www.infoglobe.cz » LOKALITY » Muzeum v zámečku Betliar

Muzeum v zámečku Betliar - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Muzeum v zámečku Betliar
Typ lokality: Hrady, zámky, tvrze
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: Košický kraj

U řeky: Slaná

Zámeček (Kaštieľ) Betliar patří mezi nejkrásnější zachovaná šlechtická sídla na Slovensku. Ukrývá se uprostřed rozsáhlého parku ve stejnojmenné obci nedaleko Rožňavy. Původně lovecký zámeček postavili na místě bývalého středověkého opevněného hrádku v údolí řeky Slaná v Košickém kraji. Dnešní podoba romantické dvoupodlažní budovy se čtyřmi rohovými věžičkami odpovídá rozsáhlým stavebním úpravám na konci 19. století. Po druhé světové válce se z obytného sídla stalo muzeum historického nábytku a bydlení, jež po rozsáhlé rekonstrukci zámečku v 90. letech spadá od roku 1996 pod Slovenské národní muzeum.Betliar

Zámeček Betliar obklopuje jeden z nejhezčích a největších anglických parků na Slovensku, v němž rostou vzácné cizokrajné dřeviny, ale i domácí duby a smrky. Daří se tu největší magnolii ve střední Evropě. Několik desítek starých dřevin však zničila vichřice začátkem léta 2010. V parku se nachází vodopád, jeskyně a tři fontány, z nichž dvě se využívaly jako bazény na koupání. Park v minulosti sloužil na lov i různé sportovní aktivity, jako byl kriket a tenis. Na místě tenisového kurtu dnes najdeme už jen zelenou louku s tzv. čínským pavilonem, v němž se odkládalo sportovní náčiní.

Slovenské národní muzeum – Muzeum Betliar spravuje tři stálé expozice: zámeček v Betliaru, hrad Krásna Hôrka a Mauzoleum v Krásnohorském Podhradí. Expozice v prostorách zámečku je zaměřena na život a bytovou kulturu uherské šlechty v 18. a 19. století. Vznikla z původního mobiliáře a uměleckých sbírek více příslušníků hraběcí rodiny Andrássyů. Tvoří ji téměř 50 obytných místností a další prostory – osm koupelen, garderoba, pracovní místnosti.

Muzeum dnes spravuje přibližně 25 000 sbírkových předmětů. Mezi nejzajímavější z nich patří suvenýry ze zahraničních cest bývalých majitelů zámku: lovecké trofeje z exotických zvířat, výstroj japonského samuraje nebo dvě starověké mumie. Jedna stará asi 3000 let pochází z období Nové říše a jde o pozůstatky egyptského kněze sloužícího bohu Amonovi. Druhá dvoutisíciletá patří dítěti, mumifikovanému technologií nazývanou kartonáž. Významnou část expozice tvoří historické tisky a rukopisy z 15. – 20. století ve více jazycích. Početná je sbírka novin a časopisů, jež obsahuje evropské i americké tituly od denního tisku přes rozličné odborné časopisy až po sportovní, lovecké nebo módní magazíny.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Slovenské národní muzeum


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
29.6.2022
Evropská environmentální agentura sestavila žebříček nejkvalitnějších vod na koupání v rámci Evropské unie. Dobrou zprávou je, že až 85% evropských měst má vodu na koupání v excelentní kvalitě. Jak obstály jednotlivé krajiny resp. lokality, se dozvíte v následujících řádcích.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 6. 7. 2022
svátek:Patrik, Patrícia
dnes:
středa 6.7.
15 °C
zítra:
čtvrtek 7.7.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X