www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO

Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

Lanovka na Lysou Horu stála Rokytnici nad Jizerou hromady peněz a radnice města se kvůli riskantnímu podniku dostala pod ostrou palbu kritiky. Městu, které jako jediné v Česku vytáhlo lanovku až do 1. zóny Krkonošského národního parku, hrozil krach. Z Rokytnice se stal velmi oblíbený cíl lyžařů, turistů a bikerů. Taky o letní sezoně to Rokytnici nad Jizerou sluší. Tolik diskutovaná investice, zdá se, se nakonec vyplatila.

Nahoru lanovkou nebo po svých

Kraj provoněný horským vzduchem a krásná příroda. Čtyřsedačková lanovka nebo taky „přibližovák“ – jak se této lanovce v Rokytnici říká, končící u chaty Lovčenka, funguje i přes léto. Nahoru jezdí jednou za hodinu. Vytáhne všechny, kdo chtějí a mají lístek – babičky, dědy, psy, ale hlavně bikery, kteří přes léto tak nějak „suplují“ lyžaře. Rokytnický bike downhill vede po sjezdovce, kde se v zimě prohánějí hlavně děti a začátečníci, pak svede cyklisty přímo pod lanovku. Tam na ně čeká spousta umělých i přírodních skoků, kořenů a prostě všechno, co horská příroda dokáže přimotat pod nohy, v tomto případě pod kola.

Rokytnice nad JizerouRokytnice nad JizerouRokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Je zvláštní vidět kopce, o kterých v zimě víte, kde je jaká boule a skokánek, zarostlé travou s tu a tam prosvítajícími kvítky vysokohorských rostlin. Lyžařské sjezdovky bez sněhu budí respekt. Svahy vypadají daleko strměji, než když se schovávají pod sněhem. Hospody a SKI bary, které bývají v zimě přeplněny lidmi, teď v tichosti odpočívají. Rokytnice se vždycky na léto promění v naprosto jiné místo, kde je nekonečné ticho, klid a spousta vůní přírody.

Z Rokytnice nahoru do hor

Spíš než zůstávat dole ve městě, místy připomínajícím alpskou vesničku, se vyplatí vyšlápnout si nahoru do hor – zastavit se na vyhlášené a věčně narvané chatě Dvoračky a pak se vydat třeba směrem na Polsko a cestou pozdravit labský pramen a omrknout zřejmě nejhůř vyhlížející horské monstrum – Labskou boudu.

pramen Labe

pramen Labepramen Labecestou od pramene Labe

Pramen Labe může být vděčnou a přitom edukativní zastávkou. Hlavně děti, kterým pracuje fantazie až neuvěřitelně dobře, ale bývají zklamány při pohledu na místo, na které se tolik těšily. Taky někteří dospělí na počátek nejvýznamnější české řeky zírají trochu s podivem. „Já myslel, že tu bude stříkat voda ze země a tady je něco jako studna,“ podivuje se starší muž. Pak si dá s dětmi tatranku a vyfotí se u kamenné zdi s erby měst, kudy Labe protéká. „Dojdeme ještě na Labskou a pak uvidíme,“ plánuje své rodince směr dalšího pochodu.

Jestliže labský pramen může být pro někoho nudnou podívanou, tak ten si zaručeně spraví chuť při pohledu na Labskou boudu. Komunisti totiž nezklamali ani tady v horách. Nad krkonošskými vrcholky trčí jejich megalomanský projekt – železobetonová a zřejmě nezničitelná Labská bouda. K překvapení všech kolemjdoucích zůstala v létě otevřená. Paní, zaměstnaná v kiosku se nezastaví, i přestože vysokohorská přirážka na Labské většinu prodávaného zboží převyšuje o 300 procent.

Labská bouda

Rokytnice nad JizerouRokytnice nad JizerouRokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou je ideálním centrem pro procházky kouzelnou horskou přírodou a v zimě, nebýt front, dokonalým lyžařským střediskem, kde fungují asi tři desítky vleků, z toho dvě čtyřsedačkové lanovky.

Rokytnice zůstává místem, které má naštěstí daleko ke komerci, je přátelská a cenami se nesmyslně nesnaží přiblížit Alpám. Lidé, kteří tam žijí nebo jen sezónně pracují, k sobě mají blízko. Stejně se ale chovají k návštěvníkům města, ochotně a mile. Zdá se, že se Rokytnice konečně přenesla přes všechny počáteční potíže a teď má našlápnuto k dobrým časům.

chata Dvoračky

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Smržovka – viadukt, sáňky a pošťákova forma - VIDEO
Publikováno: 16.3.2010
Horské městečko v Libereckém kraji známé železničním viaduktem, sáňkařským sportem a pravou Pivrncovou putykou.

