www.infoglobe.cz » LOKALITY » Hrady, zámky, tvrze » Hrad Modrý Kameň

Hrad Modrý Kameň - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Hrad Modrý Kameň
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Banskobystrický kraj

Městečko Modrý Kameň se nachází nedaleko okresního města Velký Krtíš na jihu středního Slovenska. Dominantou městečka je hradní vrch s historickým zámkem. V něm Slovenské národní muzeum zřídilo Muzeum loutkařských (bábkarských) kultur a hraček, jediné tohoto zaměření na Slovensku.

Modry Kamen

Modry KamenHrad Modrý Kameň založili ve 12. století. Záhy po svém vzniku se stal majetkem významné uherské rodiny Balašů. Postupně se z důvodu své strategické polohy změnil na protitureckou pevnost. V roce 1575 se Turci hradu zmocnili a v roce 1593 ho na útěku před císařskými vojsky podpálili a vyhodili do vzduchu. Majitelé chtěli hrad obnovit, avšak po nové válce s Turky byl znovu zničen. V roce 1730 Gabriel Balaša postavil na dolní části zříceného hradu barokní zámek. Horní hrad zůstal v ruinách a sloužil panstvu na procházky a vyhlídku.

Poslední majitelkou hradu bola hraběnka Almášiová, jež v roce 1923 celý areál prodala československému státu. Objekt následně sloužil na různé účely a dost zchátral. Od roku 1991 se hrad stal sídlem Okresního vlastivědného muzea, jež předtím bylo v nedaleké Dolní Strehové.

Modry Kamen

Dnes se v areálu nachází SNM – Muzeum loutkářství a hraček hrad Modrý Kameň jako specializované muzeum s celoslovenskou působností, zaměřené na dokumentaci dějin a současnosti loutkového divadla, dějin a vývoje dětské hračky, a také dějin zdejšího regionu.Modry Kamen Na nádvoří hradu stojí originální kočovná divadelní maringotka, jejíž příjezd v minulosti potěšil děti i dospělé v mnohých městech a vesnicích na území dnešního Slovenska i v zahraničí. V expozici jsou zastoupeny i ukázky loutkářství z evropských a exotických zemí.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Slovenské národné múzeum


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 27. 6. 2022
svátek:Ladislav
dnes:
pondělí 27.6.
19 °C
zítra:
úterý 28.6.
21 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X