www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO

ČR, Turnov: srdce a klenot Českého ráje – VIDEO

Publikováno: 31.7.2012
Mnozí si s oblibou zaměňují Turnov s Trutnovem a procitnou až v momentě, kdy dorazí na místo vzdálené od Turnova zhruba 70 kilometrů, kde Trutnov leží.

My jsme jednoznačně mířili do Turnova, města, o kterém se hovoří jako o srdci Českého ráje. Místní lidé se skromností tvrdí, že tam nic moc zajímavého není, a že spíš než město samotné, je to jeho okolí, co tam turisty láká. Přesto v Turnově žijí, mají ho rádi a dávají mu duši. Možná ale právě proto, že v něm tráví většinu svého života, si nevšímají památek, které pravidelně míjí při cestě do práce, na nákup, ale hlavně domů. Starobylé stavby se staly součástí jejich životů a součástí jich samých. Kdybyste ale turnovským dali za pravdu a návštěvu města vynechali, o hodně zajímavého byste přišli.   

Vůbec nejmonstróznější stavbou je neogotický kostel Narození Panny Marie, obklopený pečlivě udržovaným městským hřbitovem. Mohutnost načernalé budovy, která se vypíná až do tří pater, symbolizuje sílu tehdejší římskokatolické víry. Turnovským křesťanům slouží už od roku 1853 a v rámci starého kontinentu tenhle „gigant“ s nedostavěnou věží, která i tak vyčnívá vysoko nad ostatní, zastává výsadní postavení jednoho z prvních neogotických kostelů. 

Turnov

Ne radnice, ale secesní budova městské spořitelny, je ta, která vás na turnovském náměstí jako první „praští“ do očí. Vedle ní, respektive naproti přes náměstí, působí radnice jako chudý příbuzný, přestože je vystavěná ve stejném stylu. Budova spořitelny je ale relativně nová. Na náměstí Českého ráje stojí teprve od roku 1906, takže zatímco u protinožců nebo v Americe by byla pro svou letitost velebena jako kulturní památka, pro nás Čechy s bohatou historií, zas takovou hodnotu nemá – alespoň tu historickou. O nominální hodnotě budovy spořitelny asi není na místě polemizovat. Podle toho jak „vymazleně“ ale vypadá, se dá snadno usoudit, jak na tom místní obyvatelstvo tehdy bylo.

TurnovTurnovTurnovTurnov

Turnov

Turnovské bohatství

Turnovští byli odpradávna spojováni s výrobou šperků, konkrétně si přivlastnili umění vyrábět český granát – temně červený kámen, který turnovské kamenářství proslavil na začátku 18. století. Se vzácným kamenem, jehož bylo pod Kozákovem, nejvyšším vrchem Českého ráje, hromady, to ale místní uměli už v pravěku. Dokládají to nálezy z té doby. Taky Karel IV., který si jaspisy nechal zdobit své kaple, je prý hledal právě v Podkrkonoší. I dnes má tenhle obor své pokračovatele – studenty Střední uměleckoprůmyslové školy. Budově s novou fasádou, bývalé Odborné škole pro zpracování kovů a kamenů, se ale dnes neřekne jinak než „šperkárna“.  V opravené roubence, která slouží jako muzeum sklářství, je možné nahlédnout přímo pod ruce zkušených šperkařů a o jejich umění se tak dozvědět mnohem víc.

TurnovTurnovTurnov

Turnov 

 

Židovská čtvrť a synagoga

Zatímco za starých časů, ještě v době dávno před druhou světovou válkou, se každé město od Židů distancovalo a od normálního života ve městě je separovalo závorami a také odlišnými pravidly pro život, dnes snad není radních, kteří by staré židovské město nechtěli „zaprodat“ turistům. Také v Turnově na jednu židovskou čtvrť se synagogou narazíte. Turnovská synagoga jako jediná v kraji ustála nacistickou okupaci. Je nenápadně schovaná v ulici, která kromě toho, že je užší, nijak zvlášť nevybočuje ze standardu zbylé zástavby historického jádra města. Pár oprav by si ale zasloužila.

Turnov

TurnovTurnovTurnovTurnov

„Turnouské námko“

Na hranici Českého ráje a Ještědsko-kozákovského hřbetu se mluví pochopitelně česky. Jak taky jinak by se mělo mluvit v Českém ráji, že! Jenže pozornému posluchači neujdou jisté nuance. Třeba to, že písmenko „v“ se ve výslovnosti místňáků promění v nenápadné, avšak celkem komické „u“. Takže Turnov v „Turnou“ nebo rovný v „rouný“. Když vás pak na nejlepší zmrzlinu ve městě zatáhnou na námko, vězte, že obří porci vanilkové smíchanou s jahodovou dření, dostanete na náměstí, resp. kousek od něj, naproti kostelu sv. Františka z Assisi.

