Likava - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Likava
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Ruzomberok

U řeky: Váh

Hrad Likava stojí na severozápadnom cípe Liptova. Prvýkrát je zmienený v 14. storočí, kedy bránil prechod cez rieku Váh a významnú obchodnú cestu, ktorá viedla z Považia na Oravu a ďalej do Poľska.

Hrad Likava stojí na severozápadním cípu Liptova. Poprvé je zmiňován ve 14. století, kdy bránil přechod přes řeku Váh a významnou obchodní cestu, která vedla z Pováží na Oravu a dále do Polska.

Na hrad Likava se můžeme vydat z obce Likavka od autobusové zastávky Likavka – hrad na jejím horním konci. Z hlavní silnice spojující Liptov s Oravou a město Ružomberok s Dolním Kubínem odbočíme doprava a po červené turistické značce vyjdeme ven z vesnice. Dostaneme se na louku pod hradem, vnoříme se do lesa a po krátkém stoupání odbočíme z červené a za chvilku se ocitneme pod hradní bránou. Hrad Likava se tyčí na vápencové skále ve výšce 630 metrů a zejména na jih a východ nabízí překrásné výhledy. Nejlépe je vidět část Liptovské kotliny a Chočské vrchy.

  

Horní hrad tvoří zbytek podkovové věže, severní, jižní a východní palác, které obklopují malá nádvoří. Východní palác s pozůstatky hradní kaple byl v 16. století částečně upraven na dělovou baštu. K tomuto jádru na západní terase přiléhá první předhradí se vstupní věží, kterou chrání pětiboká bašta. Později zde došlo ke změné komunikačních poměrů. Vstup branou byl ze západu zazděn a hrad se otevřel z východní strany přes druhé předhradí a budovu vnitřní brány. V 17. století byl vstup do hradu zabezpečen předbráním, jehož zeď je dodnes viditelná. Později pod zdí vykopali studnu, která je přístupná schodištěm ve skalním tunelu, ale dnes již zasypaná.

  

Východištěm naší cesty na hrad je obec Likavka, která se rozkládá v údolí stejnojmenného potoka na pravém břehu Váhu. Likavkou prochází důležitá dopravní tepna spojující dolní Liptov s Oravou. Likavka se řadí mezi nejstarší osady v Liptově, avšak datum jejího vzniku není přesně známo. Pouze se přepokládá, že byla založena už v 11. nebo 12. století. Na hradním vrchu se archeologům podařilo odkrýt sídliště púchovské kultury a velkomoravské sídliště, které dávné osídlení tohoto místa naznačuje.

V minulosti byla Likavka osadou vážských vorařů. S příchodem manufaktur a průmyslové výroby se mnoho obyvatel přesunulo za prací do sousedního Ružomberoku. V době osvobozovacích bojů se místní obyvatelé zapojili do povstání, za což je stihl krutý trest. Za obcí v lokalitě Kramariská pod Chočom fašisté popravili jedenáct vlastenců. Tuto událost dnes připomíná památník. Nejvýznamější sakrální stavbou obce je novogotický kostel sv. Juraja z roku 1880. V obci se pravidelně koná dětský folklorní festival, což je dokladem toho, že se zde zachovávají folklorní tradice.

  

Likavka je jediným východiskem do Chočských vrchů, které se dělí na tři podcelky. Ten nejzápadnější se jmenuje Choč a je významnou krajinnou dominantou Oravy a Liptova. Jeho nejvyšší vrch Velký Choč (1611 m) výrazně převyšuje okolí a patří k nejhezčím vyhlídkovým slovenským vrchům. Za dobré viditelnosti lze spatřit okolní pohoří Západních Karpat, na severu Babí horu a Pilsko, na východě Tatry a Roháče, na jihovýchodě Nízké Tatry a na jihozápadě Velkou a Malou Fatru.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X