Bzovík - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Bzovík
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Zvolen

Ruiny pevnosti Bzovík se nacházejí na jihu středního Slovenska v Banskobystrickém kraji, jen asi 8 kilometrů od města Krupina. Leží jižně od zastavěného území stejnojmenné obce Bzovík na nízké vyvýšenině v Krupinské planině.Pevnost Bzovík

Trochu z historie

Už v první třetině 12. století postavil Lampert z rodu Hont-Pázmányů spolu se svou ženou a synem klášter na počest prvního uherského krále Štefana. Románský dvouvěžový kostel spolu s klášterem v průběhu 15. století často čelil útokům, přitom několikrát vyhořel. Vždy ho však následně opravili. V tomto období prošel areál také gotickou přestavbou. Pevnost BzovíkPo porážce uherských vojsk v bitvě u Moháče se klášter znovu dostal do centra pozornosti. V roce 1530 feudální oligarcha Zikmund Balassa obsadil bzovícký klášter a z obavy před nebezpečím tureckého vpádu ho začal důkladně přestavovat na nedobytnou pevnost. Starou románskou jižní věž proměnil na pozorovatelnu, celý klášter dal obehnat vysokou zdí se čtyřmi nárožními baštami a kolem pevnosti vznikl také vodní příkop. Poté, co klášter dobyla a zpustošila Tökölyho povstalecká vojska, pevnost se koncem 17. století stala znovu majetkem církve a došlo k její barokní přestavbě. Další období už spělo jen k nenávratnému zániku kdysi významné pevnosti. Od první třetiny 20. století se pevnost přestala využívat úplně a začala chátrat. Během druhé světové války utrpěl Bzovícký klášter velkou újmu, vnitřní budovy se změnily na rumiště a severní věž byla zbořena. Od roku 1964 je zapsán mezi kulturní památky.

Co vypráví pověst

Jako snad každý hrad nebo pevnost i Bzovík má svá tajemství a záhady. Asi nejznámější pověst, spojená s touto pevností, je tak trochu strašidelná. Podle ní se noc co noc po jejích zdech prochází velice utrápený a zoufalý přízrak dcery urozeného pána Balaše. Mnichové, které její otec vyhnal z kláštera ji unesli, zuřivě se na ní pomstili a v utrpení ji nevinnou připravili o život. Chuděrka však ani po smrti nenašla klid a tak každou noc bloudí po zdech a srdceryvně sténá a naříká.

Pevnost Bzovík

Současný stav pevnosti

Pevnost BzovíkZ areálu bývalé protiturecké pevnosti se do dnešních dní zachovaly už jen ruiny, které však i dnes dávají jasný obraz o rozsahu a uspořádání původních budov. Z kdysi skutečně překrásných budov kláštera, se žel, dodnes zachovala už jen gotická sakristie, přestavěná na kapli. Ostatní budovy se nezachovaly a také jejich základy už značně zarostly vegetací. Pevnost BzovíkPřestože ruiny pevnosti při zběžném pohledu zvenku působí velice impozantně a zachovale, po vstupu do areálu už na návštěvníka působí o něco horším dojmem. Částečná rekonstrukce tam sice proběhla, avšak ne příliš citlivě, jak by si historická památka daných rozměrů zasloužila. Výrazný zásah nepříliš vhodně zvoleného postupu při obnově pevnosti je vidět například ve snaze o přizpůsobení pevnosti moderní době zavedením elektroinstalace nebo při osazení kovových zárubní v baštách, a také při necitlivém použití betonu během částečné rekonstrukce. Pevnost BzovíkV jedné z bašt jsou dokonce vybudovány točité betonové schody, na první pohled sice zajímavé, avšak kazí celkový historický dojem z památky. Na čtyřech nárožních baštách jsou jasně vidět otvory pro děla nebo renesanční valené klenby s lunetami. Přestože pevnost nepatří k hojně vyhledávaným cílům, rozhodně stojí za návštěvu, a tím i za poznání dalšího z malebných koutů Slovenska a části jeho historie.

Jak se tam dostat?

Pevnost leží hned za stejnojmennou obcí Bzovík a je ji vidět už od hlavní silnice, takže není těžké tam trefit. Přímé autobusové spojení do obce pravidelně jezdí z nedalekého města Krupina, a vydáte-li se tam na výlet, pravděpodobně tam budete přestupovat. Až ke zříceninám se dá dostat autem. V obci u kostela je potřebné odbočit směrem na obec Uňatín, dále pokračujete přímo a asi po 400 metrech u druhé odbočky doleva se vydáte po vedlejší štěrkové polní cestě, která vás dovede až před přístupový most k pevnosti. S parkováním zatím také není problém. Zaparkovat můžete přímo na cestě nebo u odbočky hned vedle pevnosti. V obci je i železniční stanice, takže se můžete vydat klidně i vlakem. Z nádraží je to příjemná procházka dlouhá asi 3 kilometry.

GPS:  48°18'56.84"N, 19°05'21.62"E

Pevnost Bzovík

Text a foto: O. Kubáčková

Překlad: Jiří Výborný


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X