www.infoglobe.cz » LOKALITY » Dobrá Voda

Dobrá Voda - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Dobrá Voda
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Trnava

U řeky: Blava

Nad malebnou obcí Dobrá Voda v horské kotlině Malých Karpat na jihozápadním Slovensku se nacházejí ruiny hradu Dobrá voda. Hrad obklopuje krajina Dobrovodského krasu.

Vycházku na hrad je nejlepší započít ve středu obce Dobrá voda, kde lze případně zaparkovat automobil. Vedle kostela se nachází významná křižovatka turistických tras, ze kterých si zvolíme červenou značku. Je jí označená Štefánikova magistrála směřující kolem římskokatolické fary na severozápad ke hřbitovu. Červená značka vede přímo přes hřbitov a za ním se noří do jehličnatého lesa. Ocitáme se v Dobrovodském krasu s rozlohou asi 60 km², ve kterém se nacházejí zřídla, jeskyně, ponory a jezírka. Pro výstup ke zřícenině Dobrovodského hradu použijeme stezku, která odbočuje z hlavní trasy. Bývalého strážního hradu ze 13. století dosáhneme rychle.

Typickým znakem hradu Dobrá Voda je dvojice hranolových věží s mezilehlým obdélníkovým palácem. K východní věži přiléhal malý dvůr s cisternou, kde upoutá i zachovaná výlevka z hradu. Tento útvar byl základní částí horního hradu, ke kterému na východě přistavěli nádvoří. Zakončuje ho stavba všeobecně považovaná za gotickou kapli. Podle novějších názorů mohl být tento objekt součástí paláce, který spolu s nádvořím tvořil samostatnou opevněnou sídlení jednotku. Ten byl rozšířen na západě o předhradí, jehož obranu posílili dělovou baštou a vstup před bránou barbakánem. Vzhledem k hrozbě osmanských výbojů byl ještě zbudován rozlehlý dolní hrad s hospodářskými budovami zabezpečený dělovými baštami. Přístupová cesta na horní hrad vedla čtyřmi branami.

  

Východiskem vycházky na hrad je obec Dobrá Voda, která je známá především jako působiště nejvýznamějšího bernolákovského básníka Jana Hollého, který zde v letech 1843 – 1849 dožíval poslední období svého života. Ján Hollý je pochovaný na místním hřbitově. Připomínkou jeho života a tvorby je Pamětní síň J. Hollého nacházející se v objektu fary nad kostelem. Klasicistní kostel Narození Panny Marie byl postaven na místě starého gotického kostela a pochází z roku 1820. Na náměstí před kostelem se tyčí kamenný pranýř z roku 1718. Jižním směrem z obce vede modře značená trasa k romantické zřícenině kostela a kláštera sv. Kateřiny. Kostel byl postaven v roce 1618 a zasvěcen byl sv. Kateřině, která se podle legendy na tomto místě zjevovala hraběti a poustevníkovi Jánovi Apponyimu. Františkáni klášter opustili poté, co byl roku 1786 zrušen císařem Josefem II. Od té doby klášter pustl. Připomínkou jeho někdejší slávy je dnes jen část zdí kostelní lodě, kláštera a věže. O částečnou obnovu této cenné historické památky se v současnosti starají dobrovolníci, kteří renovovali i nedaleký malý úsek lesní úzkorozchodné železnice. V blízkosti kláštera se nachází zajímavý lovecký zámek Planinka. Byl postaven v letech 1774 – 1775 a od té doby se spolu s okolním lesem stal místem lovů na divočáky. Scházelo se zde bohaté panstvo a v roce 1808 sem dokonce zavítal císař František II. se svou manželkou. K pěkně zrenovovanému bývalému loveckému zámku Planinka vede asfaltová cesta.

GPS: 48°36'2.691"N, 17°32'17.028"E

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google.com, Google Earth

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X