www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO

Publikováno: 8.10.2013
Nenápadná šipka na liberecké dálnici zavede turisty na nevšední místo – na státní zámek Sychrov. Do místa, které se vám na sychr bude líbit, ale samozřejmě vedou turistické značky a cyklostezky.

Začátkem září na sebe malá obec v Libereckém kraji upozornila velkou senzací. Na pole za Sychrovem totiž zavítalo UFO – alespoň tak to prezentovalo několik místních. Důkazem toho mělo být několik výpovědí, ale také kruhy v obilí. Tahle záhada na krátko zvedla návštěvnost Sychrova, avšak ne sychrovského zámku, který zaručeně nikam neodletí, ale naopak hodlá na svém místě a v péči Národního památkového ústavu setrvat ještě pěknou řádku let.

Léto na Sychrově bylo rušné. V červnu tam zahájil své turné populární Tomáš Klus, proběhly Skotské slavnosti, a když přišlo babí léto, objevily se kruhy v poli. Zámecký život ale pokračuje dál, i přesto, že hlavní turistická sezona se blíží ke konci. Dokonce i v zimě budou mít lidé důvod na Sychrov zavítat.

SychrovSychrovSychrov

Sychrov

Sychrov pohádkový

Zámek Sychrov, známý z pohádek Nesmrtelná teta nebo Zlatovláska, je ukázkou novogotického stylu. Nahozený na oranžovo a v kombinaci s kamenem budí dojem dokonalosti, přitom šlo původně o venkovské sídlo. Někomu stačí malá zahrádka s budkou na nářadí, někdo potřebuje chalupu a rod Rohanů, který Sychrov nechal přestavět do dnešní podoby, prostě si svou „chalupu“ vysnil tak, že jí lidé začali říkat zámek.

Sychrov

No a dnes je skutečně zámek se vším všudy. Sychrov nabízí dvě prohlídkové trasy a navíc také prohlídku klenotnice, zajímavou především pro dámskou část výprav. Tato expozice představuje průřez prací turnovského rodáka Františka Khynla. První jmenované okruhy pak život na Sychrově, zejména v druhé polovině 19. století, kdy bylo tohle sídlo na vrcholu své slávy. Návštěvníci si můžou prohlédnout třeba varhany, na které hrával Antonín Dvořák, rodák z Nelahozevsi, jež proslavil Čechy všude po světě, nebo obdivovat královské apartmá, které se nedá najít na jiném českém zámku, než právě na Sychrově.

Sychrov

SychrovSychrovSychrov

Richard Müller ve své písničce zpívá: “Srdce jako kníže Rohan musíš mít.“ Kdo by tomu snad nerozuměl, tak Kamil Rohan kníže byl vášnivým botanikem. Věnoval velké úsilí nejen svému parku, ale také okolní přírodě, kterou na tehdy významných křižovatkách vyzdobil nejrůznějšími plastikami. Miloval aleje, které dodnes lemují cesty v Sychrově, ale také v okolních vesnicích, a miloval svůj park, do kterého otiskl kus sebe. Kníže Rohan dbal o každý strom i bylinu, pohrál si s cestami a pěšinami, ale také potoky a potůčky, které park křižují.

Sychrov

Na kafe do oranžerie

Také kamenných objektů, které park zdobí, je hned několik. Kávou a zákuskem v zámecké oranžerii nepohrdne nikdo zmlsaný – zmlsaný nejen sladkým, ale také krásným. Oranžerie jako jediná není vystavěna v gotickém stylu jako všechno ostatní na Sychrově, ale příjemně voňavým způsobem představuje italskou novorenesanci. Stojí přímo naproti zámecké budově, takže ji nelze přehlédnout. Kromě oranžerie ale můžou návštěvníci vidět vodárenskou věž, Arturův hrad, Rudolfovu vyhlídku a mnoho dalšího.

Sychrov

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Nová Paka - město bláznů - VIDEO
Publikováno: 6.9.2011
Město v podhůří Krkonoš, kde žije svůj vlastní novopacký život asi 10 tisíc lidí.

Turnov-Dolánky: Řezbářské sympozium 2018
Publikováno: 12.6.2018
22. ročník Řezbářského sympozia přiláká návštěvníky z širokého okolí. V areálu statku bude od středy 14. do soboty 17. června prezentovat svoji tvorbu přes dvacet umělců. Přijďte i vy sledovat, jak z kusu hrubého dřeva vzniká umělecké dílo.

ČR, Český ráj: krásná místa severně od Turnova – VIDEO
Publikováno: 1.8.2017
Jižní část Českého ráje máme již zmapovanou a naše putování pokračuje. Pojďme si tedy představit poslední část – jeho sever.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

ČR, Český Dub: nejstarší město severních Čech - VIDEO
Publikováno: 30.7.2013
Neleží daleko od Ještědu, obklopuje ho krásná a rozmanitá krajina plná menších či větších kopců – Český Dub. Městečko plné půvabu, kouzla, ale také historie tvoří, už podle samotného názvu, centrum Českodubska.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek – masopust a zvyky s ním spojené
Publikováno: 24.2.2014
V areálu zemědělské usedlosti z počátku 18. století se během roku setkáte s různými tradicemi a zvyky našich předků. Statek je tedy navštěvován jednak pro dochovanou expozici stavby, ale také jako dobré místo pro konání staročeských obyčejů. V období zimy, před vítáním jara, je to právě masopust, který sezve místní, sousedy i lidi z dalekého okolí k jeho oslavám.

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO
Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek
Národní kulturní památka v Dolánkách u Turnova je součástí Muzea Českého ráje. Jednopatrová roube...

ČR: Železný Brod
Město v Krkonošském podhůří, kterým protéká řeka Jizera. Železný Brod je příjemnou zastávkou na c...
Souvisejicí videa

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem
Liberec je pátým největším českým městem a zároveň hlavním městem Euroregionu Nisa (česko-německo...

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky
Tentokrát vás zveme na Sychrov, novogotický zámek z druhé poloviny 19. století, ležící ve stejnoj...

ČR, Turnov: brána do Českého ráje
Turnov se rozkládá na hranici Ještědsko-kozákovského hřbetu a Českého ráje. Pro mnohé turisty je ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 4. 7. 2022
svátek:Prokop
dnes:
pondělí 4.7.
19 °C
zítra:
úterý 5.7.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X