www.infoglobe.cz » Cestování

Cestování

Občan ČR smí na území Kuvajtu (rovněž tak na území dalších zemí GCC - Saúdská Arábie, spojené Arabské Emiráty, Bahrajn a Omán) vstoupit s cestovním pasem platným minimálně 6 měsíců ode dne překročení hranic. V tomto cestovním dokladu však nesmí být vyznačeno izraelské vízum. Většina cizinců vstupuje do Kuvajtu přes hraniční přechod na jediném mezinárodním letišti v zemi, čímž se proces kontroly těchto dokladů velice usnadňuje.

Pokud cizinec vstupuje do země silničním hraničním přechodem (v Kuvajtu jsou tři: Nuwaisib - jižní tepna do Saúdské Arábie, Al-Salmi - západní tepna směrem na Jordánsko, Sýrii a Libanon a Abdalli-přechod na sever do Iráku), musí být vybaven platným mezinárodním řidičským průkazem, který je tolerován pro cizince pobývajícího v zemi na tzv. visit visa. Tento průkaz platí další měsíc. Pokud doba pobytu překročí 2 měsíce, musí cizinec požádat o vystavení místního řidičského průkazu (stejně tak se mění visit visa na povolení k dlouhodobému pobytu) formou arabského překladu domovského řidičského průkazu, který se na kuvajtském ministerstvu zahraničí legalizuje (poplatek 10,-kuvajtských dinárů, dále jen KWD). Někdy místní orgány vyžadují dokonce prozkoušení adepta na kuvajtský řidičský průkaz, což ale není pravidlem.

Při překročení hranic autem se rovněž vyžaduje sjednání zákonného pojištění vozidla, o které se žádá přímo na hraničním přechodu. Po vyplnění příslušného formuláře se zaplatí částka 10, 500,- KWD ( 10 dinárů, 500 filsů - na období od jednoho dne až jednoho měsíce), 12, 500,- KWD (12 dinárů, 500 filsů - na dva měsíce), 14, 500,- KWD (14 dinárů, 500 filsů - na tři měsíce) nebo 22, 500,- KWD (22 dinárů, 500 filsů - od 4 měsíců do jednoho roku). Jde o tzv. pojištění třetí strany (před nehodami způsobenými třetí osobou).Další pojištění se vyžaduje uzavřít na samotný řidičský průkaz. Tato zvláštní forma pojištění se realizuje v kterémkoliv pojišťovacím ústavu v zemi (nikoliv na hranicích) a má platnost totožnou s platností víza, cena opět 22, 500,- KWD (22 dinárů, 500 filsů).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu (tzn. na velvyslanectví Kuvajtu v Praze), zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.
Země již zmíněného společenství arabských zemí Zálivu (GCC) mají téměř totožnou vízovou politiku. V posledních letech se však i dříve nepatrné rozdíly prohlubují. Nejmarkantnějším příkladem těchto rozdílů v rámci GCC je porovnání postoje Saúdské Arábie, která se snaží maximálně eliminovat nárůst pasivního cestovního ruchu, který by s sebou automaticky přinesl pronikání západní kultury do země, a Spojených arabských emirátů, které naopak usilují o vytváření co možná nejlepších podmínek pro rozvoj cestovního ruchu. V této otázce se spíše podle Saúdské Arábie orientuje rovněž Kuvajt a Katar, zatímco Bahrajn a Omán se přiklánějí k orientaci Emirátů.

Mezi státy GCC funguje pro jejich občany bezvízový styk.

Kromě 40 států, jejichž občané mohou získat vstupní vízum na letišti (nevztahuje se na Českou republiku) uplatňuje Kuvajt vůči všem ostatním zemím přísnou vízovou politiku. Vízum musí být zajištěno ještě před vstupem do země, v žádném případě není možné získat vízum na hraničním přechodu bez předchozího vyřízení. Zde platí pravidlo, že bez tzv. "sponzora", který dotyčného cizince zve a přebírá za něj veškerou odpovědnost po dobu jeho pobytu v zemi, nelze o udělení víza žádat.

Systém udělování víz do Kuvajtu se nezměnil, tedy existují dva způsoby udělení víz:

a) na kuvajtském velvyslanectví v Praze, pokud sponzor s právem pobytu v Kuvajtu zaslal pozvání s potvrzením o výši příjmu a prohlášením o svém přímém příbuzenském vztahu ke zvané osobě (v případě soukromých cest), anebo prohlášením o pracovním účelu (obchodní cesty a zaměstnání)

b) v Kuvajtu na imigračním úřadě se stejnými dokumenty jako v bodě a) - to obvykle vyřizuje přímo "sponzor", tedy zvoucí osoba. Pozvaný v tom případě cestuje do Kuvajtu pouze s kopií víza zaslanou např. faxem a "sponzor" s originálem víza vyzvedává cestovatele na letišti v Kuvajtu. Všechny letecké společnosti v Kuvajtu tento proces akceptují.

Také existuje možnost vyřízení víza prostřednictvím jednoho z pětihvězdičkových hotelů (Sheraton, Radisson SAS, Le Meridien, Safir, J.W.Marriott, Regency, Crowne Plaza), který přebírá roli sponzora za své hosty. Cizinci jsou ovšem v tomto případě nuceni po celou dobu svého pobytu v zemi setrvat právě v tomto hotelu. Tohoto způsobu nejčastěji využívají různí podnikatelé a obchodníci, kteří přijíždějí do Kuvajtu poprvé, anebo jejich zázemí ještě není dostatečně vybudováno k vyřízení víza s jiným sponzorem.

Tyto skutečnosti pouze potvrzují počáteční zmínku o přísnosti vízové politiky a z tohoto důvodu není možné mluvit o klasické turistice v těchto zemích. To vyplývá hlavně z celkové společenské orientace většiny arabských zemí (a zvláště GCC), které se snaží spíše uzavírat západní kultuře a maximálně eliminovat její vliv na domácí obyvatelstvo.

Přihlašovací povinnost je splněna automaticky: jakmile cizinec s platným vízem překročí hranice, je zanesen do databáze imigračního úřadu, který po celou dobu jeho pobytu velice pečlivě sleduje délku pobytu v zemi. Jednoměsíční "visit visa" je možno prodloužit až na tři měsíce, ovšem pokud se tak neučiní v dané lhůtě (minimálně 5 dnů před posledním dnem platnosti víza), za každý den v Kuvajtu bez platného víza se platí penále 10,-KWD. Při odjezdu ze země mohou místní úřady vymáhat úhradu veškerých pohledávek, např. zaplacení pokuty za dopravní přestupek atd., protože veškeré údaje tohoto typu se soustřeďují v databázi centrálního imigračního úřadu.

Pobytové vízum lze získat jen na základě pracovního povolení.

 

Zdroj: MZV

zpět


Lokace:

Kuvajt
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 4. 2024
svátek:

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X