Viniansky hrad - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Hrady, zámky, tvrze

V této rubrice naleznete tipy na výlet na hrady, zámky, zříceniny a tvrze v ČR, aktuální informace o zámeckých prohlídkách, otvírací době v běžném režimu, parkování, zajímavosti a odkazy na mapu a další články. V rubrice můžete třídit podle krajů v pravém menu. Slovenské hrady a zámky jsou zpracované zde.

Viniansky hrad
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Dolní Zemplín

Viniansky hrad, z něhož se do dnešních dnů dochovaly už jen ruiny, stále přitahuje množství turistů.

Region Zemplín ukrývá mnoho přírodních ale i historických krás a památek. K nejznámějším turistickým lokalitám tohoto nádherného koutu Slovenska určitě patří Zemplínská Šírava, kterou domácí s láskou přezdívají "Slovenské moře". Když vás však už omrzí slunění, koupání, rybaření, veslování, či jiné vodní radovánky, určitě se vydejte prozkoumat i její blízké okolí.

Viniansky hrad
My jsme si za cíl našeho výletu zvolili zajímavou zříceninu hradu, která se hrdě tyčí na kuželovitém vrchu v jihozápadní části Vihorlatských vrchů, nad obcí Vinné v okrese Michalovce.

Vinianský hrad
Vznik hradu je dodnes nejasný
Vinianský hradJelikož se o vzniku hradu do dnešních dnů dochovalo jen velmi málo informací, můžeme se pouze domnívat, jak to s jeho vznikem skutečně bylo. Většina historických pramenů se přiklání k názoru, že Viniansky hrad byl pravděpodobně postaven někdy v druhé polovině 13. století a měl sloužit na ochranu obchodní cesty Via Magna vedoucí z Potisí do Polska. Jak to již s hrady bývá, i tento zažil vládu více majitelů, odolával menším i větším poškozením, až ho nakonec začátkem 18. století nechal císař zbourat, ale naštěstí jeho dílo nebylo dokonáno úplně, a tak zde ještě i dnes můžeme obdivovat alespoň pozůstatky hradních zřícenin.

Obnova hradu
Dnes kromě turistů a milovníků historie můžete na hradě potkat i skupinku nadšenců z občanského sdružení Zemplínsko-užská hradní cesta. Ti se snaží nejen o záchranu tohoto unikátního hradu, ale také o jeho propagaci. Pokud vše půjde hladce, tak i o jeho oživení, a to například v podobě hradních her či různých workshopů. Při obnově navíc používají původní středověké techniky a postupy, čímž si sice práci vůbec neulehčí, ale na druhé straně hrad si díky nim ponechá svého dávného ducha, který jistě svou jedinečnou atmosférou dýchne i na vás. Další raritou je, že pracují v dobovém oblečení, takže ještě i svým vzezřením perfektně zapadají do prostředí.

Vinianský hrad
Cesta na hrad
Pokud si za svůj výchozí bod zvolíte nedalekou obec Vinné, k zřícenině hradu se dostanete po modré a následně žluté turistické značce příjemným vycházkovým tempem, za necelou hodinku. Ještě do nedávna obklopovala hrad soustava mohutných valů a ze strany od Michalovců byl zarostlý hustými keři, ale dnes je i zde patrný odvedený kus práce. Okolí hradu bylo vyčištěno od vegetace, a tak se zde odkrývají zajímavé výhledy na okolní krajinu.

Vinianský hrad

Vinianský hradVinianský hrad
Vinianské jezero
Pokud se vám zdál tento výlet příliš krátký, vřele vám doporučujeme i návštěvu nedalekého Vinianského jezera. Uprostřed nádherné přírody, v pěší dostupnosti od Vinianského hradu a pouze 3 km od Zemplínské Šíravy, leží malé kulaté Vinianské jezero, jehož rozloha dosahuje 8 ha a průměrná hloubka se pohybuje okolo 3 metrů. Toto uměle vytvořené jezero, které dnes slouží hlavně k rekreaci, vzniklo vytvořením hráze a přivedením vody z Vinianského potoka do sedla na úpatí vrchů Marečková a Šútovo. Jezero je vhodné ke koupání, jízdu na člunu, pro vodní sporty i rybolov.

 
Text: O. Maňáková
Foto: Barbora Kováčová

Překlad: Stanislava Waniová


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X