www.infoglobe.cz » LOKALITY » Bazilika Navštívení Panny Marie

Bazilika Navštívení Panny Marie - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Bazilika Navštívení Panny Marie
Typ lokality: Památky
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: okres Liberec

U řeky: Smědá

Legenda

Podle místní legendy žil v blízké vesničce Lužec chudý řemeslník se svou nemocnou ženou a dítětem, jež bylo také choré. Jednou, roku 1159, hledal řemeslník v lese dříví a pod třemi lípami na břehu říčky Smědé usnul. Zdálo se mu o lípě zalité září a sedivších andělích na jejích větvích, jeden anděl k němu promluvil: "Jsi na zázračném místě, jdi domů a vrať se s obrázkem Matky Boží, aby každý kdo půjde kolem, se zde mohl zastavit". Řemeslník tedy vykonal to, co mu bylo nakázáno a podle legendy se mu pak zázračně uzdravilo dítě i manželka.

Původní kostel a kaple

V roce 1211 se pak zdejší lidé rozhodli lípu pokácet a na jejím místě zbudovat dřevěnou kapličku. Roku 1252 byla na jejím místě postavena kaple kamenná. Postupem času sem přicházelo stále více poutníků a kaple tak byla neustále rozšiřována, až byla přestavěna na kostel. Kostel byl slavnostně vysvěcen 2. září 1498 míšeňským biskupem. To bylo frýdlantské panství již dlouho ve vlastnictví Biberštejnů, kteří jej získali od krále Přemysla Otakara II. roku 1278.

 

Barokní chrám

Roku 1721 bylo zažádáno o postavení barokního chrámu podle plánů Tomáše Haffeneckera. Později se však bazilika stavěla podle plánů Johana Bernarda Fischera z Erlachu. Chrám pro tisíc poutníků byl postaven 1. července 1725. Za vlády Marie Terezie a Josefa II. chrám chátral a stříbrné nádoby byly odvezeny do Vídně. Až počátkem 20. století byla bazilika zrekonstruována na náklady hraběte Clam-Gallase. Celková suma se vyšplhala na 200 000 korun. V letech 1904 – 1906 byl strop vymalován Andreasem Grollem a od května 1914 zde zvonily dva nové zvony. Ty však byly za 1. světové války sundány a roztaveny. Stejný osud čekal i na zvony za 2. světové války.

V roce 1990 došlo za nového faráře Miloše Rabana k celkové rekonstrukci kláštera a jeho přeměně na „Mezinárodní centrum duchovní obnovy“. Klášter znovu vysvětil 5. ledna 2001 velvyslanecVatikánu, nebo-li nuncius, arcibiskup Giovanni Coppa.

 

Text: Václav Zamba, Pavla Voborníková

Foto: Google


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Dárkový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

4.12.2020
Už 6. prosince k vám přijde Mikuláš v podobě dětského festivalu, který vám přinese on-line koncerty a vystoupení Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky i Tárajka a Popletajka nebo Majka Spirita.
2.12.2020
Nově vydaná fotopublikace představuje kouzlo Turčianské kotliny a jejího nezaměnitelného okolí. Úchvatné záběry zachycují krásu tohoto kousku ráje, ve kterém se v minulosti přelévaly vlny prehistorického moře.
30.11.2020
Horská střediska Jasná a Vysoké Tatry odstartovala nedávno předprodej jedno- a vícedenních skipasů na zimní sezonu 2020/21. Také začal předprodej skipasů do horských středisek u nás (Špindlerův Mlýn), v Polsku (Szczyrk) a sezonní nabídka se rozšířila i na 6 zajímavých středisek v Rakousku a Itálii.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 6. 12. 2020
svátek:Mikuláš
dnes:
neděle 6.12.
9 °C
zítra:
pondělí 7.12.
2 °C