Rozkoš - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Rozkoš
Typ lokality: Přehrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: u řeky Úhlavka

U řeky: Úhlavka

Přehrada Rozkoš

Přehrada byla vystavěna jako boční intervenční nádrž napájená přivaděčem dlouhým 2,34 km z řeky Úpy pomocí vzdouvacího objektu jezu pro tento účel vybudovaného ve Zlíči v blízkosti Babiččina údolí. Přivaděč je dvojitého lichoběžníkového profilu ve dně a ve spodní části je opevněný betonem a při spádu 0,753 má max. kapacitu 150 m3.s-1. Přivaděč kříží tři silniční mosty a jeden most železniční. Nádrž samotná je rozdělená sypanou hrází, tzv. Rovenskou, 1,7 km dlouhou s 200 m betonovým přelivem na menší část asanační s rekreačním využitím (severní) a větší část účelovou s možností poklesu hladiny až 9 m (jižní). Tato střední hráz v případě naplnění ochranného prostoru může být plně zaplavena 160 cm pod úroveň max. kóty hladiny. Zhruba uprostřed Rovenské hráze se nachází vtoková věž přepouštěcího objektu s tabulovým uzávěrem na rouře JS 1500 mm. Tímto objektem lze přepouštět z menší části do jižní strany nádrže potřebné objemy vody. Střední hráz je až po přeliv na koruně opatřena vozovkou 4 m širokou. V jižní části vodního díla přehrazuje údolí hlavní sypaná hráz 412 m dlouhá se středním těsněním a injekční (revizní) štolou. Štola o světlosti 320/240 cm je založena 2 m pod povrchem pevných slínovců a sloužila k vysokotlaké injektáži spojovací clony. Odvádí prosáklou vodu. Do návodního líce hráze je předsazena vtoková věž s tabulovými uzávěry na dvou výpustných rourách, které ústí na vzdušní straně segmentovými uzávěry do Rozkošského potoka. Rozkošský potok odvádí v délce 3,49 km vodu do Metuje (max. 6 m3.s-1). Návodní líc hlavní hráze je opevněn betonovými tvárnicemi, vzdušní líc s pojezdní lavicí je zatravněn. Po koruně hráze vede asfaltová vozovka 6 m široká. Hlavní hráz nemá žádný bezpečnostní přeliv, tuto funkci supluje jez ve Zlíči, jehož výškové uspořádání zaručuje, že se nádrž nepřeplní. Napouštění nádrže a převádění povodní se děje pomocí vzdouvacího objektu jezu Zlíč při vtoku do přivaděče. Úpa je přehražena v šíři 20 m jezovým polem - dutou ocelovou klapkou výšky 3,15 m. Kóta max. vztyčené klapky je 282,95 m n.m. V pravém pilíři jezu je strojovna se zdvihacím mechanismem a v protilehlém levém pilíři rybochod, limnigraf a nouzový obtok. Z nadjezí po pravém břehu Úpy je v délce 1 km vedena inundační hrázka s komunikací.
Vodní nádrž se nachází v oblasti Ratibořic, Nového Města nad Metují a Náchoda. Celkový objem nádrže 88.208 mil. m3. Plocha při maximální hladině 1001.250 ha
Vodní nádrž Rozkoš, s nadsázkou též přezdívaná Východočeské moře, je vodní dílo na Rozkoši v Úpsko-metujské tabuli. Podle rozlohy je osmou největší přehradou v České republice.
Účelem vodního díla je protipovodňová ochrana, nadlepšení průtoků v Labi, rekreace, vodní sporty a chov ryb pro sportovní i komerční využití. Ochrannou funkci plní ve vztahu k řece Úpě, která se vlévá do Labe. Rozkoš je zastávkou tažného ptactva, je zde provozován sportovní rybolov.
Maximální plocha nadržené vodní plochy je 1001,3 hektarů.
Hlavní výtoková hráz je v koruně 412,5 metrů dlouhá a vede po ní 6 metrů široká asfaltová silnice, samotná koruna je 8,5 metrů široká a její výška nad základem je 26,4 metrů. Zajímavé je, že přehrada nemá bezpečnostní přeliv, jeho funkci plní vzdouvací objekt ve Zlíči.
Samotná nádrž je rozdělena tzv. Rovenskou hrází do dvou částí, hráz je 1,7 kilometrů dlouhá a na západní straně u Spyty je opatřena 200metrovým betonovým přelivem.
Nádrž je napájena Rozkoší, Rovenským potokem a přivaděčem z Úpy. Přivaděč z Úpy je dlouhý 2,34 kilometru.
Stavba přehrady byla započata v roce 1951, ale následující rok byla stavební činnost přerušena. Od roku 1964 pokračovaly započaté práce a přehrada byla dostavěna roku 1969. Přivaděč z Úpy byl dobudován v roce 1972.
Přehrada je ve správě Povodí Labe.

Celkový objem nádrže: 76,154*106 m3

Foto: Wikipedia.com

 

 

 

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.5.2021
Už od tohoto měsíce vás Oravská galerie zve na vyhlídkovou plavbu po Oravské přehradě spojenou s prohlídkou expozic tradičního lidového umění na Slanickém ostrově. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 míst vás přepraví k jednomu z nejnavštěvovanějších kulturních míst Oravy.
10.5.2021
Dobré zprávy pro lyžaře přicházejí z rakouských Korutan. Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher opět otevírá své brány. Na sjezdovkách čekají na lyžaře více než 3 metry sněhu.
7.5.2021
Dnes vám představíme přírodní i kulturní památky, které se dostaly na předběžný seznam UNESCO.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v České republice:

Česká republika

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Praha – procházka centrem města

Brno – hlavní město Moravy

Kroměříž – podmanivá krása

ČR, Český Krumlov – za historií do jižních Čech

Kutná Hora: skvost středních Čech

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 5. 2021
svátek:Žofie
dnes:
sobota 15.5.
16 °C
zítra:
neděle 16.5.
14 °C