www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Josefův Důl - brána Jizerských hor - VIDEO

Josefův Důl - brána Jizerských hor - VIDEO

Publikováno: 9.3.2010
Josefův Důl - kdysi brusičská a sklářská obec, jejíž přilehlé stráně s chutí spásával místní dobytek.

IMG_0434

Vesnička nese jméno syna majitele tehdejšího panství Karla Josefa Desfourse, který se tam narodil v roce 1701. Přesně v tomtéž čase vznikl i Josefův Důl. Původně německé obyvatelstvo ale začalo zabydlovat v malebném místě Jizerských hor už deset let předtím.

Lidé celkem snadno pochopili, že bez práce moc legrace neužijí ani v tom nejmalebnějším koutě světa a prostě začali podnikat. Už v 17. století vznikla v Josefově Dole první huť. Roku 1753 jí koupil Josef Riedl, významný sklářský podnikatel, který se o rozvoj hutního průmyslu zasloužil hlavně v nedaleké Desné. Starou huť pak roku 1910 nahradila nová sklárna.

horská chalupa v mlze

 

Kostel, pocta panu řediteli a první „multikino“

 

Daleko víc o historii ale vypovídá pseudogotický kostel Proměnění Páně z roku 1865. Důkladnou rekonstrukcí prošel roku 1996. Dostal novou fasádu a spolu s ní i byl i znovu vysvěcen. Kousek dál se povaluje balvan nesoucí jméno slavného rodáka Gustava Leutelta, ředitele školy a také spisovatele. Zemřel roku 1947 o vznik jeho pomníku se roku 1994 zasloužil jeden z německých spolků. Ne každému řediteli školy se dostane takové pocty. Budova, ve které vyučoval také stojí za shlédnutí, stejně jako bývalé sídlo hrabat Desfours Wakderode zvané Zámeček.

kostel Proměnění Páně

 

Zajímavostí Josefova Dolu zůstává i vůbec první širokoúhlé kino na Jablonecku. Funguje dodnes pod názvem divadlo J. K. Tyla. Kino slouží zároveň jako divadlo. Prostor za plátnem totiž ukrývá jedenácti metrové jeviště. Několik desítek metrů od „kino-divadla“ narazíte na chráněné stromořadí deseti dubů topolových.

 

kino a divadlo v jednom

 

Na lyže, na kolo, do plavek a nakonec do Pekla

 

Spíš než za historickými zajímavosti ale turisté míří za krásami přírody. Nejhezčí pohled na zachovalé horské chaloupky se nabízí z Pekla  - tak se totiž nazývá místní vyhlídka. Právě z ní je možné vidět i nejdelší boční přehradní hráz Jizerských hor a samozřejmě také přehradu. Vesnička s tisícovkou obyvatel ukrývá i dvě přírodní rezervace Jedlový Důl a Malou Stranu. Procházka podél zurčících vodopádů je ideální relax – ať už na kole nebo pěšky. V zimě se pak hodí běžky. V Josefově Dole se ve třech ski areálech nebudou nudit ani sjezdaři. I když ti lepší už možná ano.

chráněné stromořadídům z roku 1905"trojvchod"

horská chaloupka

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová  

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Jizerské hory – zimní přejezd
Publikováno: 25.12.2021
Pokud patříte mezi tu část populace, která se raduje z mrazivého počasí a sněhové pokrývky, můžete si konečně užít po delší době zimu se vším všudy i u nás v Česku. Jestli navíc rádi vyrážíte na běžky, mohu vřele doporučit přejezd Jizerských hor směrem od Horního Polubného do Bedřichova. Je to středně náročný výlet – cca 24–30 km (podle zvolené trasy). Jak na to?

ČR, Jizerské hory – na běžky i sjezdovky na Semerink
Publikováno: 1.1.2022
Semerink doporučujeme zejména pro rodinnou dovolenou. Hlavně rodiny s malými dětmi nebo začínající lyžaři ocení poměrně rozlehlý sjezdařský areál Severák s mírnými sjezdovkami a mnoha lyžařskými vleky. Sjezdovky jsou dostatečně široké, přehledné a dobře upravované. Lze zkombinovat velké množství tras. Hodí se však skutečně zejména pro malé děti nebo nenáročné lyžaře, mírný sklon a poměrně krátké svahy zkušenější lyžaře už nenadchnou.

ČR, Lázně Libverda – dovolená v Jizerských horách – VIDEO
Publikováno: 6.5.2022
Jen asi kilometr od slavných Hejnic v Jizerských horách najdete neméně věhlasnou lázeňskou obec Lázně Libverda. Skladatel Carl Maria von Weber zde dokonce načerpal inspiraci pro svou operu Čarostřelec.

ČR, Přírodní krásy země příběhů II
Publikováno: 29.5.2019
Minulý týden jsme vás zavedli k lomu Velká Amerika, ke krasové propasti Macocha nebo ke skalnímu městečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v poznávání přírodních míst Česka pokračovat. Naší další zastávkou bude přírodní sopečná rarita Soos.

ČR: Bedřichov – běžkování po okolí
Publikováno: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasí a propadl tomuto bílému sportu, je pro něj okolí Bedřichova tím pravým místem. Dopravní dostupnost je skvělá, ať už veřejnou hromadnou dopravou (nejlépe z Jablonce nad Nisou nebo z Liberce), nebo po vlastní ose.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonce nad Nisou pomalu stoupáte přes Loučnou a Janov nad Nisou kolem nenáročných sjezdových...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.8.2022
Soutěže s hodnotnými cenami, bohatý kulturní program pro děti i dospělé, výborné občerstvení a kupa zábavy čeká na návštěvníky akce Mistrovství Slovenska v hodě telefonem, které se uskuteční 20. srpna 2022 v době Lučenského hodování.
17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 8. 2022
svátek:Ludvík
dnes:
pátek 19.8.
19 °C
zítra:
sobota 20.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X