www.infoglobe.cz » LOKALITY » Rozhledna Špulka

Rozhledna Špulka - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Rozhledna Špulka
Typ lokality: Rozhledny
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Středočeský kraj, okres Benešov

Cestou k rozhledně Špulka, která dostala název podle dřevěné špulky na nitě, se dozvíte něco málo o ptačí říši z naučné Ptačí stezky. Lbosín u Divišova je na návštěvníky perfektně připraven. Hned po vjezdu do obce je první parkoviště, druhé o pár set metrů dále, vše popsáno a směrovkami označeno, takže výchozí místo Ptačí stezky, která vás dovede zhruba za kilometr na kopec Březák (533 m n. m.), nemůžete minout. Právě na jeho vrcholu se tyčí ocelová konstrukce rozhledny, která byla vkusně zkombinována se smrkovým a modřínovým dřevem. Záměr architekta se povedl, stavba dokonale splývá s místní krajinou.

Ptačí stezka

Ptačí stezkaPtačí stezkaPtačí stezka

rozhledna Špulka

Po mírném stoupání přejdeme z obecní asfaltky na zpevněnou polní a později lesní cestu. Po celé trase vás provází dřevěné naučné tabule, které formou kvízu doplní znalosti o vybraných druzích zde žijících ptáků. Zcela jistě se také zdržíte na některém z odpočívadel. Děti vás nenechají minout bez povšimnutí např. uměle vytvořenou tůni (rybník Brčálník), které vévodí vodník a kde si se zapůjčeným dřevěným prutem zkusí své umění. Vodník ale není jedinou řezbářsky a umělecky zpracovanou pohádkovou postavou…

Ptačí stezkaPtačí stezka

Trup rozhledny Špulky tvoří ocelový tubus, kolem kterého se vine ocelové točité schodiště na 30 metrů vysokou vyhlídkovou plošinu o průměru necelých 6 metrů. Zde máte Benešovsko, Kutnohorsko i Posázaví jako na dlani. Za dobré viditelnosti jsou prý k vidění Krkonoše se Sněžkou, ale my to štěstí bohužel neměli. Při pohledu dolů rozeznáte význam kamenného dláždění u paty rozhledny, které kopíruje tvar mikroregionu CHOPOS. Dřevěné trámy po celém obvodu pak dotváří design špulky.

rozhledna Špulka

Rozhledna je volně přístupná, ale kdo má zájem, přispěje do místní pokladničky. Prostor je pochopitelně opatřen kamerovým systémem. Turistickou známku s rozhlednou Špulka zakoupíte ve stánku s občerstvením. A protože je přístupová stezka k rozhledně pro pěší i cyklisty, k dispozici je tu i uzamykatelný stojan pro kola. Venkovní kronika – to jsou tabule a jiné cedulky s nápisy názvů spolků, organizací a jmen lidí, kteří nějakým způsobem přidali ruku k dílu. Spolu s informačními panely okolních obcí utváří vkusné anrée k rozhledně.

cesta k rozhledněu rozhledny Špulkycesta k rozhledně

Text a foto: Monika Babická

GPS: N 49°47.60780', E 14°49.54283'

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.12.2019
Přijďte si vychutnat zvláštní kouzlo Vánoc na nejstarší tržiště v Trnavě. Náměstí sv. Mikuláše bude od 13. do 15. prosince hostit stará středověká řemesla i živý adventní kalendář.
8.12.2019
V roce 2026 bude Slovensko spolu s Finskem hostit titul Evropské hlavní město kultury, který má upozornit na bohatství a rozmanitost daných zemí v Evropě. Zároveň má vyzvednout společné rysy obou zemí.

7.12.2019
Vánoční atmosféru ve vsetínském zámku ode dneška navodí výstava s názvem Skleněné Vánoce. Představí současné i historické skleněné vánoční ozdoby a dekorativní i umělecké sklo. Výstava potrvá do 19. ledna 2020.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 9. 12. 2019
svátek:Vratislav
dnes:
pondělí 9.12.
5 °C
zítra:
úterý 10.12.
0 °C