Česká Lípa

Publikováno: 13.2.2008
Původní osada se nacházela v podhradí vodního hradu Lipý a na město se začala přetvářet někdy ve druhé polovině 13. století. Jako město se poprvé objevila v písemných pramenech Česká Lípa v roce 1337. Město leželo na významné obchodní stezce a i díky tomu se tady začala rozvíjet řemeslná výroba.

Hrad Lipý Velký rozvoj opřený o výsady královských měst skončilo s příchodem husitské revoluce. S jejími následky a s následky tzv. lužických válek se město postupně vyrovnalo v 15. století. Byly obnoveny městské domy a hrad se začal postupně přestavovat Česká Lípa, klášternejdříve na gotický a poté na renesanční zámek. V 16. století byl k zámku přistaven letohrádek zvaný Červený dům. Po třicetileté válce bylo ve městě vystaveno několik barokních budov a soch, stávající budovy byly barokně přestaveny a z té doby pochází také morový sloup na náměstí.                                          

Přesto, že bylo město Česká Lípa, jako řada ostatních, zasaženo Česká Lípa, Červený důmmorovou epidemií, patřilo v 18. století k nejlidnatějším českým městům. Nevyhnulo se ani velkým požárům v roce 1787 a 1820. Po požárech byly postaveny nové celozděné domy ve slohu biedermeier a empír. 19. století znamenalo především rozvoj průmyslových odvětví, potravinářství, lihovarnictví, zpracování kůže a výroby pianin a zároveň rozvoj politického, Česká Lípa, radnicekulturního a společenského života. Po válce se město postupně vzpamatovalo a jádro bylo vyhlášeno městkou památkovou zónou.                     

     V České Lípě je Kulturní dům Crystal, kino Crystal, Jiráskovo divadlo, Městská knihovna, Vlastivědné muzeum a galerie a další kulturní zařízení. Ve městě je také mnoho sportovních center a středisek. Česká lípa má necelých 40 000 obyvatel a leží na řece Ploučnici asi 60 km severně od Prahy.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Mirek256, Matěj Baťha, č.2, Kaboldy, č.2 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Česká Lípa
Publikováno: 19.11.2010
Okresní město Českou Lípu, které se nachází nedaleko Máchova jezera a hradu Bezděz, protíná řeka Ploučnice.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.9.2020
Během víkendu 26. a 27. září se uskuteční akce, kterou děti doslova milují – Drakiáda na zámku Schloss Hof.

16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
14.9.2020
Fakulta výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně pořádá ve dnech 17.–20. září módní festival, který přivítá české i zahraniční designéry a s jejich tvorbou seznámí veřejnost. Tématem letošního pátého ročníku je RETHINK – REUSE – REDESIGN, RE… Ve smyslu přehodnocení zaběhnutých postupů a pružné reakce na nové situace či hrozby.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 9. 2020
svátek:Oleg
dnes:
neděle 20.9.
22 °C
zítra:
pondělí 21.9.
23 °C