www.infoglobe.cz » LOKALITY » Arboretum v Bílé Lhotě

Arboretum v Bílé Lhotě - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Arboretum v Bílé Lhotě
Typ lokality: Zoologické a botanické zahrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace:

U řeky: Morava

Bílá Lhota je obec, jež je součástí západní části Hornomoravského úvalu. Ze severu k ní zasahuje výběžek Nízkého Jeseníku, který vytváří bránu, kterou do Hornomoravského úvalu vtéká řeka Morava.

Obec je rozdělena na části Bílá Lhota, Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín a Hradečná. Obec Bílá Lhota se nachází v severní části mikroregionu Litovelsko. Obklopují ji louky, lužní lesy a blízko se nachází také niva řeky Moravy. V okolí rozhodně stojí za to navštívit hrad Bouzov, areál jeskynní Javoříčsko a Mladečské jeskyně. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Bílé Lhotě bezpochyby patří arboretum, kde můžeme shlédnout rozsáhlou sbírku dřevin a jiných rostlin. V areálu arboreta naleznete množství krásných míst lákajících k odpočinku. Všechny vzácné rostlinné druhy jsou zde přehledně popsány.

Původně bylo arboretum založeno jako park, když zde kolem roku 1700 došlo k renovaci zámečku. I když se nepodařilo zjistit původní uspořádaní a druhy dřevin, předpokládá se, že zde byly vysázeny jen buky, duby, lípy, smrky, které jsou v parku k vidění dodnes. Od roku 1869 patřilo panství i s parkem rodině Riedlů. V roce 1926 přetvořil park známý dendrolog Quido Riedl. Velmi působivě zde soustředil okolo 500 druhů a forem okrasných dřevin, z nichž asi 240 je v parku i dnes. Quido Riedl založil také sbírku dřevin v zámku v Novém Dvoře, kde se dnes nachází specializovaná botanická zahrada. Od roku 1966 arboretum spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. Za tuto dobu zde bylo vysázeno přes 200 dalších dřevin. Mezi zajímavosti arboreta patří obří šachy, které si zde můžete zahrát. Na botanické nadšence tu mimo jiné čeká vzácná dřevina Pavlovnie plstnatá. Mezi historické zajímavosti patří období, kdy na zdejším zámku pobýval kapelník vídeňské opery Konrad Kreutzer, který zde v roce 1833 komponoval hudbu k opeře „Noc v Granadě“. Celý park se rozkládá na ploše necelých 300 hektarů a k vidění je tu přes 500 druhů a forem okrasných dřevin.

Část obce Červená Lhota se rozkládá západně od Litovle. Po smrti Jiřího ze Lhoty bylo panství Červená Lhota prodáno Albrechtu Rohovladu z Bokůvky a roku 1695 jej získal hrabě František z Hodic na Búzově. V obci se nachází kaple z poloviny 19. století, pomník věnovaný padlým za 1. světové války a kamenné kříže. Obec má v současnosti přibližně 200 obyvatel. Další části obce Bílá Lhota tvoří obec jménem Hradečná. Prvně je toto místo zmíňeno v roce 1365, kdy jej vlastnili vladykové z Dubčan. V současnosti zde žije necelých 150 obyvatel.

Když se rozhodneme pro putování okolními vesnicemi, narazíme na několik drobných architektonických objektů chráněných památkových ústavem. Tyto domky se nacházejí například v obci Měnín. Při polní cestě z Měnína do Řimic je kaple sv. Cyrila a Metoděje. Název vesnice Řimice se během staletí několikrát změnil. Vesnice byla v minulosti rozdělena do dvou částí a každá z nich měla svého majitele. Jedná část spadala pod panství v Úsově a druhá část patřila ke statku v Červené Lhotě a měla 17 domů. V současnosti je zde k vidění pravoslavný chrám.

 GPS: 49°42'35.613"N, 16°58'14.231"E

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
13 °C
zítra:
pondělí 28.9.
10 °C