www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Osečná: kouzlo Podještědí - VIDEO

ČR, Osečná: kouzlo Podještědí - VIDEO

Publikováno: 26.11.2013
Proč se nezastavit třeba v městečku Osečná, které dřímá v poklidné atmosféře šťavnaté podještědské krajiny, na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny.

Jako na lodi si možná budete připadat při putování krajem rozkládajícím se kolem Liberce. Z kopečka do údolí a hned zase do kopečka objevovat nové výhledy. Jestli máte rádi jízdu na kole, budete mít brzy svaly jako kámen, dřív než napadne první sníh. Pak stačí přeskočit do jedné z mnoha běžeckých stop vedoucí Libereckem. A ten vzduch? Prostě pohádka. 

My jsme v Osečné, malém bodě na mapě, kde žije jen něco málo přes tisíc obyvatel, zastavili ještě v parném létě. O to víc jsme byli překvapeni tím, kolik lidí udělalo to samé. Přece jenom nic zas tak poutavého, jako třeba zámek nebo hrad, v místě není. A přesto. Na lavičkách kolem mariánského sloupu na náměstí posedávají jako holubi na římse turisté – pěší i bikeři.

Osečná

OsečnáOsečnáOsečná

Ono totiž tohle místo vyzařuje něco zvláštního a zvláštní také je, i když na první pohled vypadá vcelku obyčejně. Nejde snad o to, že pokaždé, když se zúčastní soutěže vesnice roku, neodejde s prázdnou, ale spíš o přírodu, do níž je zasazena, a také její bohatou historii.

Po stopách starých mlýnů

Po jejich stopách se můžete vydat, jsou-li vaší vášní staré mlýny, protože těch bylo na území Osečné rovnou šest. Pohonem pro šestici technických staveb byla řeka Ploučnice, která Osečnou protéká. Kromě Ploučnice je to také řada rybníků, které Osečnou, rozdělenou do několika částí, zdobí. Jenišovský mlýn, Ferklův mlýn, Porschův mlýn, Kočvarův mlýn a dva dnes už bezejmenné, ale označené čísly popisnými 45 a 59. Místo posledního jmenovaného teď stojí benzinka, tak se nelekejte. Některé z nich si alespoň částečně udržely svou původní podobu. Mlýnské kolo se bohužel nedochovalo ani jediné. Přesto je procházka Osečnou spojená s pátráním po starých mlynářích zážitkem, téměř pohádkovým.  

OsečnáOsečnáOsečná

Osečná

Osečná pestrá a bohatá

Další památkou, která stojí za zmínku, je kostel sv. Víta na náměstí. Do pražského sv. Víta má pravda daleko, i tak je ale krásný. Jeho bílá fasáda zářící daleko do kraje ukrývá mnoho zajímavého – třeba varhany, které tehdejšímu faráři Josefu Richterovi věnoval kníže Rohan. Erb knížecího rodu Rohanů pak visí nad hlavním kostelním portálem.  

Hodně věcí, to těch nejpodstatnějších pro život města, se samozřejmě točí také kolem radniční budovy, která stojí hned naproti kostelu. Roku 1825 koupila obec od jedné vdovy místo po vyhořelém stavení a postavila radnici. Znak Osečné pak vznikal podobně jako Národní divadlo, a to díky veřejné sbírce. 

Osečná

Je to ale především okolní příroda, která lidi láká svou pestrostí. Tipů na výlet z Osečné najdete na tři desítky. Nejlíp vám ale poradí Infocentrum u Draka na Svatovítském náměstí. Spolu s nadcházející zimní sezonou vás snad navnadí, když prozradíme, že v okolí naleznete zimoviště muflonů či netopýrů, nebo jedno z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě. Patří řece Ploučnici, která je díky tomu celoročně splavná.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Humprecht: lovecký zámeček ve věži - VIDEO
Publikováno: 4.6.2013
Lovecký zámeček Humprecht stojí jen nedaleko města Sobotka. Vystavený na kopci, tudíž dobře viditelný z dálky, avšak obklopený hustým lesem, takže když se k němu člověk přiblíží, musí se pořádně zaklánět, aby si ho prohlédl.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek – masopust a zvyky s ním spojené
Publikováno: 24.2.2014
V areálu zemědělské usedlosti z počátku 18. století se během roku setkáte s různými tradicemi a zvyky našich předků. Statek je tedy navštěvován jednak pro dochovanou expozici stavby, ale také jako dobré místo pro konání staročeských obyčejů. V období zimy, před vítáním jara, je to právě masopust, který sezve místní, sousedy i lidi z dalekého okolí k jeho oslavám.

Liberec: Oslavy Ještědu 2017
Publikováno: 21.9.2017
Vysílač a horský hotel Ještěd je symbolem Liberce i Libereckého kraje. Každý rok se k výročí jeho otevření pořádají oslavy. Letošní 44. ročník oslav se uskuteční v sobotu 23. září od 10 hodin. Návštěvník tak může nahlédnout do útrob stavby, za jejíž návrh získal architekt Karel Hubáček v roce 1969 ocenění Mezinárodního svazu architektů.


Souvisejicí videa

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem
Liberec je pátým největším českým městem a zároveň hlavním městem Euroregionu Nisa (česko-německo...

ČR, Osečná: kouzlo Podještědí
Kraj pod Ještědem nabízí mnoho zajímavého. Jednou z takových zajímavých zastávek je městečko Oseč...

ČR, Vesec u Sobotky: výprava do minulosti
Vesec u Sobotky – malebná, ale zato velmi fotogenická obec ležící na samotném kraji Českého ráje....

ČR, Turnov: brána do Českého ráje
Turnov se rozkládá na hranici Ještědsko-kozákovského hřbetu a Českého ráje. Pro mnohé turisty je ...

ČR: Lázně Bělohrad – terapie klidem
Lázně Bělohrad – malé, ale o to zajímavější městečko ležící v krkonošském podhůří, kde žije bezmá...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X