ČR, Osečná: kouzlo Podještědí - VIDEO
Publikováno: 26.11.2013
Proč se nezastavit třeba v městečku Osečná, které dřímá v poklidné atmosféře šťavnaté podještědské krajiny, na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchově kraji - VIDEO
Publikováno: 14.8.2012
Většina turistů, kteří se vypraví do Máchova kraje, si užívá léto na plážích a v resortech kolem Máchova jezera. Jenže bylo by poněkud ploché Českolipsko spojovat výhradně s Máchovým jezerem nebo Bezdězem, který dominuje krajině snad ze všech jejích úhlů.

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

ČR: Nový Bydžov - bývalé město studentů - VIDEO
Publikováno: 25.10.2011
Nový Bydžov jsme navštívili ještě v parném létě, takže obrázky provázející tento článek mohou provokovat nebo zahřát. Záleží na vás. My bychom pro vás - naše čtenáře raději volili tu druhou variantu.

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO
Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

ČR, Vamberk – město krajky
Publikováno: 2.5.2019
Nenápadné město na úpatí Orlických hor proslavené krajkářskou technikou a zručnými ženami, jejichž počet od dob slávy rapidně klesl. Klesl i zájem o krajku. Zdejší muzea krajky vás provedou staletou tradicí krajkářství, a když budete mít štěstí, zastihnete tu krajkářské slavnosti nebo Mezinárodní setkání krajkářek. Ano, ve Vamberku jsou vzhledem ke společenským změnám muzea dvě. Návštěvu Vamberku zakončíme v chatě Na Vyhlídce, na rozcestí turistických tras.

ČR, Třebechovice pod Orebem – Proboštův betlém
Publikováno: 4.10.2018
Nedaleko Hradce Králové leží město proslavené unikátním řezbářským dílem – Proboštovým mechanickým betlémem. Tuto národní kulturní památku najdete v Třebechovickém muzeu betlémů, v novějším domě postaveném v rohu náměstí. Betlém prošel v letech 2015–16 generální opravou, aby město dostálo Proboštova odkazu a udrželo mechanický celek v chodu. Tak se také děje, a to kromě pondělí každý den v týdnu po celý rok.

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování – VIDEO
Publikováno: 7.8.2018
Pod Čertovou horou v Krkonoších se na říčce Mumlavě rozkládá horské letovisko Harrachov. Právě majitel zdejšího panství – hrabě Jan Harrach – přivezl v 19. století do Čech první lyže a brzy se zde začaly provozovat první zimní sporty.

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO
Publikováno: 8.10.2013
Nenápadná šipka na liberecké dálnici zavede turisty na nevšední místo – na státní zámek Sychrov. Do místa, které se vám na sychr bude líbit, ale samozřejmě vedou turistické značky a cyklostezky.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

Rokytnice nad Jizerou: Vo zlámanou grešli 2016
Publikováno: 10.3.2016
Šestý ročník historického lyžařského závodu se koná o víkendu 11.–13. března na svahu u Horského hotelu Stráž. Sobotní doprovodný program vás zve na jazzový večer ve stylu 30. let.

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 22.2.2018
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

Krkonoše: Špindlerovská zima
Publikováno: 21.1.2016
V horském středisku Špindlerův Mlýn se letos potřetí koná festival ledového sochání, hudby, sportu a zábavy. Od pátečního rána 22. do 24. ledna 2016 čeká na děti i dospělé zajímavá podívaná, doprovodný program a závěrem ohňová show.

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Železný Brod
Město v Krkonošském podhůří, kterým protéká řeka Jizera. Železný Brod je příjemnou zastávkou na c...
Souvisejicí videa

ČR, Harrachov – kolébka českého lyžování
To právě tady se začaly provozovat zimní sporty, v 19. století sem hrabě Jan Harrach přivezl prvn...

ČR, Osečná: kouzlo Podještědí
Kraj pod Ještědem nabízí mnoho zajímavého. Jednou z takových zajímavých zastávek je městečko Oseč...

ČR: Nový Bydžov - město studentů
Nový Bydžov – město ležící v Královéhradeckém kraji, které kdysi proslavily každoroční studentské...

ČR: Rokytnice nad Jizerou - výlet do hor
Rokytnice nad Jizerou – město ležící v Krkonoších a také jedno z významných lyžařských středisek,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.1.2021
Letecký tým fotografů a pilotů ze skupiny Slovensko z nebe připravuje dosud největší letecké snímkování Slovenska. Snímky plánují bezplatně zpřístupnit i veřejnosti.

25.1.2021
Momentální situace stále neumožňuje volně cestovat, zažívat dobrodružství či poznávat různé kouty naší planety. A proto je ideálním řešením posadit se v pohodlí domova k počítači a prohlédnout si on-line cestovatelské besedy v podání úžasných přednášejících.
22.1.2021
Fotopublikace Slovenské hrady a zámky z nebe z autorského pera Milana Paprčky byla zpracována jako audiokniha pro seniory. Na konci minulého roku byla darovaná domovům důchodců ve formě DVD a v současnosti je již dostupná i široké veřejnosti.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 27. 1. 2021
svátek:Ingrid
dnes:
středa 27.1.
-2 °C
zítra:
čtvrtek 28.1.
2 °C