www.infoglobe.cz » LOKALITY » Arboretum v Bílé Lhotě

Arboretum v Bílé Lhotě - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Arboretum v Bílé Lhotě
Typ lokality: Zoologické a botanické zahrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace:

U řeky: Morava

Bílá Lhota je obec, jež je součástí západní části Hornomoravského úvalu. Ze severu k ní zasahuje výběžek Nízkého Jeseníku, který vytváří bránu, kterou do Hornomoravského úvalu vtéká řeka Morava.

Obec je rozdělena na části Bílá Lhota, Červená Lhota, Řimice, Hrabí, Měník, Pateřín a Hradečná. Obec Bílá Lhota se nachází v severní části mikroregionu Litovelsko. Obklopují ji louky, lužní lesy a blízko se nachází také niva řeky Moravy. V okolí rozhodně stojí za to navštívit hrad Bouzov, areál jeskynní Javoříčsko a Mladečské jeskyně. Mezi nejvyhledávanější turistické cíle v Bílé Lhotě bezpochyby patří arboretum, kde můžeme shlédnout rozsáhlou sbírku dřevin a jiných rostlin. V areálu arboreta naleznete množství krásných míst lákajících k odpočinku. Všechny vzácné rostlinné druhy jsou zde přehledně popsány.

Původně bylo arboretum založeno jako park, když zde kolem roku 1700 došlo k renovaci zámečku. I když se nepodařilo zjistit původní uspořádaní a druhy dřevin, předpokládá se, že zde byly vysázeny jen buky, duby, lípy, smrky, které jsou v parku k vidění dodnes. Od roku 1869 patřilo panství i s parkem rodině Riedlů. V roce 1926 přetvořil park známý dendrolog Quido Riedl. Velmi působivě zde soustředil okolo 500 druhů a forem okrasných dřevin, z nichž asi 240 je v parku i dnes. Quido Riedl založil také sbírku dřevin v zámku v Novém Dvoře, kde se dnes nachází specializovaná botanická zahrada. Od roku 1966 arboretum spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci. Za tuto dobu zde bylo vysázeno přes 200 dalších dřevin. Mezi zajímavosti arboreta patří obří šachy, které si zde můžete zahrát. Na botanické nadšence tu mimo jiné čeká vzácná dřevina Pavlovnie plstnatá. Mezi historické zajímavosti patří období, kdy na zdejším zámku pobýval kapelník vídeňské opery Konrad Kreutzer, který zde v roce 1833 komponoval hudbu k opeře „Noc v Granadě“. Celý park se rozkládá na ploše necelých 300 hektarů a k vidění je tu přes 500 druhů a forem okrasných dřevin.

Část obce Červená Lhota se rozkládá západně od Litovle. Po smrti Jiřího ze Lhoty bylo panství Červená Lhota prodáno Albrechtu Rohovladu z Bokůvky a roku 1695 jej získal hrabě František z Hodic na Búzově. V obci se nachází kaple z poloviny 19. století, pomník věnovaný padlým za 1. světové války a kamenné kříže. Obec má v současnosti přibližně 200 obyvatel. Další části obce Bílá Lhota tvoří obec jménem Hradečná. Prvně je toto místo zmíňeno v roce 1365, kdy jej vlastnili vladykové z Dubčan. V současnosti zde žije necelých 150 obyvatel.

Když se rozhodneme pro putování okolními vesnicemi, narazíme na několik drobných architektonických objektů chráněných památkových ústavem. Tyto domky se nacházejí například v obci Měnín. Při polní cestě z Měnína do Řimic je kaple sv. Cyrila a Metoděje. Název vesnice Řimice se během staletí několikrát změnil. Vesnice byla v minulosti rozdělena do dvou částí a každá z nich měla svého majitele. Jedná část spadala pod panství v Úsově a druhá část patřila ke statku v Červené Lhotě a měla 17 domů. V současnosti je zde k vidění pravoslavný chrám.

 GPS: 49°42'35.613"N, 16°58'14.231"E

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy svátku svatého Martina jsou spojovány s příchodem zimy a dnes také s hody, na kterých nesmí chybět svatomartinská pečená husa a mladé víno. Oslavy se konají na mnoha místech republiky, v Klimkovicích například v sobotu 16. listopadu začínají v 11.11 před zámkem.
11.11.2019
Vánoce jsou časem milých překvapení a malých zázraků. Krásné chvíle s rodinou a tu pravou sváteční atmosféru si můžete vychutnat i v malebném zámeckém komplexu Schloss Hof, který má právě v tento čas neopakovatelné kouzlo.
10.11.2019
Slovenské národní muzeum – Historické muzeum připravuje od 15. listopadu vzpomínkovou výstavu k 30. výročí sametové revoluce, která přiblíží návštěvníkům pohled na svobodu v kontextu dějin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 12. 11. 2019
svátek:Benedikt
dnes:
úterý 12.11.
3 °C
zítra:
středa 13.11.
3 °C