Text/foto/video: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO
Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.

ČR, Osečná: kouzlo Podještědí - VIDEO
Publikováno: 26.11.2013
Proč se nezastavit třeba v městečku Osečná, které dřímá v poklidné atmosféře šťavnaté podještědské krajiny, na úpatí Ještědsko-kozákovského hřbetu a Ralské pahorkatiny.

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky - VIDEO
Publikováno: 8.10.2013
Nenápadná šipka na liberecké dálnici zavede turisty na nevšední místo – na státní zámek Sychrov. Do místa, které se vám na sychr bude líbit, ale samozřejmě vedou turistické značky a cyklostezky.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě - VIDEO
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn II.
Publikováno: 7.4.2013
Hrubá Skála i její okolí přesně splňují to, co by člověk hledal v místech zvaných od nepaměti Český ráj. Kus krásné země, lesů, skal a památek, které jako by vypadly z dětských pohádkových příběhů. Zámeček na Hrubé Skále však zdaleka není jediným lákadlem kraje pískovcových skal, na rozhraní Libereckého, Královehradeckého a Středočeského kraje, jehož centrem je město Turnov.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn I.
Publikováno: 31.3.2013
Jedno z nejromantičtějších míst Českého ráje vůbec se jmenuje Hrubá Skála a tak není divu, že se v dnešním příspěvku setkáte s nejedním povzdechem nad krásami kraje rozkládajícího se mezi Jičínem a Turnovem.

ČR: Nový Bydžov - bývalé město studentů - VIDEO
Publikováno: 25.10.2011
Nový Bydžov jsme navštívili ještě v parném létě, takže obrázky provázející tento článek mohou provokovat nebo zahřát. Záleží na vás. My bychom pro vás - naše čtenáře raději volili tu druhou variantu.

ČR, Turnov: Muzeum Českého ráje - víc než regionální muzeum
Publikováno: 9.3.2014
V bývalém zájezdním hostinci a budově věznice s dvorními trakty dnes najdete mnoho poučného, spoustu sbírek a exemplářů, které jsou cenné z hlediska hodnoty i historie, ale také spoustu vzdělaných lidí. Jsme v několikapodlažní členěné budově Muzea Českého ráje v Turnově.

ČR, Semily: Via Ferrata Vodní brána
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.

Český ráj: Regionální karta hosta se vyplatí
Publikováno: 5.8.2017
Turisté v Českém ráji mohou čerpat zajímavé výhody a jiné benefity, které přináší Regionální karta hosta Český ráj. S ní získáte například slevu na vstupné na vybraných hradech a zámcích, v muzeích, restauracích, ubytování, sportovních zařízeních či od regionálních výrobců.

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek – masopust a zvyky s ním spojené
Publikováno: 24.2.2014
V areálu zemědělské usedlosti z počátku 18. století se během roku setkáte s různými tradicemi a zvyky našich předků. Statek je tedy navštěvován jednak pro dochovanou expozici stavby, ale také jako dobré místo pro konání staročeských obyčejů. V období zimy, před vítáním jara, je to právě masopust, který sezve místní, sousedy i lidi z dalekého okolí k jeho oslavám.

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn III.
Publikováno: 14.4.2013
Třetí a zároveň i poslední zastavení v půvabném Hruboskalském kraji zakončíme, jak již z názvu vyplývá, na zámečku Valdštejn. Nebude to však zastavení jediné, jelikož míst, která stojí za návštěvu, zde rozhodně není málo.

ČR, zámek Berštejn: v přátelském duchu - VIDEO
Publikováno: 18.6.2013
S nenápadným vjezdem a schovaný za dlouhou zdí se ukrývá bohatství a krása zámku Berštejn, ležícího na okraji městečka Dubá. Z kouzla Máchova kraje jeho majitelé vytěžili, co mohli.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...

ČR, Turnov-Dolánky: Dlaskův statek
Národní kulturní památka v Dolánkách u Turnova je součástí Muzea Českého ráje. Jednopatrová roube...


Souvisejicí videa

ČR, Sychrov: zámek princezny Zlatovlásky
Tentokrát vás zveme na Sychrov, novogotický zámek z druhé poloviny 19. století, ležící ve stejnoj...

ČR, Český Dub: nejstarší město severních Čech
Malebné horské městečko Český Dub leží nedaleko Ještědu a tvoří přirozené centrum Českodubska. Hi...

ČR: Hořice - město kamene a sladkých trubiček
Podkrkonošské město ležící 25 kilometrů od Jičína a Hradce Králové, ve kterém dnes žije bezmála d...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Ivan
dnes:
sobota 25.6.
17 °C
zítra:
neděle 26.6.
17 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X