www.infoglobe.cz » LOKALITY » Přírodní skvost Zádielský kaňon

Přírodní skvost Zádielský kaňon - Slovensko

Kam na výlet? Na  hrady a zámky? Na koupaliště? A co třeba jeskyně a v zimě lyžařská střediska? Místa vhodná pro relax i aktivní odpočinek, sport i poznávání, vše najdete v těchto rubrikách.  Podrobně máme zpracovaná i výletní místa na Slovensku, podívejte se zde.

 

Přírodní skvost Zádielský kaňon
Typ lokality: Přírodní zajímavosti
Kontinent: Evropa
Stát: Slovensko
Lokace: okres Košice - okolí

Krajina našich východních sousedů je ozdobena mnoha kaňony. Pouze jeden z nich však může být tím největším, nejhlubším a nejmohutnějším. Jmenuje se Zádielský a najdeme ho v exotické krajině Slovenského krasu v jihovýchodním Slovensku.

Území Slovenského krasu, vyhlášené za přírodní památku UNESCO, je tvořeno druhohorními vápenci a jsou pro ně typické planiny. Ty bývají ohraničeny strmými okrajovými svahy, nahoře se rozkládají pastviny, křoviny a krasové propadliny. Ve východní části, kde na Slovenský kras navazuje Slovenské rudohoří, prořezává tyto planiny severojižně orientované doliny jménem Zádielská a Hajská. První z nich dosahuje hloubky až 300 m a délky 3 km a řadí se k největším slovenským kaňonům.

Výlet do Zádielského kaňonu bezesporu patří k nejkrásnějším výšlapům na celém Slovensku. Východiskem často bývá vesnice Zádiel ležící u jížního ústí doliny, odkud se na monumentální výtvor přírody otevírá úžasný pohled. Autem lze dojet až na horní konec vesnice k ústí kaňonu, kde se nachází menší parkoviště a kiosek. Úzká asfaltová cesta sice pokračuje dál do doliny, ale vjezd je povolen pouze cyklistům. Vzhůru stoupáme po červené turistické značce, jež má svůj začátek u železniční zastávky Dvorníky - Zádiel vzdálené 2 km od parkoviště. Průchod samotným dnem Zádielského kaňonu může být ovšem pro nezasvěcené tak trochu zklamáním.

Zatímco z dálky se zdá bělostnými skalisky ozdobená dolina skutečně úžasná, tak zespodu je zarostlá stromy, které tvoří neproniknutelnou klenbu. Ani často vysychající potok nám nenabídne žádnou mimořádnou podívanou v podobě vodopádů a kaskád, jak je tomu v jiných částech Slovenska. Po hodině pochodu tak zdoláte celou dolinu, aniž byste toho příliš viděli. Obdivovat lze jen všudypřítomnou vegetaci a vápencový podklad. Většina návštěvníků Zádielské doliny skončí svou cestu u Zádielské chaty, která se nachází na horním konci kaňonu. Chata nabízí příjemné posezení i jednoduchou stravu. Pak se vrací opět po stejné cestě dolů.

Pokud však chcete spatřit Zadielský kaňon v celé jeho kráse, tak se na zpět nesmíte vracet jeho dnem, ale zvolit modrou turistickou značku směřující přes horní, východní hranu kaňonu do obce Turňa nad Bodvou. Při zhruba čtyři kilometry dlouhém putování podél horní hrany doliny odbočují chodníčky k několika skalním vyhlídkám, z nichž se otevírají pohledy do hloubi kaňonu. První, kterou byste si rozhodně neměli nechat ujít, se nachází po necelém kilometru stoupání, poblíž velké stáje pro dobytek. Odtud dohlédneme k horní části doliny, jež se topí v bujné lesní vegetaci a ozdobené vystupujícími vápencovými skalisky. Neméně zajímavá je další vyhlídka, avšak pohled na dokonalou přírodu nám pokazí hluk z cementárny ve Dvornikách, která je vidět přímo skrz hrdlo Zádielské doliny. Tady idyla o ničím nenarušené přírodě končí, cementárna a stejně tak i nedaleký mamutí velkolom na kámen působí jako facka.

Na nejkrásnější vyhlídky do Zádielské doliny však narazíme až nad jejím úplným ústím. Zde budeme ohromeni nejvíce. Pohled vyráží dech, musíte si sednout a s pokorou obdivovat mohutnost, velkolepost i estetickou dokonalost tohoto přírodního skvostu, jež je před i pod vámi. Máte-li dole v Zádielu zaparkované auto, pak vás to jistě bude nutit sejít nejkratší cestou k němu. Žádná schůdná cesta však přes bujné porosty nevede, takže musíte vzít zavděk turistickou trasou směřující směrem na východ. Rozhodně však nemusíte litovat, protože cesta vede typickou krasovou krajinou, kterou jinde na Slovensku nepotkáte. Ze zarovnané plošiny porostlé keři vystupují ostré vápencové škrapy, mezi nimiž se stezka proplétá. Po chvíli se na obzoru vynořuje kuželovitý vrch se zříceninou středověkého Turnianského hradu. Zdá se blízko, avšak cesta je kamenitá a zvláště za letního horka se může stát velmi zdlouhavou.

Na hrad vede slepá odbočka a určitě se vyplatí na něj vystoupat, byť už byste byli opravdu vyčerpaní. V letních měsících se tu často prohánějí hejna otakárků fenyklových a hlavně se nám z hradeb opět nabízí neobyvklý pohled. Tentokráte na vesničku Háj při ústí krasové Hájské doliny, sevřené zalesněnými svahy. Tato dolina, kterou prochází silnice do výše ležící obce Hačava se může pochlubit Hájskými vodopády, k jejichž návštěvě vás zve turistický směrovník pod Turnianským hradem. Bohužel částečně ztratily na atraktivitě při vybudování vodovodu, který odvedl vodu z krasového pramene nad vodopády a to přispělo k tomu, že pak částečně vyschly. V období velkých veder, které ve Slovenském krasu často panují, může být lákávým i nejkratší sestup do obce Turňa nad Bodvou. Odtud se pak vlakem nebo autobusem dostanete zpět k místu odkud jste vycházeli, tedy parkovišti u ústí Zádielské doliny anebo kamkoliv jinam.

 

Text: Denisa Arvajová

 

 

 

 

 


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Lokality:

Kraj
Hory
Řeka

Fotosoutěž:

Objevujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
1. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
2. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení
3. cena redakce:
Čitatelsko-turistický balíček plný překvapení

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.6.2022
V pořadí 67. ročník folklorního festivalu Východná se uskuteční od 29. června do 3. července 2022 v obci Východná. Lákadlem letošního festivalu budou nejen vítězové celostátních soutěží, ale i originální celovečerní programy, profesionální soubor z Budapešti, prezentace dudácké tradice a bohaté interaktívní a vzdělávací programy pro děti a dospělé.
23.6.2022
Ve dnech 25. a 26. června 2022 se v prostorách starého vlakového depa Bratislava východ uskuteční v pořadí již 22. ročník celoslovenského srazu historických železničních vozidel - Rendez 2022. Návštevníky čeká nejen více než třicet provozuschopných historických hnacích vozidel, ale i bohatý doprovodný program.
22.6.2022
Všichni závodnící nadšenci a příznivci automobilismu se již určitě nemůžou
dočkat unikátní akce a závodů 500km slovenských, které se uskuteční od 29. června do 2. července 2022. Součástí závodů bude i skvost na kolejnicích, vlak Slovenská strela.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 25. 6. 2022
svátek:Tadeáš
dnes:
sobota 25.6.
18 °C
zítra:
neděle 26.6.
18 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X