www.infoglobe.cz » LOKALITY » Dobronice, hrad

Dobronice, hrad - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Dobronice, hrad
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Bechyně, okres Tábor

U řeky: Lužnice

GPS: 49°20'21.423"N, 14°30'1.670"E
 
Zřícenina hradu Dobronice u Bechyně není volně přístupná. Otevřeno je sezonně od května do září.
Správce si vyhrazuje právo přizpůsobit otvírací dobu počasí, pro ověření můžete volat tel. číslo 723 040 844.
 

Nejstarší dobronický hrad lze zařadit mezi příklady klasické bergfritové dispozice. Zřícenina hradu stojí na skalnatém ostrohu nad řekou Lužnicí v nadmořské výšce 440 metrů asi jen 6 km severovýchodně od městečka Bechyně. Ves Dobronice, v níž byl hrad postaven, vznikla již koncem 12. století, hrad pak o dvě století později. Krátce po postavení jej původní majitelé prodali vladykovi Divišovi a jeho potomci ho drželi až do počátku 15. století. Pak se ale majitelé hradu několikrát vystřídali, a přestože jej na krátkou dobu získali i Rožmberci, velké změny přišly až s bratry Janem a Ondřejem z Rzavého, díky nímž dostalo panství gotický nádech. Následní majitelé, rod Hozlauerů, jej dobře spravoval a po dlouhé době začal hrad vzkvétat.

Všichni synové nejstaršího Kryštofa Hozlauera se však aktivně účastnili stavovského povstání, což následně vedlo ke konfiskaci majetku. Jeden z bratrů, Bohuslav, obtížně sháněl hotovost, aby sídlo zachránil a během svých snah zemřel. Hrad získali jezuité, kteří jej všestranně využívali jako letní rezidenci až do roku 1727, kdy své středisko panství přenesli do Opařan a hrad zůstal opuštěn. Až do zrušení řádu v roce 1773 byl hrad udržován, následně jej však úředník Halwinger nechal postupně rozebrat a panství zchátralo. Dnes hradu dominuje nejen válcovitá věž, ale dochovaly se také pozůstatky hradního paláce ze 14. století, obytné budovy a kaple. V roce 2010 se zřítila část obvodové hradby na západní straně jádra.

 

Nedaleko od hradu stojí gotický kostel Panny Marie zmiňovaný již v roce 1350, od kterého je pěkný výhled na okolí Lužnice. Pověst praví, že při jedné ze mší v tomto kostele se neznámý čert vsadil, že přinese kámen z Říma dřív, než kněz doslouží mši. Protože však sázku prohrál, mrštil ve vzteku kamenem do řeky Lužnice, kde prý leží otisky čertových drápů dodnes. Okolí hradu nabízí mnoho atrakcí včetně střelby z historické kuše, hody bojovou sekerou či jen výstavy dobových zbraní a erbů. Zřícenina hradu Dobronice je dobře přístupná ze stejnojmenné vsi nebo z Bechyně či Tábora po červené značce podél řeky Lužnice. Ze železniční zastávky Třebelice vede ke zřícenině modře značená cesta.

 

Text: Denisa Arvajová, R. Snížková, 2016


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.10.2020
15. ročník festivalu dobrodružných filmů Horyzonty se uskuteční 5. až 7. listopadu on-line. Kromě skvělých outdoorových filmů uvidíte i tzv. dotáčky, ve kterých promluví tvůrci a protagonisté některých promítnutých filmů.

26.10.2020
Pandemie koronaviru, která zasáhla celou Evropu, se nevyhnula ani organizaci Evropské noci vědců. V důsledku toho se poprvé od svého vzniku místo posledního zářijového pátku festival vědy v celé Evropě uskuteční 27. listopadu a ve změněném formátu.
23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 28. 10. 2020
svátek:Státní svátek - Den vzniku samostatného československého státu (1918)
dnes:
středa 28.10.
10 °C
zítra:
čtvrtek 29.10.
8 °C