www.infoglobe.cz » LOKALITY » Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Dendrologická zahrada v Průhonicích
Typ lokality: Zoologické a botanické zahrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: okres Praha-západ

Zdejší dendrologická zahrada oplývá bohatou sbírkou dřevin. Již přídavné jméno dendrologická napovídá, že zahrada je zaměřena na studium dřevin, jejich použití v zahradách a v parcích. Větší část zahrady je v podobě zahradních a parkových úprav. Proto je oblíbená k rekreaci i pro poučení. Dendrologická zahrada je zaměňována s Průhonickým parkem, právě tento park je v myslích lidí často nerozlučně spojen s Průhonicemi a Dendrologická zahrada je proto neprávem parkem zastíněna. Také název Dendrologická zahrada je někdy použit jako další označení arboreta či botanické zahrady. Ale tento název vznikl až při založení Dendrologické zahrady, právě pro její odlišnost.

  

Historie

V Průhonicích zahájila v roce 1922 činnost Československá dendrologická společnost, která navázala na předchozí Dendrologickou společnost z Vídně. Pro výzkum a nové sbírky byla založena Spolková zahrada na pozemcích, které poskytl hrabě Arnošt Silva Tarouca. Všechny pozemky společně se zámkem a parkem v roce 1927 hrabě prodal státu. Později, po r. 1930, byla Spolková zahrada přemístěna na severní okraj Průhonic mezi údolí Botiče a Černý rybník. Nová Spolková zahrada se později stala pilířem při zakládání Dendrologické zahrady. Dendrologická společnost ukončila svoji činnost v roce 1954 a Spolková zahrada přešla do správy Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích.

Dendrologická zahrada je od roku 1990 zpřístupněna pro veřejnost a v roce 1992 byla zaregistrována jako Významný krajinný prvek.

                               

Současnost

Zahrada stále plní svůj původní účel. Sbírka dřevin je obnovována a doplňována. Jsou například budovány nové expozice či zakládány další skupiny trvalek, které dnes tvoří neodmyslitelnou součást zahrady. V jarních měsících je velkým lákadlem již pravidelná výstava tulipánů a ohromné množství cibulovin. V létě probíhají výstavy jiřinek a dalších letniček.

Jednou z nejnovějších činností je environmentální vzdělávací program pro školy a také pro rodiny s dětmi.

GPS: 50°0'28.634"N, 14°34'4.173"E

Text: Václav Zamba, Pavla Voborníková

Foto: Google


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C