www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO

Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

Z vesničky Frýdštejn vede k hradu nenáročná cesta, z Malé Skály pak stezka podstatně dobrodružnější. Protáhne totiž turisty krásnou přírodou Českého ráje, plnou pískovcových skal, borovic, nejrůznějších výhledů na řeku Jizeru a okolní kopečky Jizerských hor a Krkonoš, soutěsek, strmého stoupání, ale také nebezpečných srázů.

Ve vesničce Frýdštejn, jejíž dominantou je kulatá vysoká hradní věž vyčnívající nad koruny stromů, se to v sezoně hemží turisty. Rozhodně jim ale není podřízen veškerý servis. Hospoda tam stojí jedna a vaří jen tak napůl nebo chcete-li z polotovarů. Hladovci se tak musí spokojit převážně se smaženým jídlem – řízky, hranolky, krokety, klobása a samozřejmě pivo.

Frýdštejn

FrýdštejnFrýdštejnFrýdštejn

Nahoru k hradu, respektive k jeho zřícenině, vede cesta kolem kapličky. Ta stojí ve Frýdštejně od roku 1823. Kromě kapličky zaujmou návštěvníky také typické roubené chalupy nebo statek s pískovcovou branou. Najít místo k parkování není ve Frýdštejně problém.

Přírodou Českého ráje za každého počasí

Kdo si myslí, že hrady a zámky můžou být cílem jen v sezoně, ten se plete. Někdy totiž úplně stačí procházka podzimní nebo zimní přírodou. Pohled na takovou dominantu jako je hrad Frýdštejn může být jen příjemným zpestřením, ale také podnětem k pátrání v představách po tom, jak se ve věži žilo, když venku mrzlo, až praštilo.  

FrýdštejnFrýdštejnFrýdštejn

Frýdštejn

Po pravdě řečeno, na samotném hradě toho zas tolik vidět není. Skalní hrady totiž obecně nedávaly moc prostoru k nějakým výraznějším stavitelským projevům. Prostor ve výšce, který skály poskytují, vždycky představoval limitující faktor pro stavební mistry, ale na druhé straně poskytoval svým obyvatelům dokonalý přehled a také bezpečí. O komfortu bydlení se ale příliš hovořit nedalo.

Frýdštejn

A tak i dnes, kdy z Frýdštejna zbyly trosky, jde spíš o dokonalé a ničím nerušené výhledy, které se turistům otevírají, spíš než o obdiv toho, jak lidé v minulosti dokázali bydlet. V případě Frýdštejna se navíc ani neví, kdo byli jeho první obyvatelé a tedy i zakladatelé. Hrad byl ale podle odborníků postaven někdy v druhé polovině 14. století.

A co se týče nevlídného, ale přesto v mnohém kouzelného, zimního počasí – není nad to udělat si výlet právě do míst, kde Frýdštejn stojí. Jeho kulisa totiž dokáže okouzlit nejen v horkém létě a plné turistické sezoně. Pro mnohé má mnohem větší kouzlo právě v zimě.

Frýdštejn

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Malá Skála = malý Queenstown? - VIDEO
Publikováno: 22.6.2010
Jen totální ignorant by si při průjezdu malou nenápadnou vesničkou nevšiml, že život na Malé Skále se jaksi ubírá jiným tempem. Tohle místo na samém okraji Jizerských hor dokázalo turistům prodat všechno, co má.

ČR: Krásy Česka z obýváku
Publikováno: 22.4.2020
Věděli jste, že se můžete vydat na poznávací cestu po Čechách i z pohodlí vašeho obývacího pokoje? Vydejte se prostřednictvím virtuálního světa k českým památkám, za kulturou, a dokonce přidáme i pár tipů na výlety „kolem světa“.

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO
Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.


Souvisejicí fotogalerie

Jizerské hory v létě I.
Známá místa těchto romantických hor plných zákoutí a roubených staveb přinášíme ve fotografii – j...


Souvisejicí videa

ČR, Frýdštejn: českým rájem okolo starého hradu
Zřícenina hradu Frýdštejn leží ve stejnojmenné vesničce, kde nenapočítáme ani tisícovku stálých o...

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti
Vesec u Sobotky – malebná, ale zato velmi fotogenická obec ležící na samotném kraji Českého ráje....

ČR, Horky nad Jizerou: venkov se vším všudy
Horky nad Jizerou – středočeská obec ležící v mladoboleslavském okrese, kde žije asi 450 lidí. Do...

ČR: Rokytnice nad Jizerou - výlet do hor
Rokytnice nad Jizerou – město ležící v Krkonoších a také jedno z významných lyžařských středisek,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 14. 8. 2022
svátek:Alan
dnes:
neděle 14.8.
17 °C
zítra:
pondělí 15.8.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X