www.infoglobe.cz » LOKALITY » Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy

Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Banskoštiavnické vodní nádrže – tajchy
Typ lokality: Přehrady
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Banskobystrický kraj, okolí Banské Štiavnice, Štiavnické vrchy

Pokud se zeptáte, co to jsou tajchy (tajch – odvozeno z německého teich = rybník), potom asi většina lidí jen pokrčí rameny a neví, o co se jedná, přitom jde o unikátní díla techniky, jež se rozhodlo chránit i mezinárodní společenství, když v roce 1993 zapsalo Banskou Štiavnici s jejími technickými památkami do seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Tajchy jsou umělé vodní nádrže vybudované v průběhu několika století v okolí Banské Štiavnice, jež sloužili jako rezervoár vody, zdroj energie na pohon báňských strojů při těžbě a úpravě rudy. Šlo o hydrotechnická řešení, jež zásadním způsobem ovlivnila dosavadní způsoby dobývání rud drahých kovů v regiónu Banské Štiavnice. Základem vodohospodářské soustavy v oblasti Banské Štiavnice, jež se nachází v perimetru povodí (sběrné území vodního toku) přítoků řek Hron a Ipeľ, kde neexistují větší vodní toky, je vzájemné propojení vodních nádrží otevřenými příkopy a vodními štolami. Na zachytávání srážkových vod sloužil důmyslný systém sběrných struh, vedených tak, aby přiváděly vodu do nádrže z plochy mnohem větší než bylo samotné povodí, a dokonce umožňovaly převod vody z jednoho povodí do druhého. Z tajchů se potom voda rozváděla systémem náhonů na několikanásobné použití k důlním čerpacím strojům a zařízením na úpravu rud ve stoupách. Od začátku 16. do konce 19. století bylo v regiónu vybudovaných do 60 vodních nádrží, jež obsahovaly sedm milionů kubíků vody. Asi 40 z nich sloužilo potřebám důlní činnosti, ostatní potom na pohon různých nedůlních zařízení nebo například i na zásobování obyvatelstva vodou. Délka záchytných struh dosahovala až 72 kilometrů, rozvodných struh a náhonů až 57 kilometrů. Díky vodě mohly štiavnické doly začít zavádět vodosloupné stroje, jež byly v polovině 18. století nejhospodárnějšími motory na světě a na celé století vyřešily otázku čerpání důlních vod. Banská Štiavnica v tom období využívala nejprogresivnější technologii v Evropě. Vytlačila ji až pára a elektřina, kdy tajchy pomalu začaly ztrácet svou původní funkci.

 

 

Historie

Budování tajchů bylo úzce spojeno s osobností Matěje Kornela Hella (1653-1743), jenž v letech 1712-1715 postavil tajch Velká Vindšachta, přebudoval a rozšířil tajchy Evička a Spodná Vindšachta, a postavil 7 čerpacích zařízení na vodní pohon, s jejich pomocí v krátké době vyčerpal všechnu vodu z tehdy zatopených dolů a umožnil nový rozvoj hornictví v tomto regiónu. Rozhodujícím pokračovatelem výstavby vodních nádrží v okolí Banské Štiavnice byl od roku 1729 Samuel Mikovíni Jeden z tajchov(1686-1750), jenž vyprojektoval, vybudoval, opravil nebo zrekonstruoval většinu vodních nádrží i rozsáhlý systém povrchových sběrných struh a také podzemních propojovacích štol. Dotvořil tak ucelený vodohospodářský systém nádrží, který definitivně vyřešil otázku energetické základny dolů v banskoštiavnickém rudném revíru nejen na celý zbytek 18. století, ale převážně až do začátku 20. století. Vznikla originální vodohospodářská soustava s více než 50 nádržemi a sítí přiváděcích struh a náhonů, vodních štol a dalších vodohospodářských objektů. Dodnes se zachovala asi polovina vodných nádrží, i když už s pozměněnou vodohospodářskou funkcí.

 

Současnost

KlingerNakolik se jedná o vodní nádrže, tvořené zemními hrázemi, hlavní důraz se dnes klade právě na jejich bezpečnost. V rámci jejich obnovy se budují zároveň i nové dnové výpusty a bezpečnostní přepady, jež jsou nevyhnutné na to, aby se s vodou v nádrži dalo manipulovat a tajchy tak neohrožovaly území pod nádrží. Hlavním cílem rekonstrukce tajchů je zabezpečit jejich funkčnost, ale vodohospodáři přitom monitorují i kvalitu vody v nádržích, co umožňuje – po ztrátě jejich původní funkce – využít jejich potenciál i na nové společensko-ekonomické aktivity. Tajchy se tak mohou stát jedním ze základních fenoménů rozvoje (cestovního ruchu) regiónu Banská Štiavnica. Na to je však nutná dobrá koordinace všech zainteresovaných složek působících v oblasti cestovního ruchu – od města Banská Štiavnica až po jednotlivé subjekty podnikající v této oblasti.

Přestože vodní nádrže dnes už neplní své původní poslání, neztratily svůj význam ani v současnosti. Některé z nich se využívají jako rezervoár pitné nebo užitkové vody, většina se zejména v letní sezóně využívá na rekreační účely, některé na sportovní rybolov a některé už nemají žádné konkrétní využití. Sběrné a přívodné struhy jsou většinou už nefunkční. Tělesa struh se v současnosti využívají jako turistické značkované trasy, některé jako lesní nebo polní obslužné komunikace, lyžařské běžecké trasy, většina z nich však není v krajině označena a mnohé z nich už nejsou ani rozpoznatelné. Přesto všechny dnes existující vodní nádrže a další objekty mají poměrně velkou vodohospodářskou důležitost. Jejich význam se ukazuje i v širších souvislostech. Blahodárně ovlivňují klimatické podmínky prostředí, v němž jsou integrovány, příznivě působí na vzdušnou vlhkost prostředí, zmenšují rozdíly mezi denní a noční teplotou především v létě a na podzim, a mají zmírňující účinek na vysoušecí větry. Z tohoto hlediska vzrůstá jejich nová funkce rekreačních středisek, nenásilně zakomponovaných do krajiny.

 

Text/Foto: O. Kubáčková

Překlad: J. Výborný


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X