www.infoglobe.cz » LOKALITY » Petrov: Hadí skála – sázavská vyhlídka

Petrov: Hadí skála – sázavská vyhlídka - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Petrov: Hadí skála – sázavská vyhlídka
Typ lokality: Přírodní zajímavosti
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Středočeský kraj, okres Praha-západ

U řeky: Sázava

Na řeku Sázavu je ve Středočeském kraji mnoho krásných vyhlídek. Jedna z nich je ze skalnatého vrcholku Hadí skály do údolí, těsně před městysem Davle, kde se Sázava vlévá do Vltavy. Okružní trasa vede nenáročným, převážně lesním, terénem v délce 6 km. Výchozím bodem je obec Petrov, z které se vydáme po žluté. 

PetrovPetrovPetrov

Z centra Petrova kopíruje žlutá chvíli silniční komunikaci č. 104 směrem na Jílové (ul. U Ručiček) a těsně u přechodu pro chodce zatáčí doprava na polní cestu, která nás po chvíli dovede do smíšených lesů přírodní památky Třeštibok. Do tohoto místa ústí i závěrečná část okružní stezky, kterou se pak budete vracet zpět. (Zde možné parkování).

Petrov, cesta na Hadí skálu

Zpočátku se v lese křižují ještě další cesty, které si tu vytvořili cyklisté a rodiny s kočárky, takže nenechte se zmást a u včelích úlů zatočte vpravo. Lesní stezka je pohodlná a dobře značená, takže za 2 km jste u Hadí skály, 100 m nad řekou, na vyhlídce Třeštibok. Svůj název získala podle vzhledu členitých skal, o které se při velkých vodách tříštily vory při voroplavbě. Na jižních stráních s prvky skalní stepi, jejichž horní části jsou zalesněny, se vyskytuje ještě původní fauna a flóra středních Čech a území je považováno za důležitý biokoridor. Ani skála nenese své jméno nadarmo. Setkat se tu můžete se zmijí obecnou, slepýšem, mlokem, užovkami, ještěrkou i výrem. Břidlicový povrch horniny je jako stvořený pro vyhřívání, proto se mějte na pozoru při kochání se pohledem ze skalnaté stráně do údolí řeky Sázavy na protější Luka pod Medníkem a železniční trať do Pikovic.

Petrov, cesta na Hadí skáluPetrov, cesta na Hadí skáluPetrov, cesta na Hadí skálu

Petrov, vyhlídka Třeštibok

Pokračujeme lesem po žluté a sejdeme přes potok do udržované chatové osady Na Zlatých dolích a dále do osady Bohuliby, o které se z historických pramenů dozvíme o středověké těžbě zlata, pstruhové vodě Záhořanského potoka a počátcích českého trampingu. Dnes tudy prochází cyklotrasa a navazuje na těžbou zlata proslulé území Jílového u Prahy. Bohuliby jsou samostatnou částí obce Petrov, kde se zlaté doly uzavřely v roce 1968. Jméno získaly snad proto, že místní lid byl velmi zbožný či snad na tom měl podíl zdejší výskyt zlata, kdo ví…

Petrov, vyhlídka TřeštibokPetrov, cesta do osady Na Zlatých dolíchPetrov, osada Na Zlatých dolích

Petrov, osada Na Zlatých dolích

Cesta začíná z údolí mírně stoupat a vede okolo nově vznikající moderní zástavby do polí a pastvin. K dalšímu rozcestníku nedojdeme, a pokud ano, můžeme pokračovat směrem na Jílové a napojit se na naučnou stezku Jílovské vyhlídky. V opačném případě se asi 10 kroků vrátíme a odbočíme na zatravněnou polní cestu, která vede pod stožáry elektrického vedení. Pohodlná rovinatá cesta nás dovede zpět k výchozímu místu. V tomto úseku sice není stezka nijak značena, ale další možnosti zde ani nejsou.

 Petrov

GPS: 49°53'17.955"N, 14°26'25.120"E


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 24. 10. 2020
svátek:Nina
dnes:
sobota 24.10.
13 °C
zítra:
neděle 25.10.
11 °C