Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.
Základní informace o kraji Lokality Služby | Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze |
Články

SR, region Záhorie - Kostel sv. Margity Antiochijské
V úvodu by asi bylo dobré vzpomenout, kde přesně se nachází region Záhorie, aby si i lidé ze vzdálenějších koutů Slovenska, či dokonce ze zahraničí, mohli udělat aspoň jakousi představu. Západoslovenský region Záhorie ohraničuje ze severozápadu řeka Morava, tvořící státní hranici s Českem a Rakouskem, ze severu Bílé Karpaty a Myjavská pahorkatina, no a z východu Malé Karpaty. My jsme se do tohoto regionu, který je opravdovým rájem pro houbaře, nevydali poprvé. V minulosti jsme vám představili například Kunovskou přehradu, nebo krásná Adamovská jezera, která jsou oblíbenou oblastí rybářů a chatařů, ale zároveň i dokonalou oázou pro tisíce vodních ptáků. Navštívili jsme také poutnickou obec Marianka, starobylé město Skalica, zajímavou biofarmu Příroda nedaleko Stupavy, nebo zříceninu hradu Pajštún nad obcí Borinka. Také jsme se svezli loďkou po Baťově kanálu, který v minulosti sloužil jako vodní cesta pro přepravu lignitu a na zavlažování okolního území a v současnosti se využívá především pro rekreační účely. Dnes se do tohoto rozmanitého regionu vydáme opět. Tentokrát navštívíme unikátní kostelík.
Nejstarší kostelík na Slovensku
Naše kroky nasměrujeme k nejstaršímu kostelíku na Slovensku, který se dokonce uchází o zápis do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navštívíme Kostel sv. Margity Antiochijské, který leží asi 5 kilometrů od města Holíč, jen na skok od obce Kopčany.
Najdete ho na velmi mírné terénní vyvýšenině nedaleko řeky Moravy, uprostřed polí. Na první pohled by se tak mohlo zdát, že jde jen o nějakou obyčejnou kapli. Opak je však pravdou. Po úzké cestičce se i s autem dostanete až k nejstaršímu kostelu na našem území, který se však místo věže, chlubí pouze malým křížem. Podle archeologických výzkumů jde o jedinou zachovalou sakrální stavbu na našem území pocházející z období Velké Moravy, konkrétně z 9. století.
Dnes stojí tento unikátní kostelík uprostřed polí, ale v minulosti zde stávala osada strážců, kteří kontrolovali cestu na mikulčické hradiště Valy. To se považuje za jedno ze sídel mojmírovské dynastie v 9. a 10. století, jejímiž nejznámějšími představiteli byli Mojmír I., Rastislav, Svatopluk a Mojmír II.
Tato jednolodní dvouprostorová stavba s nepravidelným lichoběžníkovým presbytářem patří k typickým zástupcům církevní architektury z toho období. Snad jedinou zvláštností byla předsíň se zděnou hrobkou. Co se týče rozměrů, ve srovnání s jinými kostely se nám jevil tento kostelík až extrémně maličký. Vždyť posuďte sami! Jeho rozměry dosahují jen 11,9 krát 5,2 metru.
Kostel sv. Margity Antiochijské je postaven z pískovcových desek, které byly získány v místních lomech. Tloušťka zdiva dosahuje kolem třičtvrtě metru. Původní jednoduchá malá okna se v téměř neporušené podobě zachovala na severní straně lodi kostela. Vnější fasádu se podařilo očistit od novověkých omítek. Kostel však má novou střechu s keramickou střešní krytinou, což nepůsobí příliš historicky. Do vnitřních prostor se běžný návštěvník nedostane, ale i pohled z venku v nás zanechal silné dojmy. Vždyť Kostel sv. Margity Antiochijské je nejstarším kostelem na Slovensku a i přesto, že během své existence prošel několika stavebními úpravami, svou velkomoravskou podstatu si zachoval až dodnes. Jak ukázaly archeologické výzkumy, již od nejstarších dob se u kostela nacházelo pohřebiště. Zajímavostí je, že až do roku 1994 sloužil Kostel sv. Margity Antiochijské církevním účelům. V současnosti probíhá archeologický výzkum a obnova kostela, ale po jejím dokončení by měl opět sloužit svému původnímu účelu. Také se počítá s tím, že se stane jakousi živou muzejní expozicí předrománské liturgie v rámci archeologického parku Mikulčice - Kopčany. Další zajímavostí je, že až do roku 1994 byl považován za málo zajímavý gotický objekt, o kterém se domnívali, že pocházel ze 14. století a o jeho možném starším původu svědčily jen indicie. Od roku 1995 je prohlášen za národní kulturní památku, v roce 2009 byl zapsán do Seznamu evropského kulturního dědictví a od loňského roku je Kostel sv. Margity Antiochijské nominován i na zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO.
text a foto: O. Maňáková
Překlad: Stanislava Waniová
Souvisejicí články

SR, Kuchyňa: rekreační turistika s poznáváním - VIDEO

SR, Smrdáky: idylické lázeňské městečko – VIDEO

SR, Malacky: dobré místo pro život II. - VIDEO

SR, Malacky: dobré místo pro život I. - VIDEO

SR, Kuklov: obec s nevídanou Kalvárií - VIDEO

SR, Prievaly: vesnička se skrytým pokladem - VIDEO

SR, Petrova Ves: obec s unikátním kostelem i rybníkem – VIDEO

SR, Záhorská Ves: návštěva nejzápadnější obce – VIDEO

SR, Čáry: záhorská vesnička – VIDEO

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění III

SR, Holíč – unikátní větrný mlýn

SR, region Záhorie: Adamovská jezera – oblíbená oblast chatařů a oáza po tisíce vodních ptáků

SR, Lakšárská Nová Ves: obec uprostřed Záhorské nížiny - VIDEO

SR, Záhorie: Kunovská přehrada – letní pohoda

SR, Cerová – hrad Korlátka

SR, Jablonica – turistická vycházka

SR: Stupava - Biofarma Příroda je oázou klidu

SR, Marianka – slovenské Lurdy

SR, Borinka – zřícenina hradu Pajštún

SR, Skalica – město na hranicích s Českou republikou

SR, Skalica: Baťův kanál

Baťův kanál: Ze Strážnice do Skalice

SR, ČR: Baťův kanál – ze Sudoměřic do Petrova
Lokace:
