Muráň - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Muráň
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Banskobystrický kraj

Hrad Muráň, třetí nejvýšše položený hrad na Slovensku, byl postaven jako královský strážní hrad ve výšce 935 metrů.

Na hrad se vydáme po červené turistické značce z náměstí obce Muráň. Červená značka vede společně s modrou severním směrem. Asfaltovou cestou projdeme podél školy na okraj obce. Z cesty odbočíme doprava do borovicového lesa. Půjdeme po úzké cestě, pak po staré hradní cestě. Dvakrát přetneme asfaltovou cestu a stoupáme po strmém svahu Cigánky. Po levé straně je možné vidět kopce národní přírodní rezervace Poludnica. Kolem pramene se dostaneme k rozcestí hrad Muráň – Horáren. Odbočíme doprava na luční hřeben se salaší upravenou na turistickou chatu. Odtud pokračujeme po zelené značce, která vede kolem památníku a kamennými schody jdeme vzhůru na hradní plošinu. Hrad je oblíbeným místem vycházek, protože za pěkného počasí nabízí překrásné panoramatické výhledy na okolní krajinu. Pohledy do okolí nám jistě umocní tři informační tabule s přesným popisem toho, co na každé straně můžeme vidět.

Původní středověký hrad zabíral jihozápadní výběžek vrcholové plošiny chráněný z tří stran skalními stěnami obezděnými hradbou. Na severozápadním okraji takto opevněného prostoru stála hranolová obytná věž. Hlavní obytnou fuknci plnil palác s přistavěnou kaplí, jejíž zbytky přečnívají do prostoru obezděné zahrady. Druhá obytná budova se nachází u jižní hradby, kde je i druhá kaple. Rozpoznatelné jsou také zbytky hospodářské budovy, žentouru a dalších objektů. Hrad umožňoval průjezd ve vstupní věži chráněný výše postavenou hranolovou věží. Na dopravu děl a jiných těžkých břemen zřídili na okraji severovýchodního srázu mechanický výtah.

  

Nejčastějším východiskem na hrad je obec Muráň. Ze stavebních památek se v obci dochovala klasicistická dvojpodlažní stavba z roku 1800, která dnes slouží jako budova obecního úřadu. Sakrální památkou je novogotický římsko – katolický kostel sv. Juraja, dokončený roku 1893. K cenným památkám patří i rokoková socha sv. Jana Nepomuckého z konce 18. století. Obec je i významným centrem ochrany přírody v Národním parku Muránská planina. V blízkém okolí obce se nachází několik cenných přírodních lokalit. Na planině bylo dosud objeveno 38 krasových pramenů, přes 50 ponorů a vývěrů, více než 150 jeskyní a 15 propastí. Na jihovýchodním okraji Muránské planiny se tyčí dobře viditelný vrchol Cigánka. Vrch s okolím na ploše 44,2 ha je od roku 1984 vyhlášen za přírodní rezervaci. Severně od obce Muráň se nachází přírodní památka Líščia diera, 101 metrů dlouhá jeskyně, která je veřejnosti nepřístupná. Ze zadní strany Cigánky je odlesněné a málo členité území nazvané Velká lúka. Začiná zde naučná stezka Velká lúka – hrad Muráň. Trasa měří dva kilometry a dá se projít za jednu hodinu.

Text: Denisa Arvajová

Foto: Google, Google Earth


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 5. 7. 2022
svátek:Cyril a Metod
dnes:
úterý 5.7.
17 °C
zítra:
středa 6.7.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X