www.infoglobe.cz » Evropa » Slovensko » Trnavský kraj » Články » SR, Radošovce: Obec se starodávným mlýnem - VIDEO

Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.


Základní informace o kraji

Lokality

Služby
Články

Fotogalerie

Videogalerie
Diskuze


Články

SR, Radošovce: Obec se starodávným mlýnem - VIDEO
Publikováno: 13.9.2021
Přibližně 15 km od krajského města Trnava, v nádherném údolí potoka Blava, se nachází obec Radošovce. Jejími nedalekými sousedy jsou lázeňské Piešťany, zámecký Hlohovec nebo vězením známý Leopoldov. Dnes se vydáme poznávat tuto nevšední vesničku, která administrativně vznikla ne až tak dávno (1. ledna 1991), a to odčleněním se od Jaslovských Bohunic.

S počtem obyvatel něco přes 400 se řadí Radošovce k menším slovenským obcím. Ale po dějinné nebo památkové stránce mají určitě co nabídnout. Nejstarší písemná zmínka o obci se uvádí v listině z roku 1208–1209, kterou uherský král Ondřej II. daroval svému magistrovi Šebešovi.

Radošovce

Druhou významnou historickou zmínkou o obci je listina z roku 1229, kterou se určují hranice obce Bohunice (Baguna), Radošovce se zde uvádějí pod pojmenováním Wradichov. Hlavním zdrojem obživy tehdejších obyvatel bylo zemědělství, čemuž se nedá divit, vesničku obklopuje jedna z nejúrodnějších oblastí Slovenska. Dějinným mementem jsou samozřejmě pamětihodnosti. 

Radošovce - Mlyn

Hned u vstupu do obce sa nachází mlýn z roku 1547. Zajímavostí je, že v minulosti byl největším na potoku Blava. Mlel zhruba 80 pytlů obilí denně a fungoval až do poloviny 20. století. V samotném objektu dnes už bývalého mlýna se nachází i malá vodní elektrárna.

Radošovce - Pieta

Ve středu Radošovic u hlavní cesty stojí na kamenném podstavci kamenná socha Piety z roku 1784, kterou postavili na slávu Boží, jako projev své náboženské poslušnosti, na památku šťastných nebo naopak tragických událostí v životě vesnice, pospolitosti nebo jednotlivců.

Radošovce - Socha Svatého Jana Nepomuckého

Pozoruhodný je i kamenný kříž z roku 1915 nedaleko sochy Piety nebo na mohutném kamenném podstavci se čtyřmi kamennými sloupy osazená socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1879, situovaná v blízkosti římskokatolíckeho kostela svaté Anny.

Radošovce - Pomník padlých

Narazíte zde i na pomník padlých v 1. a 2. světové válce se jmény zesnulých občanů na černé mramorové desce.

Radošovce - Kostel svaté Anny

Radošovce - Nejsvětější Trojice Radošovce - plastika Svaté rodiny

Dominantou obce je samozřejmě kostel svaté Anny postavený v roce 1762. Jedná sa o jednolodní stavbu s pilíři vestavěnými v lodi a nesoucími valenou lunetovou klenbu. Kostel dekoruje i nádherná vysoká věž ukončená jehlanovitou střechou. Na nádvoří se nachází dřevěná vysvěcená plastika svaté rodiny z kmenů lípy, která rostla na zdejším hřbitově. 

Radošovce - Dům smutku

Radošovce - Ústřední kříž Radošovce - Naučná stezka Chotárem Jaslovských Bohunic.

Hřbitov obepínající světskou stavbu nabízí pohled na různé náhrobky, dům smutku i ústřední kříž z roku 1784. Pokud by sa vám procházení po Radošovcích zdálo moc,  doporučujeme vydat se od kostela polní cestou až do sousedních Jaslovských Bohunic, kde na vás čeká pěkný zámek Dezasse s rozlehlým parkem a přitom vás bude provázet i několik tabulí  naučné stezky – Chotárom Jaslovských Bohunic.

Kaštieľ Dezasse (Jaslovské Bohunice)

GPS: 48°29'38.4"N 17°38'20.7"E

Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Lofi tie - 5971

Překlad: Stanislava Waniová


Souvisejicí články

SR, Dechtice: kostel a klášter svaté Kateřiny - VIDEO
Publikováno: 14.7.2015
Při dnešním putování Slovenskem navštívíme jednu pozoruhodnou zříceninu, která leží v Trnavském kraji, přibližně 3 kilometry od obce Dechtice. Lidově se nazývá Katarínka, ale její oficiální název zní kostel a klášter svaté Kateřiny Alexandrijské.

SR, Bohdanovce nad Trnavou: vesnička s gotickým kostelem – VIDEO
Publikováno: 27.9.2021
Necelých 8 kilometrů od Trnavy, v centrální části Trnavské pahorkatiny, se rozprostírá obec Bohdanovce nad Trnavou. Tato středně velká vesnička bezprostředně sousedí s obcí Šelpice a opodál s obcemi Boleráz, Dolná Krupá nebo Špačince.

SR, Jaslovské Bohunice: Procházka částí Paderovce - VIDEO
Publikováno: 20.9.2021
Po procházce obcí Radošovce jsme se při návratu domů ještě zastavili v Jaslovských Bohunicích, které jsou nám známé díky nedaleké přítomnosti atomové elektrárny. Konkrétně jsme navštívili obecní část Paderovce. Zajímavostí je, že ještě před třemi desetiletími byla tato část samostatnou obcí, proto se není co divi,t že do současnosti nabízí k vidění vícero krásných pamětihodností.

SR, Dobrá Voda – obec s hradem i významnou osobností - VIDEO
Publikováno: 21.7.2015
Minulý týden jsme se vydali na túru z obce Dechtice ke kostelu a klášteru svaté Kateřiny. Příjemná procházka nás inspirovala k dalšímu výletu – do pár kilometrů vzdálené obce Dobrá Voda, která se chlubí krásnou zříceninou hradu a osobností Jána Hollého.

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I
Publikováno: 13.5.2020
V západní části Slovenské republiky se nachází Trnavský kraj. Rozlohou je sice druhý nejmenší, ale turistických atraktivit nabízí více než dost. Milovníci historie mohou absolvovat prohlídku Trnavy, pro ty, co mají rádi lázeňství, doporučujeme návštěvu Piešťan, Velkého Mederu nebo Galanty, pro gurmány i vyznavače specifické architektury zase Skalici a pro poutníky je určitě povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Řím
Publikováno: 3.4.2014
Město Trnava, rozkládající se v centrální části Trnavské pahorkatiny, je jedním z historicky nejzajímavějších měst Slovenska. Proto neváhejte a vydejte se spolu s námi na poznávání města, kde se od pradávna křižovaly obchodní cesty, střídali panovníci a vznikaly krásné sakrální stavby.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Publikováno: 24.5.2021
Slovensko je země, která se vyznačuje nejen nádhernou přírodou, ale také množstvím sakrálních památek. Je škoda, že je přehlíží množství turistů, kteří sem zavítají. Proto jsem se rozhodl, že alespoň touto formou seznámím návštěvníky obcí Boleráz a Klčovany s těmito památkami, jejich významem a důvodem osazení.

SR: Smolenice – malebná obec s pohádkovým zámkem
Publikováno: 10.5.2012
Pokud žijete na západním Slovensku, nebo se tam jen chystáte na pár dní za rodinou nebo za známými, máme pro vás další tip, kde můžete strávit příjemný jarní den.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Kraje / Evropa / Slovensko

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Lýdia
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X