www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO

Česká Lípa: ideální stanoviště při toulkách po českém severu - VIDEO

Publikováno: 16.7.2013
Další ze skoro povinných zastavení při putování Máchovým krajem je Česká Lípa. Její historické jádro leží na pravém břehu řeky Ploučnice, která městem protéká.

Česká Lípa se mnohým, kteří ji v dobách totality navštívili, mohla vrýt do paměti coby nevzhledné, neútulné město plné betonu a špíny. Paneláky se vetřely nebezpečně blízko historické části a dalo horně práce vrátit jí její původní vzhled. Dnes má ale Česká Lípa úroveň a šmrnc. Láká turisty na své zajímavé a upravené historické centrum, umí nabídnout dobré jídlo, pití ale také kvalitní ubytování.

Rozlehlé čtvercové náměstí se zdvihá mírně do kopce a na jeho horním konci stojí radnice. Pod ní proudí českolipský život. Po náměstí se procházejí lidé, lížou zmrzlinu nebo si s rodinou dopřejí dobrou večeři.

Česká LípaČeská LípaČeská Lípa

Česká Lípa 

Česká Lípa na hraně

Živo ale bylo v Lípě vždycky. Tohle město bylo totiž až do novověku největším českým poddanským městem, později získalo také většinu výsad. Rozkvět České Lípy zbrzdili až Husité. Nejstarší městské domy, zvlášť pak jejich sklepení, pocházejí z 15. století, tj. z doby, kdy se Česká Lípa znovu vracela k životu.

Podobně na hraně jako za husitského běsnění byla Česká Lípa i koncem 90. let. V té době město ovládl uranový průmysl a dlouho to vypadalo, že všechno krásné bude muset tomuto investičnímu záměru ustoupit. Staré město mělo ustoupit „moderní“ šedi panelákových domů a jiným vymoženostem té doby. Naštěstí přišla sametová revoluce a s ní útlum těžby uranu. Historické domy vstaly z mrtvých, oklepaly se z toho šoku a dnes dělají svému městu a jeho lidem čest. Procházka po památkách České Lípy se může natáhnout až na několik hodin.

Česká Lípa

Řada památek a kouzelná příroda

Největší koncentrát pamětihodností turisté najdou na náměstí T. G. Masaryka. Radnice s novorenesančním průčelím byla postavena roku 1515, sloup Nejsvětější trojice má připomínat morovou epidemii, která na českolipsku řádila v roce 1680. Každé dítě se zastaví u empírové kašny s delfíny vytvořené z hořického pískovce. A pozornost si zaslouží mnoho městských secesních domů, z nichž některé dodnes nesou domovní znak.

Česká Lípa

Česká LípaČeská LípaČeská Lípa

Dál ve městě je k vidění mnoho dalšího – uličky a různá zákoutí – židovský hřbitov, několik kostelů, augustiniánský klášter, městský park nebo pohled na řeku Ploučnici. Za samostatnou návštěvu pak stojí vodní hrad Lipý. Muzejní typy pak ocení návštěvu Vlastivědného muzea a galerie.

Česká Lípa zůstává pro mnohé turisty výchozím bodem při toulkách po českém severu – a je jedno, pokud se rozhodnou vyrazit pěšky, na kole nebo třeba na lodi. Česká Lípa poskytuje ideální zázemí pro pohodlí a odpočinek po méně či více náročných výletech. Českolipsko

Pokud Vás omrzí samotná Česká Lípa, vydejte se třeba do Pekla – lužního lesa protkaného množstvím pískovcových skal a obdivuhodnou florou a faunou, nebo se rozhlédněte po kraji z rozhledny Špičák. Na kole se dá z České Lípy vyrazit hned po několika okruzích – v horkém létě bude asi nejoblíbenější ten, co vede kolem Máchova jezera. Dobrodružství zažijete, pokud se rozhodnete sjet neposednou řeku Ploučnici.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Bezděz – hradní ruiny nad Máchovým jezerem - VIDEO
Publikováno: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeské pahorkatiny. Ten větší už pěknou řádku let zdobí zřícenina hradu Bezděz.

ČR, Děčín – královské město na soutoku Labe s Ploučnicí – VIDEO
Publikováno: 28.5.2019
Jen několik kilometrů před tím, než voda Labe opustí území Česka, proteče kolem majestátního zámku v Děčíně. Samotné město i jeho okolí nabízí spoustu lákadel k návštěvě, krom zámku i Růžovou zahradu, CHKO Labské pískovce a nedaleké České Švýcarsko.

ČR, Poznejte Liberecký kraj – místo aktivní dovolené
Publikováno: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severu republiky, na hranici s Německem a Polskem. Krajským městem a současně přirozeným centrem kraje je město Liberec. Rozlohou je sice druhým nejmenším krajem, avšak v české historii sehrál velkou roli, a to zejména při vytváření obchodních cest.

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí
Publikováno: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase mezi Novým Borem a Zákupy. V krajině na severu obce najdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). Obec také na severu obklopují Svojkovské skály (pískovcové skály), které protínají dvě turistické trasy: červená (dálková) trasa a zelená (místní) turistická.

ČR – skalní hrad Sloup
Publikováno: 19.7.2018
Česká republika nabízí mnoho krásných zřícenin, hradů a zámků. Jednou z památek je hrad Sloup, kterým vás dnes provedu. Nachází se na severu Čech, nedaleko Nového Boru. Okolí vesnice je protkané mnoha turistickými stezkami, které vás provedou především kolem skalních masivů a věží, které jsou pro tuto oblast velmi typické. Z tohoto důvodu asi nikoho nepřekvapí, že hrad Sloup se nachází na skále. Projíždíte-li z Nového Boru do Zákup po hlavní silnici, v obci Sloup v Čechách si nemůžete nevšimnout skalního bloku po pravé straně. Právě na tomto pískovcovém bloku se strmými stěnami se nachází hrad.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 26.6.2018
S rozpětím 26,5 m a výškou 16 m jde o největší pískovcovou skalní bránu v celé Evropě. Právě její majestátnost proslavila České Švýcarsko nejen u nás, ale i ve světě, proto když do našeho nejmladšího národního parku vyrazíte na výlet, určitě byste Pravčickou bránu neměli minout.

ČR, Doksy – dovolená pro celou rodinu
Publikováno: 3.6.2017
Léto a prázdniny se blíží a je pomalu čas vybírat, kam na víkend či na delší dovolenou. Pobyt v zahraničí u moře je sice lákavý, ale časově a finančně trochu náročnější. Co ale dělat, když přijdou i k nám tropy a je potřeba uspokojit celou rodinu? I v Čechách máme skvělé prázdninové letovisko, jsou jím Doksy u slavného Máchova jezera. Ať máte děti věkově od sebe hodně vzdálené, či rozdílné zájmy s partnerem, nebojte se sem vyrazit.

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholům
Publikováno: 2.12.2013
Nejvyšší vrcholky Lužických hor sice nedosahují ani 800 m n. m., přesto dokáží uchvátit svou čistou přírodou a otevřenými výhledy do severočeské a saské krajiny. Malá rozloha pohoří navíc zvídavému turistovi umožňuje projít maximum zajímavých míst během jediného dne.

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska - VIDEO
Publikováno: 2.7.2013
Krásná Lípa – spojení slov, které by snad mělo předurčovat samotný charakter města, města, které si říká centrum Českého Švýcarska.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO
Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.


Souvisejicí fotogalerie

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severu České republiky, pár kilometrů od německých i polských hranic, se nachází národní kultu...


Souvisejicí videa

ČR, Česká Lípa: stanoviště při toulkách po severu
Pojďte se s námi vypravit do místa podle názvu ryze českého – do České Lípy. Kromě náměstí, které...

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska
Přijměte pozvání do Českého Švýcarska, resp. jeho centra – města Krásná Lípa. Turisty bude určitě...

ČR, Dubá: ráj lufťáků
Oblíbené místo chatařů a chalupářů leží asi 15 kilometrů od České Lípy, k Máchovu jezeru to mají ...

ČR, zámek Berštejn: v přátelském duchu
Pojďte se s námi vypravit na českolipsko – na renesanční zámek Nový Berštejn. Stojí jen kousek od...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 18. 8. 2022
svátek:Helena
dnes:
čtvrtek 18.8.
22 °C
zítra:
pátek 19.8.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X