přehrada Hostivař - Česká republika

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Přehrady

Přehrady se staví z mnoha důvodů. Jedním z nich je zabezpečit dodávky vody rovnoměrně běhěm celého roku. Dalším z důvodů proč se přehrady staví je ochrana před povodněmi. Také se budují pro výrobu elektrické energie i když jejich výkon není nijak obrovský. Za to mají jen velmi nízký dopad na životní prostředí. Přehrady jsou zde například. Přehrada Hostivař, Přehrada Dalešice, Labská Přehrada či Přehrada Lipno.
Hostivař
Typ lokality: Přehrady
Kontinent: Evropa
Stát: Česká republika
Lokace: Praha 10 - Hostivař

U řeky: Botič

Hostivařská přehrada (vodní nádrž Hostivař)

Je přehradní nádrž na jihovýchodním konci Prahy, leží na potoce Botič, je to největší přírodní koupaliště v Praze a jedno z největších v Česku.

Přehrada slouží především k ochraně proti povodním a k rekreačním účelům.

Ze severní a částečně i jižní strany je přehrada obklopena lesoparkem. Jižní strana však patří především dvěma plážím. Větší přední pláž (ve směru od Hostivaře a sídliště Košík) je částečně travnatá, částečně písečná a jsou na ní kromě obvyklého vybavení také hřiště na plážový volejbal, tenis, nohejbal apod. Na konci pláže je vodní tobogan. Zadní menší pláž (s hlavním příchodem od Jižního Města a od Petrovic) je nudistická. V poslední době se Hostivařská přehrada stává během léta také místem kulturních akcí, např. koncertů. Je však i oblíbeným místem rybářů. Jde o mimopstruhový revír označovaný jako Botič 2. Kromě kaprů, cejnů a některých dravých ryb jsou zde loveni také úhoři.

Trocha historie

V místech nynější Hostivařské přehrady protékal Botič podobnou krajinou, jaká je nyní v oblasti přírodní památky Meandry Botiče (úsek Botiče těsně pod hrází přehrady). Asi v polovině tohoto toku byl tzv. Mouchův mlýn. V této oblasti bylo už dříve postaveno několik koupališť. První zaznamenaný pokus je z roku 1924, kdy fotbalisté SK Hostivař přehradili tzv. pátou tůň. Toto jednoduché koupaliště však už po roce zničila menší povodeň. Nejdéle vydrželo koupaliště z roku 1950, které postavili členové Sokola Hostivař. Kromě hlavního 50m bazénu mělo ještě dva menší bazény a další vybavení. Fungovalo až do výstavby Hostivařské přehrady, dnes leží na jejím dně. Po velké povodni z 8. července 1958 bylo rozhodnuto vybudovat přehradu. Její výstavba probíhala v letech 1961-1963, napuštěna byla v roce 1964. Pro rekreační účely bylo na sousedním úbočí vysazeno 240 ha lesa a náhorní část byla upravena jako park. V okolí přehrady byly vybudovány vycházkové cesty.

Přehrada se brzy po svém napuštění stala oblíbeným místem rekreace Pražanů, i když zpočátku ještě celá neležela na území Prahy. Největší slávu zažila zřejmě v 70. letech, kdy sem dokonce vedla pravidelná rekreační autobusová linka městské dopravy (linka číslo 226) z náměstí Míru.

V současné době vodní dílo spravuje organizace Lesy hlavního města Prahy.

 

Rozloha: 43,8 ha

Délka hráze: 2,5 km

Šířka hráze: 400 m

Max. hloubka: 12 m

Stálý objem nádrže: 1,34 mil. m3 

Maximální objem: 2,150 mil. m3

Max.výška hladiny: 249,0 m n.m.

 

 

Foto: Wikipedia.com

zpět


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

18.11.2020
Žijeme v době, kdy je cestování hodně omezené, proto jsme se vám rozhodli sestavit redakční výběr cestovatelských podcastů. Alespoň na chvilku vás přenesou na blízká i vzdálená, záhadná i exotická místa.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 11. 2020
svátek:Emílie
dnes:
úterý 24.11.
-1 °C
zítra:
středa 25.11.
0 °C