Česká Lípa

Publikováno: 13.2.2008
Původní osada se nacházela v podhradí vodního hradu Lipý a na město se začala přetvářet někdy ve druhé polovině 13. století. Jako město se poprvé objevila v písemných pramenech Česká Lípa v roce 1337. Město leželo na významné obchodní stezce a i díky tomu se tady začala rozvíjet řemeslná výroba.

Hrad Lipý Velký rozvoj opřený o výsady královských měst skončilo s příchodem husitské revoluce. S jejími následky a s následky tzv. lužických válek se město postupně vyrovnalo v 15. století. Byly obnoveny městské domy a hrad se začal postupně přestavovat Česká Lípa, klášternejdříve na gotický a poté na renesanční zámek. V 16. století byl k zámku přistaven letohrádek zvaný Červený dům. Po třicetileté válce bylo ve městě vystaveno několik barokních budov a soch, stávající budovy byly barokně přestaveny a z té doby pochází také morový sloup na náměstí.                                          

Přesto, že bylo město Česká Lípa, jako řada ostatních, zasaženo Česká Lípa, Červený důmmorovou epidemií, patřilo v 18. století k nejlidnatějším českým městům. Nevyhnulo se ani velkým požárům v roce 1787 a 1820. Po požárech byly postaveny nové celozděné domy ve slohu biedermeier a empír. 19. století znamenalo především rozvoj průmyslových odvětví, potravinářství, lihovarnictví, zpracování kůže a výroby pianin a zároveň rozvoj politického, Česká Lípa, radnicekulturního a společenského života. Po válce se město postupně vzpamatovalo a jádro bylo vyhlášeno městkou památkovou zónou.                     

     V České Lípě je Kulturní dům Crystal, kino Crystal, Jiráskovo divadlo, Městská knihovna, Vlastivědné muzeum a galerie a další kulturní zařízení. Ve městě je také mnoho sportovních center a středisek. Česká lípa má necelých 40 000 obyvatel a leží na řece Ploučnici asi 60 km severně od Prahy.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Mirek256, Matěj Baťha, č.2, Kaboldy, č.2 

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Česká Lípa
Publikováno: 19.11.2010
Okresní město Českou Lípu, které se nachází nedaleko Máchova jezera a hradu Bezděz, protíná řeka Ploučnice.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kdy se Česká republika zapojila do mezinárodního projektu European Theatre Night, je každoročně třetí listopadovou sobotu veřejnosti prezentováno divadlo v netradiční formě. Noci divadel, která proběhne v předvečer 30. výročí sametové revoluce, tedy 16. listopadu, se zúčastní stovka divadel.
13.11.2019
Ústředí lidové umělecké výroby (ÚĽUV) v Tatranské Lomnici otevřelo novou výstavu Betlémy. Návštěvníkům představí historii betlémů prostřednictvím vybraných děl ze sbírkového fondu.
12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 14. 11. 2019
svátek:Sáva
dnes:
čtvrtek 14.11.
4 °C
zítra:
pátek 15.11.
8 °C