www.infoglobe.cz » LOKALITY » Dolina Bielej vody

Dolina Bielej vody - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Dolina Bielej vody
Typ lokality: Přírodní zajímavosti
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Poprad

Národní přírodní rezervace se nachází na severní straně Tater v katastru obce Tatranská Javorina v Prešovském kraji. S 13 km je nejdelším údolím Vysokých Tater s množstvím velkých bočních údolí. Je obklopena hřebenem Kozího Wierchu a Woloszynou ze západu, vysokotatranským hřebenem z jihu a bočním rozštěpem Široké z východu. V posledním zmíněném masivu, který je budován převážně vápenci se vyskytují zajímavé krasové útvary. Jedním z nich je nedávno objevená jeskyně Měsíční stín s úctyhodnými rozměry. 

Bielovodským údolm protéká horská bystřina Bílá voda, která vzniká soutokem Zeleného a Litvorového potoka pod skelným prahem Kačacího údolí. Na polské straně se Bílá voda vlévá do Dunajce. 

Hlavní údolí má v pramenné části 4 vysoce zavěšená údolíčka. Pod Vysokou a Rysy leží Těžká dolina. Nacházejí se v ní dvě plesa: Horní Zmrzlé a Těžké, pod kterým je 12 m vysoký Těžký vodopád. Východně leží Kačací dolina, která klesá skalním prahem do hlavní doliny. Najdeme zde Hviezdoslavův vodopád s výškou 15 m a také Zelené Kačací pleso a Kačací doliny. Turistům přístupná je Litvorová dolina. Na jejím nejnižším stupni se nachází Litvorové pleso. Další dolinou je Svišťová dolina s miniaturním Hrubým plesem.

Levostranná boční Žabí Bielovodská dolina skrývá na svém ostře ohraničeném dně dvě Bielovodská Žabí plesa, které jsou 4. a 10. největšími plesy na slovenské straně Tater. Dvě velké doliny na polské straně obsahují i tři největší Tatranská plesa. Jsou hojně navštěvovanou turistickou lokalitou, což je v kontrastu s klidnou slovenskou Bielovodskou dolinou. 

Dolina Bílé vody je pro turisty přístupná od Lysé Poľany. V létě ji můžeme projít po celé délce po modře značených stezkách přes Prielom (2 288 m nm) na Zbojnickou chatu a dále až do Tatranské Lomnice, resp. do Starého Smokovce. Ze zamrznutí kotle v horní části doliny se ještě dá zeleně značkovaným chodníkem přejít přes Polský hřeben (2 200 m nm) ke Slezskému domu ve Velické dolině a dále až do Tatranské Polianky, resp. do Starého Smokovce. V zimě je otevřena pouze její spodní část k Bielovodské Poľaně.

... a ještě něco ... 

V ledových dobách vyplnil Bielovodskou dolinu největší tatranský ledovec. Zabíral přes 3 300 ha, dosahoval délku 13 km, tloušťku 330 m a místy šířku až 1,5 km. Po zániku ledovce se stala dolina Bílé vody učebnicovou ukázkou ledovcové země v tzv.. postglaciální vývojové etapě. Můžeme zde najít nádherné ledovcové kary s plesy, a na více místech lze identifikovat morénové valy.

 

Text: Z. Megerssová 

Překlad: Waniová Stanislava

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2022
Po dvouleté a místy až tříleté pauze znovu ožívají kulturní akce na severovýchodě Slovenska. Region okresů Bardějov a Svidník je známý především osobitostmi rusínské kultury, nebo až do středověku sahající tradice Bardějovského jarmarku.
21.5.2022
Aktuální číslo časopisu Krásy Slovenska vycházejícíhoí od roku 1921 přináší zajímavý rozhovor se slovenským reprezentantem v dráhové i silniční paracyklistice Jozefem Metelkou, pozve vás na toulky přírodou, dozvíte se o našich sousedech – Ukrajině v kostce a budete pozvaní na celoslovenské setkání čtenářů časopisu.
11.5.2022
Zveme vás na 57. setkání čtenářů časopisu Krásy Slovenska, které se uskuteční od 27. do 29. května 2022 v nádherném prostředí rekreačního střediska Malinô Brdo a bude věnované ke stému výročí časopisu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST ve Spojeném království:

Spojené království

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Londýn – „pupek světa” na Temži

Southampton – lodě, lodě, lodě

Oxford – vzdělanost na každém kroku

Seaford – výlet k Sedmi sestrám

Brighton and Hove – nejlepší místo pro život

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 24. 5. 2022
svátek:Ela
dnes:
úterý 24.5.
16 °C
zítra:
středa 25.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X