Hrad Tematín - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Hrad Tematín
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace:

U řeky: Váh

Tento zimní výlet do slovenských hor potěší hlavně ty, kteří rádi objevují neznámá místa. Výstup na romantický hrad Tematín ležící v kopcích Povážského Inovce je neopakovatelným turistickým zážitkem.

Cestujete – li autem z českého území, tak se do cíle dostanete za necelý den. Tematín je ukrytý v zalesněných kopcích pohoří Povážský Inovec, které je lemováno Váhem od Trenčína po Piešťany. Ve středověku bylo toto horstvo důležitým prostorem  sloužící k ochraně obchodních cest Povážím a Ponitřím. Vznikly tu tak tři významné pevnosti - Beckovský, Topoľčianský a Tematínský hrad, které měly za úkol střežit severozápadní hranici uherského království. Jejich zdaleka viditelné siluety jsou dnes nejen neodmyslitelnou ozdobou Povážského Inovce, ale i velkými turistickými lákadly v jinak nepříliš navštěvovaném pohoří. Tematínský hrad je ze všech tří zmíněných pevností od civilizace vzdálen nejvíce, je tak velmi působivý a krásný.

Většina návštěvníků si jako výchozí bod na Tematín volí turistické středisko Bezovec (748 m.n.m.), které leží na hřebeni Povážského Inovce. Stojí tu několik chat a v zimě je místo hojně navštěvováno lyžaři. Bezovec totiž patří mezi největší skicentra západního Slovenska. Najdeme zde šest sjezdovek, z nichž některé jsou připraveny uspokojit potřeby náročnějších lyžařů. V případě nedostatku sněhu nebo jako vítaná změna stereotypního lyžařského programu se z Bezovce vyráží na hrad Tematín. Cesta po hřebenovém chodníku zabere necelou hodinu času. Můžeme se však vydat i z opačné strany, z vesnice Lúka. Zaparkujeme před hospodou a jdeme po modré značce na celodenní okružní výlet. Výstup na Tematín z Lúky je ojedinělým zážitkem nejen pro svou odlehlost a výškový rozdíl, ale rovněž kvůli zajímavé okolní přírodě. Chodník prochází přírodní rezervací Tematínské vrchy, která se může pochlubit vzácnou teplomilnou vegetací a symbiotickou faunou. Na členitém vápencovém a dolomitovém reliéfu se střídají bukové s dubovými lesy, lesostep i drobné stepní loučky, terén je na mnoha místech zpestřován roklemi a stržemi. 6 km dlouhá trasa nám z mnoha míst nabízí daleké výhledy do roviny Pováží, za dobré viditelnosti takéna protilehlé Bílé a Malé Karpaty. Nejpřitažlivější jsou však pohledy na přibližující se zříceninu hradu Tematína. Každého zřejmě zaujme nejen jeho kontrastnost s okolními lesy díky jeho barvě, ale také značná velikost zříceniny, ukryté vysoko v horách.

Častým cílem návštěvníků hradu je terasa pod nejvyšší věží, z níž se otevírá úžasný výhled směrem na Pováží. Dole v nížině lze rozeznat Nové Město nad Váhom, Piešťany, v dálce atomovou elektrárnu Jaslovské Bohunice. Obzor je uzavřen rovnými hřbety Bílých Karpat s Velkou Javorinou a Lopeníkem. V popředí a na západě vystupují homole Malých Karpat, kde lze rozeznat siluetu Čachtického hradu.

Hrad Tematín nikdy neoplýval přepychem a byl neútulnou, studenou pevností. Svědčí o tom zpráva z roku 1688, podle níž veškerý cenný hradní inventář představoval jediný zlatem vyšívaný ubrus. Oč méně byl Tematín útulný, o to krutější bylo jeho vězení. Kdo se do něj dostal, tak už v něm většinou zůstal. Hradu dominovala čtyřboká hranolová věž, která byla spolu s obytným palácem sevřená mohutnými hradbami. Vzhledem ke své pozici na vysokém horském hřebeni byl hrad prakticky nedobyvatelný. Nedostupnost a velká vzdálenost od hlavní cesty v údolí Váhu se však v dalších staletích stala pro hrad nevýhodou, a ten tak postupně ztrácel na významu.

Když budete na Tematíně, byla by škoda vrácet se zpět stejnou cestou. Procházka svéráznou krajinou Tematínských vrchů je totiž opravdovou lahůdkou. Z Tematína se proto vydáme po modré značce k už zmiňovanému lyžařskému středisku Bezovec. Cestou se otevře několik dalších překrásných výhledů zpět na hrad a nejvyšší partie pohoří. Další kilometry vedou po širokém a z části odlesněném hřbetu Povážského Inovce. Překonáme sedlo se silnicí a po červené zamíříme směrem na jih. Otevřou se krásná panoramata do údolí Nitry a na protilehlé horstvo Tríbeč.

Vpředu se tyčí vrch Marhát a vlevo ve svazích malebně roztroušené samoty. Po dalších dvou kilometrech chůze se u bývalé hájovny pod Kostolným vrchem zleva připojí modrá značka, po níž následně odbočíme vpravo směrem na Gonovie lazy. V zaniklé osadě je další rozcestí, kde rovněž odbočíme doprava. Naposledy můžeme na obzoru spatřit siluetu Tematína a klesáme směrem do doliny. Pokud právě nenarazíme na autobus, čeká nás ještě přibližně 5 km po silnici do Lúky, kde jsme tento výlet začali.

 

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Patrik, Patrícia
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X