Frýdlant

Publikováno: 14.11.2007
Frýdlant leží na okraji Jizerských hor ve Frýdlantském výběžku 295 m. n. m. Protéká jím řeka Smědá. Dle pověsti město získalo své jméno díky jednomu muži, který pro své syny od vrchnosti dostal sedm lánů půdy. Muž pojmenoval toto místo Viederland, což v němčině znamená „chraňte zemi“.

Frýdlant     Město vzniklo kolem roku 1200, první písemná zmínka pochází z roku 1278, když panství odkoupil Rudolf z Bibersteinů od Přemysla Otakara II.  Obyvatelé se usadili kolem řeky Smědá, ve 14. století už měl Frýdlant hradby. Osada povýšila oficiálně na město.

     Chloubou města je zámek Frýdlant, který zde stojí již od Frýdlant40. let 13. století. Je jakýmsi spojením středověkého hradu a renesančního zámku. Z původní gotické podoby hradu se zachovala jen velká válcová věž a části mohutných staveb. Dnes můžete v zámku vidět sbírky skla, porcelánu a nábytku. V zámecké obrazárně můžete vidět krásná díla barokních mistrů či jedinečnou sbírku dýmek. V 16. a 19. století byl hrad rozšířen o zámecké budovy.

     Novorenesanční radnice byla vybudována v letech 1893 – 1896 na návrhy architekta Franze Neumanna. V budově radnice sídlí Městské muzeum. Roku 1551 byla dokončena stavba kostela Nalezení sv. FrýdlantKříže. Tento kostel prošel několika přestavbami, není tedy zastoupen jen jeden umělecký sloh.

     Ve Frýdlantu je také rozhledna, která má dlouhou historii. Již kolem roku 1890 stála na Resselově kopci nad Frýdlantem dřevěná, ta ale musela být stržena. Roku 1907 byla nahrazena novou rozhlednou, která byla postavena z pálených cihel a žulových bloků, měřila 21 metrů. Ta sloužila pro veřejnost až do roku 1958 a pak byla využita jako televizní vysílač. Po opravě byla znovu otevřena pro veřejnost roku 1982.

 

Text: Miroslava Nováčková

Foto: Wikimedia Commons, Daniel Baránek, č.2, č.3, Rawac

     

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 1. 7. 2022
svátek:Jaroslava
dnes:
pátek 1.7.
19 °C
zítra:
sobota 2.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X