www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Desná v Jizerských horách - VIDEO

Desná v Jizerských horách - VIDEO

Publikováno: 2.3.2010
Desná v Jizerských horách - stejně jako Praha se nazývá srdcem Evropy, desenští považují své město, opředené slavnou i smutnou historií, za srdce Jizerských hor.

Otče náš ve dvou verzích… v té starší a krásnější

Horské město dnes obývá asi 3 a půl tisíce lidí. Ještě v 19. století byla součástí nedalekých Albrechtic. Roku 1884 se v Desné konal první pohřeb a o šest let později mohli místní o nedělích chodit i do vlastního kostela. Starokatolický kostelík stojí na kopci, který lemuje cesta. Dodnes poctivě a trpělivě odbývá každou hodinu. Potřeboval by opravit. V podobě v jaké je, ale lépe vypovídá o své historické hodnotě.

 

starokatolický kostel

 

Lidé, kteří měli v neděli namířeno na mši našli farářův vzkaz. „Mše se dnes koná na faře. Všichni jste vítání.“ Psaní pro všechny věřící umístil na opěradlo židle, kterou postavil na sněhem zasypanou cestu ke kostelu.

… v mladší, ale na jistotu

O kousek níž, kousek od paneláků a autobusové zastávky stojí jiný kostel, podstatně zachovalejší. Má novou fasádu, ale žádné vzkazy. Zvláštní kontrast, který ale stejně jako chátrající starokatolický kostel tak i nezhledné panelové domy vypovídají o historii města. Římskokatolický kostel zdobí Desnou od roku 1903.

římskokatolický kostel

 

Z kostela rovnou na „Konec světa“

Cestou kolem něj se údolím, kterou lemují roubené domky se zděnou podsadou se dostanete až na „Konec světa“ a kdo chce tak i o kousek dál. Za ubytovnou, která v mlze působí tak trochu depresivně vede cesta  k místu, kde v roce 1916 stávala přehrada. Místní jí vystavili kvůli povodním, které obec kdysi sužovaly. Po roce provozu se ale její hráz protrhla, smetla asi stovku domů a vzala život  a přinesla utrpení desítkám lidí. Tragédie na Bílé Desné tenkrát plnila první stránky novin. Dnes v místě bývalé přehrady najdete jen věž vypouštěcí štoly a kamení. Mlha a padající sníh jen dokresluje představy o hrůzách, které neštěstí provázely.

cestou k protržené přehraděProtržená přehradapamětní balvan

 štola protržené přehrady

 

Místo, kterého si nejde nevšimnout - Riedlova vila

Ze silnice poblíž viaduktu je vidět něco neobvyklého. Zámek? Ne, jen vila, kterou pro svou manželku nechal vystavět bývalý šéf skláren Josef Riedl. Do Desné přišel v roce 1854 a velkou měrou se zasloužil o rozkvět tehdejšího hutního průmyslu. Dřív bydlel pospolu se skláři, jeho bohatá nevěsta si ale vyžádala honosnější ubytování. Co chtěla, to dostala. Vile, kterou se svým manželem obývala, se budou lidé obdivovat ještě řadu let. Dnes funguje jako místní muzeum a informační středisko.

Riedlova vila

skokanské můstky v Desnélevný oběd v tamní jídelněv parku

 

K Desné a Jizerských horách vůbec se vztahují i některé tradice. Zajímavá je třeba ta, kterou  - jistě poctivě, dodržovaly všechny nevěsty. V den své svatby totiž nesměly sáhnout na práci. Kdyby pravidlo porušily, celý život by se prý nezastavily. Ve svatební noc jim pak ženich musel roztrhnout závoj.

 

Text: Klára Svobodová

Video, foto: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X