www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Smržovka – viadukt, sáňky a pošťákova forma

ČR, Smržovka – viadukt, sáňky a pošťákova forma

Publikováno: 16.3.2010
Horské městečko v Libereckém kraji známé železničním viaduktem, sáňkařským sportem a pravou Pivrncovou putykou.

Pod prvními letošními slunečními paprsky taje sníh, který dosud halil starší městské domy. Ze střech padá těžký sníh, z obrovských rampouchů stéká voda. Z lidí je cítit úleva, že zima pomalu odchází. „Tady v horách je to tvrdé. Nic moc se tady neděje, s prací je problém. Můj kluk studuje v Praze, tady žádné možnosti nejsou.“ Krčí rameny místní žena, usmívá se a zhluboka vdechuje „jarní“ vzduch. Kromě ní žije ve Smržovce bezmála 3 a půl  tisíce lidí. Většinou se mezi sebou znají a na okamžik se zastaví, aby spolu prohodili pár slov.

Smržovka – veselé orientační cedule

náměstí ve Smržovce cestou k Pivrncově putyce pravá Pivrncova putyka

A pošťáka? Toho musí znát snad každý. Na konci města zrovna šlape do pedálů svého kola zasněženou silničkou do kopce směrem ke kostelu. Mladá žena na něj z okna roubené horské chalupy volá. „To je dneska krásně, co!“ Na chvilku se s ní zastaví a pak se znovu rozejde ke stylovým domům. Díky každodennímu rozvážení korespondence má dobrou fyzičku. Míjí hřbitov a bez povšimnutí i nejvýznamnější historickou památku, pozdně barokní kostel sv. archanděla Michaela, který stojí ve Smržovce od roku 1781.

kostel sv. archanděla Michaela

kaplička na místním hřbitově kostel sv. archanděla Michaela cestou k sáňkařské dráze

Víceúčelový viadukt – líbí se turistům, slouží cestujícím i sebevrahům

Známý je také železniční viadukt, který se tyčí nad cestou z Tanvaldu. Kamenný most, klenutý do několika vysokých oblouků, může být krásnou podívanou pro turisty, ale taky zajímavým zpestřením pro místní. Hlavně pak tehdy, vybere si ho pro svou příhodnou výšku nějaký sebevrah. „Nedávno tady chtěl jeden skočit. Vlak kvůli němu nemohl jet dál a lidé kteří v něm cestovali na něj prý pokřikovali – tak už skoč, nemáme čas. Neskočil,“ konstatuje suše tatáž dáma, která si předtím stěžovala na tvrdý a zároveň nudný život ve Smržovce.

železniční viadukt

Sáňkovat se dá všude, za profíky ale musíte do Smržovky

Není sáňkování jako sáňkování. Děti, neposkvrněné sáňkařským sportem, by se na dráze ve Smržovce nejspíš přizabily. Sáňkařský sport se tam zabydlel už v roce 1912, kdy byla vybudována první dřevěná dráha. Přes kilometr dlouhá závodní dřevěno-betonová dráha, kterou sáňkaři využívají nyní, stojí na konci města od roku 1972. Přestože se jí říká nová, zachovale už nepůsobí. Jen při pohledu na široké koryto 400stupňové zatáčky se vám bezpečně začne zvedat hladina adrenalinu v krvi.

cestou k sáňkařské dráze sáňkařská dráha schovaná v lese cíl sáňkařské dráhy

sáňkařská dráha

roubenka v lese lyžařský vlek u Filipa muzeum na náměstí

Text, foto: Klára Svobodová

 Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Harrachov: kolébka bílého sportu - VIDEO
Publikováno: 28.12.2010
Není „profláklejšího“ místa v Česku, co se týče skoků a letů na lyžích, než je krkonošský Harrachov. Přestože skokanský areál vypadá ve všední den tak trochu opuštěně, sportovní duch je ve významném horském městečku, nedaleko polských hranic, cítit na každém kroku.

Jablonec nad Nisou: hráz přehrady Mšeno bude uzavřena
Publikováno: 27.7.2019
Oprava hráze vodní nádrže Mšeno znemožní korzo místním i návštěvníkům Jablonce nad Nisou. Povodí Labe připravuje uzavření koruny hráze od září 2019, práce potrvají do listopadu 2020.

Jablonec nad Nisou: přístavba muzea v podobě krystalu
Publikováno: 1.9.2018
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci už léta nemá tolik výstavních prostor, jak by si představovalo. Letos na jaře byla zahájena přístavba hlavní budovy muzea, která bude mít po dokončení tvar obřího broušeného krystalu.

ČR: Rokytnice nad Jizerou – z dluhů k prosperitě
Publikováno: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou se ještě před pár lety hovořilo jako o nejzadluženějším městě republiky. Dneska je tohle městečko, zastíněné Lysou Horou, jedno z nejnavštěvovanějších míst v Krkonoších.

ČR, Český Dub: nejstarší město severních Čech - VIDEO
Publikováno: 30.7.2013
Neleží daleko od Ještědu, obklopuje ho krásná a rozmanitá krajina plná menších či větších kopců – Český Dub. Městečko plné půvabu, kouzla, ale také historie tvoří, už podle samotného názvu, centrum Českodubska.

ČR, Liberec: jak se žije pod Ještědem - VIDEO
Publikováno: 7.1.2014
Liberec je jednou z dalších důležitých zastávek při putování Českem. Studentské město proslavené chvalně i nechvalně závody světového poháru v běžeckém lyžování, místo s historií a svět zcela nezávislý na svém okolí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Jablonec nad Nisou – město skla a bižuterie
Na úpatí Jizerských hor se rozkládá město proslavené bižuterií, řekou Nisou, která je vlastně Luž...

ČR: Železný Brod
Město v Krkonošském podhůří, kterým protéká řeka Jizera. Železný Brod je příjemnou zastávkou na c...Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 13. 12. 2019
svátek:Lucie
dnes:
pátek 13.12.
0 °C
zítra:
sobota 14.12.
5 °C