www.infoglobe.cz » LOKALITY » Čachtice

Čachtice - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Čachtice
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Nové Mesto nad Váhom

U řeky: Dudváh

Nad obcí Čachtice na jihozápadním Slovensku se na vrchu vypíná zřícenina tajemného Čachtického hradu.

Nejkratší trasa na hrad vede z obce Višňová. Z té lze k hradu vystoupat dvěma cestami. Jedna, značená zelenými turistickými značkami vede od parkoviště na jižním okraji vesnice. Stoupá po jižním svahu hradního vrchu až k bráně hradu. Druhá cesta směřuje ze severního okraje Višňové po žluté turistické značce. Musíme přejít most přes řeku, překročit silnici a strmým údolím vystoupat nahoru. Motoristé mají možnost dojet z Čachtic po asfaltové cestě až k parkovišti pod hradem. Výhled z romantických zřícenin Čachtického hradu (375m) je vskutku jedinečný. Na severu je vidět malebná krajina Myjavské pahorkatiny a v pozadí Bílé Karpaty s Velkou Javorinou. Západním směrem hledíme na Bradlo a v dálce hrad Branč. Na jih a východ se nám otvírá Povážský Inovec a údolí řeky Váhu.

Žádný hrad na Slovensku není spojen s tolika příběhy a legendami jako právě Čachtický hrad. O osadě Čachtice se zmiňují archivní dokumenty již v roce 1263 jako o příslušenství Nitranského hradu. Potřeba zabezpečit hranici s českým královstvím vedla i zde k výstavbě kamenné pevnosti, jejíž jádro stálo už v roce 1273. Majiteli hradu byli Matúš Čák, Stiborovci a po vymření tohoto rodu se hrad dostal do rukou Michala Országha. Jeho dědicové měli hrad v držení až do roku 1567. Poté vlastnila hrad Uršula Kanizsaiová, které panství vyměnil za její hrad Kaniszu císař Maxmilián II. V roce 1604 převzala jménem svého šestiletého syna a dcer správu hradu vdova Alžběta Bathoryová. Fakta o ní tvrdí, že nejčastěji pobývala v Sarvári nebo na hradech Léka a Kerezstúr, přechodně se pak zdržovala na panství Ecsed nebo bratislavském a vídeňském paláci. V Čachticích se objevovala jen příležitostně. Vezmeme – li v potaz celou historii Čachtického hradu, tak její účinkování zde bylo jen nepatrnou epizodou. Mnohé praktiky, které jsou této šlechtičně připisovány, jako například koupání v krvi mladých pannen, jsou pravděpodobně výmyslem jezutiy Ladislava Thuróczyho, který příběh o Čachtické paní sepsal v díle Ungaria suis cum Regibus compendia data, vydaném roku 1729 v Trnavě.

Dnes je díky filmu a literatuře dobře známá pod přezdívkou "krvavá hraběnka". Ta však není spojována jen s hrůzostrašnými příběhy, ale koluje o ní i několik hodně úsměvných historek a pověstí. Po smrti Alžběty Báthoryové si Čachtické panství rozdělili její syn Pavel a jeho sestra Kateřina provdaná za Jiřího Drugetha. V roce 1671 byl popraven Pavlův syn, krajinský soudce František II. Nádasdy, který patřil mezi hlavní představitele protihabsburského Wesselényiho spiknutí. Majetek mu byl zkonfiskován a roku 1695 královskou komorou předán dalšímu majiteli. Počátkem 18. století v době Rákocziho protihabsburského povstání sídlila na hradě dislokovaná posádka císařkých vojáků. V bojích značně poškozený hrad poté nějaký čas sloužil jako vězení, ale v roce 1799 vyhořel a zůstal tak zcela opuštěný.

  

Jádro pevnosti je hradbami uzavřený prostor se zbytkem neobvyklé pětiboké věžě, která byla klínem nároží postavena proti jedné přístupové cestě. Na východní straně k hradbě přiléhal dlouhý obytný trakt a na západě ještě rozeznatelný obdélníkový palác. V severozápadním nároží byla obrana posílena dodatečně nadstavěnou podkovovitou baštou, ve které zřídili kapli. Opevnění zpevňovala zdvojená parkánová zeď, jejíž fragmenty jsou viditelné hned na několika místech horního hradu. Na severní straně je hradní areál rozšířen prvním předhradím s náznaky hospodářských budov. V dobách, kdy byl hrad ohrožován Osmany disponoval ještě druhým předhradím. Nádvoří zpřístupňuje brána, ke které nad šíjovým příkopem vedl most.

Nejznámějším východiskem a zastávkou při cestě na Čachtický hrad je bezesporu pod hradem ležící obec Čachtice. Tam najdeme renesanční zámek ze 17. století, ve kterém je umístěná vlastivědná expozice Trenčianského muzea zaměřená na dějiny Čachtic a okolí. Kromě pravěkých archeologických nálezů se v okolí Čachtic nachází i Čachtický kras s mnoha krasovými jevy a nepřístupnou Čachtickou jeskyní. Ta je puklinového charakteru a byla prohlášena za chráněný přírodní výtvor. Vznikla chemickou činností vody a tvoří spletitý systém v tří kilometrovém vápencově – dolomitovém komplexu Dropliaka. I Čachtický hradní vrch vypínající se nad údolím potoka Jablonka je z přírodovědného hlediska velmi zajímavý. Na strmých svazích zde roste vegetace s mnoha chráněnými druhy rostlin a s výskytem vzácných druhů hmyzu.

GPS: 48°42'43.776"N, 17°47'13.633"E

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X