Muráň - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Muráň
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Banskobystrický kraj

Hrad Muráň, třetí nejvýšše položený hrad na Slovensku, byl postaven jako královský strážní hrad ve výšce 935 metrů.

Na hrad se vydáme po červené turistické značce z náměstí obce Muráň. Červená značka vede společně s modrou severním směrem. Asfaltovou cestou projdeme podél školy na okraj obce. Z cesty odbočíme doprava do borovicového lesa. Půjdeme po úzké cestě, pak po staré hradní cestě. Dvakrát přetneme asfaltovou cestu a stoupáme po strmém svahu Cigánky. Po levé straně je možné vidět kopce národní přírodní rezervace Poludnica. Kolem pramene se dostaneme k rozcestí hrad Muráň – Horáren. Odbočíme doprava na luční hřeben se salaší upravenou na turistickou chatu. Odtud pokračujeme po zelené značce, která vede kolem památníku a kamennými schody jdeme vzhůru na hradní plošinu. Hrad je oblíbeným místem vycházek, protože za pěkného počasí nabízí překrásné panoramatické výhledy na okolní krajinu. Pohledy do okolí nám jistě umocní tři informační tabule s přesným popisem toho, co na každé straně můžeme vidět.

Původní středověký hrad zabíral jihozápadní výběžek vrcholové plošiny chráněný z tří stran skalními stěnami obezděnými hradbou. Na severozápadním okraji takto opevněného prostoru stála hranolová obytná věž. Hlavní obytnou fuknci plnil palác s přistavěnou kaplí, jejíž zbytky přečnívají do prostoru obezděné zahrady. Druhá obytná budova se nachází u jižní hradby, kde je i druhá kaple. Rozpoznatelné jsou také zbytky hospodářské budovy, žentouru a dalších objektů. Hrad umožňoval průjezd ve vstupní věži chráněný výše postavenou hranolovou věží. Na dopravu děl a jiných těžkých břemen zřídili na okraji severovýchodního srázu mechanický výtah.

  

Nejčastějším východiskem na hrad je obec Muráň. Ze stavebních památek se v obci dochovala klasicistická dvojpodlažní stavba z roku 1800, která dnes slouží jako budova obecního úřadu. Sakrální památkou je novogotický římsko – katolický kostel sv. Juraja, dokončený roku 1893. K cenným památkám patří i rokoková socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. Obec je i významným centrem ochrany přírody v Národním parku Muránská planina. V blízkém okolí obce se nachází několik cenných přírodních lokalit. Na planině bylo dosud objeveno 38 krasových pramenů, přes 50 ponorů a vývěrů, více než 150 jeskyní a 15 propastí. Na jihovýchodním okraji Muránské planiny se tyčí dobře viditelný vrchol Cigánka. Vrch s okolím na ploše 44,2 ha je od roku 1984 vyhlášen za přírodní rezervaci. Severně od obce Muráň se nachází přírodní památka Líščia diera, 101 metrů dlouhá jeskyně, která je veřejnosti nepřístupná. Ze zadní strany Cigánky je odlesněné a málo členité území nazvané Velká lúka. Začiná zde naučná stezka Velká lúka – hrad Muráň. Trasa měří dva kilometry a dá se projít za jednu hodinu.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X