky a malá náměstí. Ta jsou obklopena krásnými historickými stavbami, které ukrývají poklady.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy I
Publikováno: 28.5.2017
Začátkem tohoto roku jsme navštívili Piešťany, které nás okouzlily natolik, že jsme se sem museli vrátit. Avšak tentokrát na několik dní. Postupně jsme objevovali přírodní zákoutí, památky a historii tohoto lázeňského městečka...

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy IV
Publikováno: 18.6.2017
Minulý týden jsme začali poznávat krásy a památky piešťanské pěší zóny. Dnes v podobných toulkách budeme pokračovat. První naší zastávkou je most zamilovaných, který se nachází pár kroků od nemocnice, resp. informačního centra.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy II
Publikováno: 4.6.2017
Minulý týden jsme začali s poznáváním lázeňského města Piešťany. Navštívili jsme Kolonádu, městský park i Kursalon. Dnes bude naší první zastávkou Dům umění.

SR, Piešťany – domov zdraví a krásy III
Publikováno: 11.6.2017
Od bývalého luxusního hotelu Grand Hotel Royal jsme se vydali na ulici Sad A. Kmeťa, resp. Winterovu ulici, která nás provede historickým centrem města. Hned po prvních krocích se ocitáme v zástavbě tzv. penzionů Berlín (Dr. Cmunt).


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 13. 8. 2022
svátek:Ľubomír
dnes:
sobota 13.8.
17 °C
zítra:
neděle 14.8.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X