Branč - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Branč
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Trnavský kraj, okres Senica

U řeky: Myjava

V jihozápadní části Slovenska nad obcí Podbraní se na kuželovitém kopci tyčí zřícenina hradu Branč, který se řadí mezi nejkrásnější vyhlídková místa v této oblasti s výhledem do širokého okolí. Můžeme z něj spatřit Malé i Bílé Karpaty a vzdálenější vršky v Rakousku.

Teď něco z historie….

Hrad pochází z 12.století a byl postaven na přilehlých pozemcích Sobotiště (vesnice se sobotními trhy), jejichž původním vlastníkem byl trenčínský župan Baš. Hrad byl různě směňován za jiné majetky a dostal se do rukou uherského krále Karla Roberta. V roce 1394 daroval král Zikmund Branč svému přívrženci Stiborovi ze Stiboři. Po vymření jeho rodu získal majetek Pongrácz ze Sv. Mikuláše a využíval hrad jako základnu při loupeživých vpádech na majetky svých odpůrců. K jeho smrti se váže i legenda o smrti loupeživého rytíře. Vypráví, jak se pán zmocnil násilím hradu, zavraždil bývalé majitele a jednou večer, zůstal na hradě sám. Spatřil pootevřené dveře do podzemí a vydal se chodbou, která neměla konce. Najednou se ozval silný pískot a cosi mu vlétlo do tváře. S bolestí a poslepu odháněl dýkou „cosi“ a druhý den ráno byl nalezen podrápaný a s dýkou v hrudi. Loupeživý rytíř se možná sám zabil a vedle něho leželo jen tělo mrtvého netopýra. Tak si spravedlnost našla cestu.

V druhé polovině 17. století při náboženských vzpourách se hrad změnil v žalář a byli zde mučeni protestanti. Od května 1674 sloužil jako přechodné vězení pro odsouzené na galeje. V období protihabsburského povstání začal hrad upadat, šlechta bydlela na statcích a zámcích a jediný kdo hrad spravoval byl kastelán. Začátkem 18. století bylo majiteli úmyslně poškozeno a znefunkčněno obranné zařízení a hrad zůstal neobydlený. V současnosti jsou již dochovány pouze zbytky obvodových zdí. Podle pověsti se po nich prochází branská černá paní, kterou kdysi její otec proklel, neboť na každém nápadníkovi našla chybu. Nyní zde bloudí nocí a hledá někoho, kdo by jí prokletí zbavil. Odvážlivec se totiž nesmí polekat jejích proměn, třeba v žábu, nebo hada a dodnes se nikdo takový nenašel.

Po prohlídce se můžeme vydat místní krajinou po naučné stezce v obci Sobotiště, která nás seznámí s její minulostí i současností.

GPS: 48°43'44.796"N, 17°26'43.872"E

Text: Monika Babická

Foto: Google.com


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X