www.infoglobe.cz » LOKALITY » Zoologická zahrada Liberec

Zoologická zahrada Liberec - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Zoologická zahrada Liberec
Typ lokality: Zoologické a botanické zahrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Liberec

Liberecká zoologická zahrada je nejstarší zoo v České republice. Na ploše 13 hektarů je chováno vice než 170 druhů zvířat.

Tygr

                          

Historie

Dne 2. července 1895 zde založil místní ornitologický spolek Geflügelpark (ptačí koutek) a později také voliéru v městském parku, přístupnou veřejnosti od roku 1904. Další rozšíření bylo vysazení labutí na nedalekém jezírku a založení srnčí ohrady na nedaleké louce. Centrem zoologické zahrady se stal dřevěný domek v tyrolském slohu, zvaný jako "Čapí hnízdo". Alfred Hübner jej sem přenesl z německo-české výstavy roku 1907. Kolem "Čapího hnízda" se postupně rozrůstal areál, až se začalo uvažovat o přeměně na poměrně malou zoologickou zahradu. Tato snaha však ztroskotala během první světové války na nedostatku financí.

Po skončení války a po vzniku Československa se liberecký magistrát snažil zachovat věhlas města. Z tohoto důvodu bylo postavení zoo prioritní. Pro realizaci byl založen spolek Tiergarten, jenž roku 1919 otevřel zoologickou zahradu pro veřejnost. Prvním ředitelem se stal Erich Sluwa, který vedl zoo do roku 1945. V meziválečném období bylo zoo neznámé a po otevření pražského zoo v roce 1931 bylo v izolaci. V letech 1939 – 1945 se v zoo chovalo asi 500 zvířat ze 134 druhů. Zahrada i tak měla charakter spíše zvěřince. Na příliš malé ploše bylo moc zvířat a navíc byla zahrada uspořádána neprakticky a vystavovala zvířata jen v létě. 

Pavilon slonůTygr bílýPony

Po skončení války byl celý areál v dezolátním stavu a začaly se ozývat hlasy pro zrušení zoo. Až za ředitele Jířího Badalce (od roku 1954) se zahrada začala specializovat na ohrožené druhy. Roku 1957 byl vybudován pavilon ptáků, výběh medvědů a roku 1960 stáj pro zebry a srub pro zubry. Prestože nebyla možná spolupráce se západními zahradami a Liberec ztratil statut krajského města a s tím i část dotací, rozvoj zoo i tak pokračoval. Od roku 1962 je zde pavilon paviánů, roku 1966 se dokončil pavilon pro šimpanze, 1970 bazén pro lachtany a 1975 pavilon pro slony. Za dalšího rěditele Josefa Janečka byl postaven (roku 1982) objekt pro tučňáky a v roce 1984 objekt pro dravé ptáky. Pavilon pro žirafy a nosorožce byl dokončen roku 1987, v témže roce byl zahájen chov sněžných levhartů.

BuvolecPavilon žiraf

Současnost

V současnosti je ředitelem zoologické zahrady MVDr. David Nejedlo. Zoo chová 170 druhů zvířat v celkovém počtu téměř 1000 kusů. V roce 2005 měla zahrada celkovou návštěvnost 339 435 lidí.

Mezi její úspěchy se řadí odchování samečka takina zlatého, oslů somálských, orlů kamčatských, orlosupů bradatých nebo krokodýla čelnatého.

 

GPS: 50°46'35.623"N, 15°4'33.474"E

                            

Text: Václav Zamba

Foto: Wikimedia Commons, foto č.1, č.2, č.3, č.4, č.5, Dr.Killer, Olga007

Vloženo: 6.5.2010

 

Související články:

Hurá do Liberce

ČR: Liberec - Vídeň severu

 

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

17.8.2022
V Bardějovských lázních můžete v průběhu neděle 21.srpna 2022 vzdát hold císařovně Alžbětě – zvané Sisi, která se zde léčila prostřednictvím akce Alžbětinský den.  
16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 17. 8. 2022
svátek:Petra
dnes:
středa 17.8.
18 °C
zítra:
čtvrtek 18.8.
22 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X