Nový Bor

Publikováno: 28.2.2008
Nový Bor leží v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Původní osada byla založena po třicetileté válce a město se z ní stalo v roce 1757. V tom samém roce město získalo také svůj znak, obohacený později o obrázek Madony. Nový Bor se skládá z 5 částí: Arnultovice, Bukovany, Janov, Nový Bor a Pihel.

     Osada zaznamenala velký rozvoj hlavně po roce 1702, kdy se majitelem panství stal rod Kinských. Díky němu byl Nový Bor povýšen na město a získal několik privilegií jako pořádání čtyř výročních trhů a pondělního trhu týdenního. Kromě jiného se tady v lesních hutích vyrábělo sklo a sklářský průmysl postupně získával na velkém významu.

V Novém Boru je mnoho historických památek jako pozdně barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie na náměstí, secesní budova pošty z roku 1904 a původní panská sýpka sloužící městskému úřadu. Svoje prostory poskytl úřad v minulosti hned několika institucím jako ochotnická scéna, okresní soud, četnická stanice, městská spořitelna a např. sklářské muzeum, městský úřad tady sídlí dodnes.

Nový BorNový BorNový Bor

V okolí města je mnoho přírodních památek. K nejzajímavějším patří Klíč, Údolí samoty, Skála smrti a Havraní skály.  Dále můžete navštívit Cikánskou a Samuelovu jeskyni, Lesní divadlo a pozůstatky Svojkovského hrádku. Ke kulturním památkám Nového Boru a jeho okolí patří Skalní hrad a poustevna, hrad Bezděz, zámek Lemberk, Sychrov a Zákupy, hrad a zámek Frýdlant a neměli byste si nechat ujít ani malebné městečko Jablonné v Podještědí.

 

Text: Markéta Řandová

Foto: Wikimedia Commons, Mirek 256, Zákupák, č.2, č.3

        

zpět

    Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Město Česká Lípa
Publikováno: 19.11.2010
Okresní město Českou Lípu, které se nachází nedaleko Máchova jezera a hradu Bezděz, protíná řeka Ploučnice.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 7. 2019
svátek:Ilja
dnes:
sobota 20.7.
30 °C
zítra:
neděle 21.7.
27 °C