Kapušiansky hrad - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Kapušiansky hrad
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace:

U řeky: Torysa

Kapušianský hrad nalezneme severovýchodně od Prešova na východním Slovensku v pohoří Stráže nad obcí Kapušany.

Cestu na Kapušianský hrad můžeme započít u železniční stanice v obci Kapušany. Průvodcem nám bude zelená turistická značka. Z obce se vydáme Hradní ulicí, přejdeme říčku Sekčov a po skalnatém terénu dojdeme až ke hradní bráně. Ruiny Kapušianského hradu jsou poměrně celistvé a skýtají se nám odtud velmi pěkné pohledy na město Prešov, pohoří Stráže a lze také spatřit Ondavskou vrchovinu a Beskydské předhoří.

Ústřední stavbou hradu je čtyřprostorový palác, ke kterému na jihu přiléhá uzavřené nádvoří. Na jeho kratších stranách byli dodatečně zbudovány dvě nižší, obývané budovy. Do hradu se vcházelo bránou přes východní objekt. Prostory hradu rozšiřuje předhradí se zbytky hospodářských budov, řemeslnických dílen a obytných staveb pro služebné a stráž. Vstup do předhradí byl z venkovní strany zabezpečen hranolovou baštou. Na vnitřní straně jsou patrné zbytky strážnice. Hrad se může pochlubit architektonicky pozoruhodným detailem a to sice, že je zde zachovaný záchod v síle stěny paláce.

Okolí Kapušianského hradu je součástí přírodní rezervace Kapušianský hradní vrch o rozloze 18,1 ha. Nacházejí se zde vzácné teplomilné lesní a lesostepní společenstva rostoucí na andezitové skále. Kapušianský hradní vrch patří do celku Stráže pro který jsou typické jeho vulkanické vyvýšeniny. Jsou to zbytky třetihorních sopek. Nejvyšší vrch Stráž (740 m) převyšuje nedalekou Košickou kotlinu o téměř 400 metrů. Avšak ti, kdo by se chtěli z vrcholu rozhlédnout do krajiny by byli nejspíše zklamaní, protože tato významná krajinná dominanta je porostlá hustým  lesem. Telekomunikační věž na vrcholu bohužel není upravená jako rozhledna a tak si musíme vystačit jen s pohledem na věž, kříž, drobnou kapličku a skupinku skal. Níže, o něco dál severozápadním směrem se nachází Lysá stráž (696 m) a vede na ni také značená turistická stezka.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google EarthLokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
28.6.2022
Aktuální ročník festivalu Hudební léto nabídne 10 nezapomenutelných koncertů a uměleckých vystoupení z různých hudebních žánrů. Příznivci kvalitní hudby se opět můžou těšit na bohaté kulturní léto v lázeňském městě Trenčianské Teplice.
25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 30. 6. 2022
svátek:Melánia
dnes:
čtvrtek 30.6.
18 °C
zítra:
pátek 1.7.
20 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X