Štrbské pleso - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Jezera, rybníky, vodopády

 

Štrbské pleso
Typ lokality: Jezera, rybníky, vodopády
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Vysoké Tatry

U řeky: Poprad

Strbske plesoLokalita jezera s jedinečným panoramatem tatranských štítů patří tradičně k nejvyhledávanějším cílům turistů ve Vysokých Tatrách a ne náhodou se dostala mezi 77 kandidátů v celosvětovém internetovém hlasování o nových sedmi divech světa. Štrbské pleso s plochou necelých 20 hektarů leží v nadmořské výšce 1346 metrů nad mořem. Je to druhé největší jezero na slovenské straně Vysokých Tater (po Velkém Hincovém plese – přes 20 ha) a jeho hloubka dosahuje až 20 metrů.

Strbske pleso

První objekt na břehu jezera postavil hrabě Szentiványi v roce 1872, čím zahájil výstavbu sanatorií a hotelů v této lokalitě. Některé z nich dnes dotvářejí typické panorama Štrbského plesa stejně jako silueta velkého skokanského můstku, vybudovaného před mistrovstvími světa v lyžování FIS v roce 1970. Jde hlavně o hotely Patria a Panorama z druhé poloviny 20. století, zajímavé na první pohled svou architekturou. Na počátku 21. století začala rozsáhlá rekonstrukce nejstarších objektů na břehu jezera. Po obnoveném hotelu Solisko přišly na řadu léčebný dům Hviezdoslav a další zchátralé staré objekty v jeho sousedství, z nichž vznikl luxusní komplex hotelu Kempinski. Už v roce 1880 je na jezeře doloženo přístavní molo s přístřeškem pro čluny. Jezero se využívalo nejen na rekreační plavby, sportovní rybolov či koupání, ale v zimním období i na získávání ledu pro chladírenské účely.

Strbske pleso

Čluny na jezeře jezdily až do 70. let 20. století, kdy tuto činnost zakázali z důvodu vysokého znečištění vody a v důsledku nedisciplinovanosti návštěvníků. Tradici člunů na jezeře obnovili až po třech desetiletích pod přísnou kontrolou ochranářů, kteří chrání mimo jiných živočichů a rostlin zejména výskyt vzácného druhu ryby síh maréna (Coregonus maraena). K dispozici jsou dřevěné pramice pro 3 až 5 osob nebo kanoe, za příplatek si lze pronajmout loď i s veslařem.

GPS: 49°7'19.999"N, 20°3'30.999"E

Strbske pleso

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tatry Mountain Resorts, vizualizace: J&T Group


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Cyril a Metod
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X