Trnavský kraj - Slovensko

Trnavský kraj leží na západě Slovenska a jakoby "obtéká" Bratislavský kraj. Je jedním z krajů, který hraničí se třemi státy: Českou republikou, Rakouskem a Maďarskem. Na severovýchodě ještě hraničí s Trenčínským a na východě s Nitranským krajem.
Základní informace o kraji Lokality Služby | Články Fotogalerie Videogalerie | Diskuze |
Články

SR, Voderady: zeměpanská vesnička – VIDEO
Procházku po obci začínáme na konci Trnavské ulice, kde se nachází Hoferský kříž. Jedná se o dřevěný kříž s postavou ukřižovaného Krista. Umístěn je vedle cesty směřující do Hrnčiaroviců.
Od Hoferského kříže se vracíme zpět do obce a po pravé straně se zastavujeme u kaple svatého Vendelína. Její původ sahá pravděpodobně do 18. století a renovovaná byla v roce 1995. Vedle křižovatky ulic Trnavská, Cíferská a Podhájska se nachází klasicistní socha svatého Silvestra z roku 1800.
V těsné blízkosti centra obce se nachází obrovský park, který v minulosti patřil k evropským unikátům. Najdete zde totiž několik cizokrajných dřevin, například sofort, katalpu, ginko, liliovník atd. V blízké budoucnosti se plánuje revitalizace tohoto přírodního skvostu, po které zde bude zřízena botanická naučná stezka.
Pozornost si zaslouží i několik stoletých dubů v lesíku za parkem, ale nepsanou dominantou parku je umělá jeskyně (grotta) s krápníkovou výzdobou, kterou navrhl Bernhard Petri. Kdysi sloužila jeskyně jako místo osvěžení, úkryt i sklad potravin. V současnosti prochází rekonstrukcí, která esteticky obohatí tento přírodní prostor.
Na vyvýšenině z pravé strany parku se vypíná 12metrový obelisk s latinským nápisem: NATURAM PINXISSE PARUM EST, NISI PICTA VENUSTE RIDEAT, ET LAETOS OSTENDAT SPLENDIDA VULTUS. VETUSTAS AVORUM SEDES SUO RESTITUIT NITORI 1794. C.F.Z. Kousek opodál stojí i kaple Panny Marie. Za zmínku určitě stojí i zřícenina hradu.
Absolutní dominantou obce je zámek, o kterém dodnes nevíme, kdy byl postaven, ani kdo ho postavil. Na jeho starobylost poukazují zejména klenby jeho přízemí, které se datují do 17. století. Z dějin víme, že na zvelebování této nádherné stavby se podílel jeden z nejvýznamnějších uherských šlechtických rodů – Zichyové. V prvním popisu od Matěje Bély z roku 1736 se píše, že zámeček je ve špatném stavu. I oznámení bratislavské župy z roku 1736 uvádí, že je ve špatném stavu. Naštěstí momentálně probíhá rozsáhlá a citlivá rekonstrukce, jejímž výsledkem by mělo být částečné zpřístupnění zámku veřejnosti, a to již během příštího léta.
Před zámečkem se nachází socha světice na podstavci s hvězdami kolem hlavy z roku 1864. Pokud se vydáte cestou do Pavlic či polní cestou do Velkého Grobu, natrefíte na neorománskou kapli Nejsvětější Trojice z roku 1869.
Další z neodmyslitelných pozoruhodností je kostel sv. Ondřeje z roku 1692, který stojí na centrálním náměstí. Jde o farní barokní jednolodní kostel s třípatrovou kostelní věží. Nad vchodem je kamenný erb rodu Baranyai s kartuší. Zajímavostí je, že erb je osazen hlavou dolů, což v heraldice znamená zánik užívání erbu rodem (jedním z důvodů by mohlo být vymření rodu).
Z boku kostela se nachází rokoková a kamenná kalvárie z roku 1772 a napravo je umístěn pomník na památku padlým vojákům v 1. světové válce. Za kostelem je malá, ale pěkně upravená zahrádka a nalevo se nachází jeskyně Lurdské Panny Marie. Parčík doplňuje i budova fary, na jejíž fasádě je umístěna pamětní tabule věnovaná kaplanovi a slovenskému překladateli učebnic Andreji Kubinovi.
Na Hlavní ulici směrem k hřbitovu stojí socha sv. Floriána z roku 1840. Samotný hřbitov nabízí k vidění ústřední kříž z roku 1796 i relativně nové sousoší s motivem Pána Ježíše v Getsemanech.
Pokud se ze hřbitova vrátíte zpět do centra obce, všimněte si pamětního kamene věnovanému právě Janu Koniarkovi. Nachází se již ve zmíněném parku s jezírkem a fontánou.
GPS: 48°16'36.0"N 17°33'30.4"E
Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola
Hudba: Pixabay - Scandinavianz
Překlad: Stanislava Waniová
Souvisejicí články

SR, Sereď: Muzeum holokaustu - VIDEO

SR, Sereď: procházka okolo zámku - VIDEO

SR, Vlčkovce: vesnička konkurující městu - VIDEO

SR, Abrahám: barokní krása i secesní ruiny - VIDEO

SR, Vištuk: starobylá malokarpatská vesnička - VIDEO

SR, Šelpice: venkovská turistika - VIDEO

SR, Pavlice: obec, která má své kouzlo - VIDEO

SR, Trnavský kraj – region vinařství, historie a umění I

SR, Trnava – slovenský Malý Řím

SR, Výlety s dětmi – poznávejte hrady i okolí Trnavy

SR, Pusté Úľany: obec se šlechtickou minulostí – VIDEO

SR, Zavar: Obec s klasicistním kostelem – VIDEO

SR, Dolné Lovčice: vesnička vyzdobená památkami i květenou - VIDEO

SR, Brestovany: obec, která stojí za návštěvu – VIDEO

SR, Boleráz, Klčovany: sakrální krása – VIDEO
Lokace:
