www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Malá Skála = malý Queenstown? - VIDEO

Malá Skála = malý Queenstown? - VIDEO

Publikováno: 22.6.2010
Jen totální ignorant by si při průjezdu malou nenápadnou vesničkou nevšiml, že život na Malé Skále se jaksi ubírá jiným tempem. Tohle místo na samém okraji Jizerských hor dokázalo turistům prodat všechno, co má.

 

 

Kdyby někdo v Česku hledal něco podobného jako je na Novém Zélandu Queenstown, kolébku veškerých outdoorových aktivit, pak by se nejspíš zastavil na Malé Skále, v srdci Českého ráje.  Oproti novozélandské chloubě, kde vznikl třeba bunjee jumping, by ale na Malé Skále musel ze svých nároků něco málo slevit.

pohled z místní vyhlídky

Místo skoku na kaučukovém laně, by si musel vystačit s lanovým centrem, vůbec největším v Libereckém kraji. Místo adrenalinové projížďky na jetboatu po průzračně modré řece údolím Queenstownu, by si holt vzal do ruky pádlo a půjčil raft, kajak nebo kanoi. Na hladině klidné, rozvážné a typicky česky zbarvené řeky Jizery by pak třeba přemýšlel o tom, proč tak vysoko nad řekou kdysi někdo nechal postavit hrad.

Vranov 

V bezpečí i v nebezpečí hradu Vranov

Středověký skalní hrad Vranov je spojován se jménem Heníka z Valdštejna a trčí nad řekou už od roku 1425. Tehdy prý splňoval všechny požadavky, aby se stal spolehlivou pevností. Díky skalnímu útesu chytří projektanti na mnoha místech navíc ušetřili za hradby, keré nahradil skalní masiv. Při stavbě v obtížném terénu zahynulo několik lidí.

Nespornou výhodou Vranova byla hradní studna, jejíž hloubka původně sahala až k řece Jizeře. Vědra s vodou se pochopitelně tahala ručně.

Člověk, který šlape nahoru směrem k Pantheonu a chvíli má dokonce pocit, že snad kráčí kolmo, nutně dojde k závěru, že nic podobného by nikdy stavět nechtěl. Práci ale naštěstí oddřeli jiní a na nás zbylo jen to, abychom se z takových unikátů, jako je skalní hrad Vranov a Pantheon, dokázali radovat. Není to těžké třeba z prostoru terasy, kterou najdete hned vedle novogotického letohrádku.

skalní Hrad

skalní sklad potravinskalní hradskalní hrad

Labyrint skalního hradu

Chcete-li se pak proplétat zbytky hradních místností, budete potřebovat klíč, který si můžete zapůjčit v hradní pokladně. Spolu s ním dostanete do rukou i popis jednotlivých míst vaší prohlídky. S papírem v ruce a klíčem v kapse si pak můžete zkusit představovat, jak si asi vrchnost ve skalním městě žila. Příjdete na to, kde měla místo k odpočinku nebo třeba sklad vín a potravin. Ostatní hradní obyvatelstvo prý nejspíš žilo v přilehlých dřevěných domech. Z jejich obydlí se ale kromě sklepů bohužel nic nedochovalo.

 

Adrenalin i relax v srdci Českého ráje

Kdo by snad byl unaven historií, která dávno neplatí, může se jen tak projít přírodou. Procházkou mezi skalkami a skalami schovanými pod letité jehličnany člověk rozhodně přijde na jiné myšlenky. Cestou narazí na spoustu kamenných pomníků, pozdraví se s bezpočtem turistů a přitom pod nohama drtí bělavý písek, který se postupně drolí z místních skal.

Jizera protékající Malou Skálou

„Co pro vás můžu udělat?“, vyptává se slečna v místním „Íčku“, které najdete na ostrůvku v prostoru Žluté plovárny. „Chcete si půjčit loď, nebo zkusíte lanové centrum?“ Místní lidé s turisty umí vycházet. A to se jim vyplácí. Každým rokem na jejich placeném parkovišti stojí víc a víc aut. Kromě nenáročných treků, se na Malé Skále a v jejím okolí ukrývá i spouta adrenalinu, třeba na žebřících umístněných na skalách, v uzounkých cestickách nebo prudkých srázech.

Výborně jsou značené i cyklotrasy. Pohodlně se tak na kole dá projet celý Český ráj. Když ale půjdete po svých, můžete prozkoumat všechny možné skulinky. Pohodový výlet je na nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn. Na kole pak není problém zajet třeba na zámek Hrubá Skála.

Boučkův statek

 

Text: Klára Svobodová

Foto/video: Klára Svobodová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Český ráj: od Hrubé Skály po Valdštejn III.
Publikováno: 14.4.2013
Třetí a zároveň i poslední zastavení v půvabném Hruboskalském kraji zakončíme, jak již z názvu vyplývá, na zámečku Valdštejn. Nebude to však zastavení jediné, jelikož míst, která stojí za návštěvu, zde rozhodně není málo.

ČR, Frýdštejn: českorajeckou přírodou okolo starého hradu - VIDEO
Publikováno: 17.12.2013
K hradu Frýdštejn se turisté dostanou přímo ze stejnojmenné obce Frýdštejn nebo z blízké Malé Skály, vesničky označované za srdce Českého ráje.


Souvisejicí videa

ČR, Frýdštejn: českým rájem okolo starého hradu
Zřícenina hradu Frýdštejn leží ve stejnojmenné vesničce, kde nenapočítáme ani tisícovku stálých o...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.5.2022
U pozvánek na zajímavé akce v rámci Východní Moravy budeme pokračovat i dnes. Nenechte si ujít Víkend otevřených zahrad (11. - 12. 6.) v Květné a Podzámecké zahradě v Kroměříži.
25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pro návštěvníky Východní Moravy mimořádně bohatá. Programová nabídka přitom neoplývá jen mnohými, časem prověřenými trumfy. Region opírající se o staletou lidovou kulturu, stále živou folklorní tradici a gastronomii, o početné přírodní nebo duchovní památky bude nyní díky novinkám turisticky ještě atraktivnější.
24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 27. 5. 2022
svátek:Valdemar
dnes:
pátek 27.5.
14 °C
zítra:
sobota 28.5.
12 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X